Bude mít UEFA odvahu vyřadit Real, Barcu a další zadlužené kluby z LM?

Bude mít UEFA odvahu vyřadit  Real, Barcu a další zadlužené kluby z LM?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Už jsme o tom psali: slavný Real Madrid je zase v obřích dluzích. Přitom to není tak dávno, co jeho bývalý šílený dluh „zaplatila“ za velmi podivných okolností madridská radnice, když – podle mnohých expertů za nereálně vysokou cenu – odkoupila jeho pozemky. Tohle ostatně, v mnohem menším provedení, známe z domova. V případě Baníku Ostrava stadionu Na Bazalech. Ostravského primátora Petra Kajnara to nakonec stálo místo na předvolební kandidátce. Real sice vydělává nemalé peníze, ale jeho příjmy jsou stále nižší než rozhazovačné výdaje za posily a jejich až nemravné platy. Stále kolem sebe slýchávám: „ Nezáviďme hvězdám typu Cristiana Ronalda jejich hvězdné platy, vydělají si na ně.“ Problém ovšem je, že si na sebe ani tyhle hvězdy nevydělají, i kdyby sázely sto gólů za měsíc. To nejde, finanční spirála se roztočila do nezvládnutelné podoby. Je třeba ubrat plyn. Nebo prodat i španělský klenot jménem Real Madrid marnivým šejkům. Protože s tímhle hospodařením a výsledky by každá normální firma už dávno zbankrotovala. Kdyby se nejmenovala Real.

„Studovali jsme účty s rozpočtem a objevili jsme věci, které prezident Realu nikdy nevysvětlil. Právě proto nás znepokojuje budoucnost. Dluh klubu je po sečtení krátkodobých i dlouhodobých závazků 541 milionů eur. Prezident klubu Florentino Péerez přitom přiznal jen dluhy bankám, které jsou 90 milionů eur. Real však má resty i u hráčů, klubů, sportovních spolků či dodavatelů. To vše je ve finále mnohem více a je to dvojnásobek sumy před jeho příchodem k moci. Výdaje rostou rychleji než příjmy. Náklady dosáhly mnohem prudší nárůst. A co Real vyhrál? Jednou ligu a jednou pohár. Tento model je neefektivní,“ citovali jsme už v minulém článku šéfa Sdružení cenných madridských hodnot Carlose Mendozu, jenž mj. připomněl, že během panování Péreze přišly do Madridu posily za 800 milionů eur. A to chce šéf Realu vylepšovat stadion San Bernábeu za dalších 400 milionů eur…

Nedělejme si iluze, katalánský klenot, nesmiřitelný rival Realu Madrid, FC Barcelona na tom nebude o nic líp. I v tomto případě se mluví o kolosálním dluhu ve výši stovek milionů eur. I Messi, Neymar, Iniesta a spol. stojí šílené prachy. V roce 2011, kdy Barca byla na vrcholu a naposledy vyhrála Ligu mistrů, přiznal její šéf Sandro Rosell dluh ve výši 450 milionů eur!

Rozčilený Hoeness chtěl vyřadit i MU a AC s Interem Milán


Ostatně už letos v dubnu www.hattrick.cz informoval o tom, že prezident  Bayernu Mnichov Uli Hoeness žádál Evropskou fotbalovou unii (UEFA), aby do dalších ročníků Ligy mistrů nepustila zadlužené kluby. Narážel tím na slib prezidenta UEFA Michela Platiniho. Mezi nejvíce zadluženými celky tehdy jmenoval i Manchester United, milánské týmy AC a Inter a FC Barcelona.

Jednašedesátiletý Hoeness se ozval, protože ho údajně už nebaví tolerovat, jak v posledních letech klubům prochází obrovské dluhy. Bayern byl mezi semifinalisty Ligy mistrů jediným týmem, jehož netrápí dluhy.
Přitom už by mělo v Lize mistrů platit tzv. finanční fair-play. Podle něj do roku 2015 může každý klub utratit za rok jen o 45 milionů eur víc, než vydělá. Výjimky se týkají investic do infrastruktury a mládeže. Kluby tak budou moci profitovat jen z prémií, televizních přenosů, sponzorských smluv a přestupů.

„Pokud si Platini stojí za svým slovem, musí k tomu vyřazení dojít už za několik let. Jsem zvědavý, jestli na to bude mít kuráž. Jsem přesvědčený, že je tady několik klubů, které by si to zasloužily,“ uvedl už na jaře Hoeness pro televizi Servus.

Bude se kouzlit s čísly, budou se zavírat oči


Podle německého deníku Bild byl kromě Realu Madrid nejvíce zadluženým evropským klubem Manchester United s dluhem 446 milionů eur. Následovala Valencie (360 milionů) a Inter Milán (335 milionů). Na dalších příčkách pak byly FC Barcelona, AC Milán, Arsenal a Manchester City.

Nic nového pod sluncem. Obávám se však, že UEFA zase zahmouří obě oči nebo svůj „projekt“ fair-play odloží či se dočkáme nějakých zajímavých kouzel pánů účetních. Jak říkal slavný britský premiér Winston Churchill: „Věřím jen těm statistikám, které si sám zfalšuji.“ Pochybuji o tom, že by si někdo z UEFA dovolil rozehrát Ligu mistrů bez Realu, Barcelony, Manchesteru United i City, AC i Interu Milán. Jen s Bayernem Mnichov. To asi nepůjde.

Jinak vcelku chápu, proč různí bossové a šejkové touží vlastnit fotbalový velkoklub. Je to perfektní hračka, symbol moci, síly, otevírá to cestu k jinému byznysu. Proč si ale někdo v Česku kupuje ligový klub, na který chodí sotva dva tisíce lidí a víc to nikdy asi nebude, toť otázka. Napadá mě jediné: zajímavý čistící a propírací efekt.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="40770"]

Mohlo by zajímat:

Co vzkázal Ronaldo Eusébiovi? Rekordy se mají překonávat

Má Atlético na titul? Trenéři Realu a Barcelony Simeoneho chválí