Slavia vyhrála vršovické derby, Jihlava smetla Slovácko

[tag]TIPSPORT LIGA[/tag] Hráči Jablonce utrpěli první porážku v zimní Tipsport lize, když dnes v pražské skupině A podlehli v severočeském derby Liberci 1:2. Baumit zaváhal po dvou předchozích výhrách, zatímco mistrovský Slovan navázal na úvodní triumf s Teplicemi. Slavia vstoupila do přípravného turnaje na domácím Edenu výhrou 1:0 nad druholigovým vršovickým rivalem Bohemians 1905.

V dalším programu Dukla Praha zdolala České Budějovice 2:1, které prohrály i druhý zápas. Olomouc si připsala třetí vítězství ze čtyř utkání, když porazila Ostravu 4:2. Brno uhrálo bezbrankovou remízu s druholigovým Znojmem. Jihlava deklasovala Slovácko 4:0 a ze tří zápasů získala sedm bodů.

Liberec se dlouho bránil náporu severočeského rivala, na kterém ani nebyla znát ztráta dvou klíčových hráčů Davida Lafaty a Jana Kovaříka. Jablonec však doplatil na to, že záložník Anes Haurdič v prvním poločase nedal dvě velké šance.

Po změně stran se úřadující ligoví mistři zlepšili a Šural zužitkoval přihrávku nové posily ze Sparty Pavelky. Jablonec pak využil zaváhání náhradního libereckého brankáře Bojčuka, po jehož chybě srovnal Vaněk, ale znovu zaúřadoval Šural, jehož přihrávku před prázdnou bránu zužitkoval Szabo.

Slovenský útočník si tak řekl o další šanci v libereckém týmu, kde je teprve od úterý. "O jeho angažování je ještě předčasné mluvit. A to platí i o dalších testovaných hráčích," řekl trenér Jaroslav Šilhavý, který v zápase zkoušel i dalšího slovenského záložníka Michala Obročníka i ukrajinského středopolaře Sergeje Rybalka a slovenského zadáka Michala Jance.

Jablonecký kouč Václav Kotal, jehož tým po podzimu v lize drží druhou pozici, první porážku v turnaji nijak zvlášť neprožíval. "Liberec se zlepšil ve druhém poločase a hlavně Šural nám na pravé straně dělal potíže. Škoda našich zahozených šancí," uvedl Kotal.

Slavii zařídil nejtěsnější výhru nad Bohemians 1905 křídelní hráč Milan Nitrianský gólem z trestného kopu ve 23. minutě. Debut v sestavě "sešívaných" si odbyly i dvě zimní posily Marcel Gecov s Martinem Bortelem. "Klokani" utrpěli druhou porážku ze tří utkání.

Jihlava si jasnou výhrou připomněla týden starý výsledek s Brnem. Jediným dosavadním zaváháním lídra brněnské skupiny C tak zůstává remíza 1:1 s druholigovým Zlínem. "Vítězství ale nechci v žádném případě přeceňovat," řekl trenér František Komňacký.

České Budějovice prohrály po sobotní porážce s druholigovým Táborskem i druhý zápas ve skupině B výsledkem 1:2. Dukla si naopak na třetí pokus připsala premiérovou výhru v turnaji.

"Myslím, že jsme zvítězili zaslouženě. První poločas jsme byli lepší, měli jsme tři čtyři stoprocentní šance. Po dvou gólech v úvodu druhého poločasu nebyl závěr z naší strany tak dobrý, snížením soupeře se to ještě otevřelo. S podstatnou částí zápasu jsem ale spokojený," uvedl trenér Dukly Luboš Kozel.

Českobudějovický kouč Miroslav Soukup zatím velké zlepšení v projevu svého týmu nevidí. "Hráli jsme samozřejmě s mnohem silnějším soupeřem, než bylo Táborsko, ale ten zápas bohužel dopadl podobně a musím říct, že jsme prohráli zaslouženě," uvedl Soukup na webu Dynama.

Skupina A (Eden):

Jablonec - Liberec 1:2 (0:0)
Branky: 75. Vaněk - 55. Šural, 79. Szabo. Rozhodčí: Orel.
Jablonec:
I. poločas: Špit - Rossi, Beneš, Novák - Čížek, Loučka, Zoubele, Jablonský - Haurdič, Vaněk, Kopic.
II. poločas: Špit - Rossi, Kysela, Štochl - Jurča, Pavlata, Loučka, Novák - Vaněk, Pázler, Piták. Trenér: Kotal.
Liberec:
I. poločas: Hauzr - Kušnír, Kováč, Kelič, Janec - Ndiaye, Sackey, Janů, Rybalko, Hadaščok - Rabušic.
II. poločas: Bojčuk - Coufal, Karišik, Pimpara, Fleišman - Hušek, Obročník - Šural, Pavelka, Frýdek - Szabo. Trenér: Šilhavý.

Slavia Praha - Bohemians 1905 1:0 (1:0)
Branka: 23. Nitrianský.
Sestava Slavie:
I. poločas: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka - Nitrianský, Šimeček, Zmrhal, Koreš - Kisel - Škoda.
II. poločas: Čontofalský - Dostál, Dobrotka, Petrák, Zmrhal - Jarolím - Koreš (67. Tusjak), Hrubý, Gecov, Mičola - Hurka. Trenér: Rada.

Skupina B (Beroun):

Dynamo České Budějovice - Dukla Praha 1:2 (0:0)
Branky: 74. Wermke - 56. Kalouda, 58. vlastní Novák. Rozhodčí: Kalenda.
České Budějovice: Křížek (61. Rojík) - Ježdík (61. Bakala), Halama, Lengyel (46. Novák), Machovec - Klesa (46. Rýdel), Benát, Dobal, Černý (61. Wermke) - Řezníček (46. Markovič), Táborský. Trenér: Soukup.
Dukla: Rada - Hašek, Štetina, Božič (81. Hell), Radoš (81. Hanousek) - Borek, Podrazký (67. Tenkl), Kalouda - Engelmann (81. Přeučil), Marek, Svatonský (67. Sklenář). Trenér: Kozel.

Rozhodčí: Plesar.
Sestava Brna: Doležal (46. Hladký) - Pašek (61. P. Buchta), Pernica, Hyčka, Šoljič (46. Brabec) - Fall (20. Frejlach), Sus (72. Huška), Glaser (55. Kunc), Lutonský - Škoda (55. Šamánek), Halaška (70. Traoré). Trenér: Čuhel.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 0:4 (0:0)
Branky: 67. a 74. Vaněček, 48. Kosak, 50. Vašíček. Rozhodčí: Plesar.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košut, Trousil, Reinberk - Hlúpik, Kordula, Fujerik (46. Valenta), Trávník - Kerbr, Sládek. Trenér: Habanec.
Jihlava:
I. poločas: Hanuš - Marek, Šourek, Kopic, Josl - Kučera, Karlík - Masopust, Ofsejanicov, Tomeček - Kroupa.
II. poločas: Blažek - Gabriel, Tlustý, Kopic, Leibl - Rada, Jungr - Vaculík, Vašíček, Kosak - Vaněček. Trenér: Komňacký.

Ostrava - Olomouc 2:4 (2:2)
Branky: 27. Lukeš, 36. Kraut z pen. - 10. Falta, 45. Dreksa, 48. Špilár, 58. Zahradníček. Rozhodčí: Trávníček.
Ostrava:
I. poločas: Winter - Zawada, Vomáčka, Frydrych, Mach - Kraut, Hnáníček, Lukeš, Vašenda, Velner - Majtán.
II. poločas: Bárta - Byrtus, Vomáčka, Kaprálik, Starý - Stožický, Hnáníček (58. Šustr), Stojanov, Velner (74. Droppa), Fantiš - Soukup. Trenér: Pulpit.
Olomouc:
I. poločas: Zlámal - Sukup, Dreksa, Koutný, Falta - Plšek, Hořava - Navrátil, Ordoš, Petr - Špilár.
II. poločas: Zlámal - Janotka, Koutný, Šindelář, Javůrek - Plšek, Houska - Varadi, Pospíšil, Zahradníček - Špilár (57. Rolinc). Trenér: Pivarník.

Frýdek-Místek - Orlová 2:1 (1:1)