Česká liga není špatná, škodí jí ale sudí!

Česká liga není špatná, škodí jí ale sudí!

Kvalita české Gambrinus ligy není vůbec špatná, alespoň podzimní duely předních týmů, například zápasy Liberec – Sparta (1:1) či Teplice – Plzeň (1:0), by se líbily i v renomovanějších evropských soutěžích. Hodně lidí přišlo tradičně na utkání Plzně se Spartou (0:0), Slavie se Spartou (0:2), ale i na letenská střetnutí Sparty s Teplicemi (2:0) či Sparty s Mladou Boleslaví (4:1). I řada talentovaných mladých hráčů se dá v nejvyšší české soutěži jistě objevit. Co však ligu momentálně nejvíc trápí, jsou výkony rozhodčích. Není snad kolo, které by neodhalilo nějaký miniskandál v režii mužů v černém, kteří až příliš často ovlivňují i výsledky ligových zápasů.

Zelenka: Je jiná doba, něco mladým řeknete a oni se urazí

Přitom třeba přední čeští sudí Pavel Královec či Libor Kovařík v cizině rozhodně nedělali ostudu. Hlavně Královec měl dobře našlápnuto, i když v poslední době zaznamenal i v evropských pohárech několik nezdarů, které jej začaly pronásledovat už předtím v Gambrinus lize.

Čím to je, že v tuzemské nejvyšší soutěži všichni jako by zapomněli pískat? To, že na startu sezony byl „nečekaně odejit“ opakovaný průšvihář a „dinosaurus“ z let minulých Radek Matějek, není žádná škoda, byť se jeho jméno vyjímalo na šestičlenné mezinárodní listině FIFA. Oficiálně odešel na svou vlastní žádost, i když si vrabci na střeše cvrlikali, že šlo o tlak pražské Sparty, jež nemohla skousnout loňský zářijový duel v Plzni a Limberského podvodnou penaltu.

Nepříliš lichotivá skutečnost, že mezi devatenácti hlavními arbitry, kteří v prvních patnácti kolech řídili zápasy nejvyšší soutěže, je jen sedm vysokoškoláků (L. Kovařík, Zelinka, Orel, Proske, Kocourek, Ochotnický a Michel), by neměla hrát podstatnější roli, protože i mezi většinou středoškoláků s píšťalkou působí řada vedoucích pracovníků, manažerů, obchodních zástupců i jeden starosta obce (Jílek).

Sudím jistě prospěl i fakt, že z jejich řad po uplynulé sezoně vypadl po jarním skandálu v duelu České Budějovice – Příbram (0:1) i jediný prvoligový policista mezi hlavními arbitry Drábek. Ten si však záhy spravoval náladu v klíčových zápasech ČFL…

Podezřelým problémem se však jeví skutečnost, že centrem všeho dění kolem českých arbitrů se stala Plzeň a Plzeňský kraj. Jsou odsud nejen předsedkyně komise rozhodčích FAČR Dagmar Damková a její životní partner a místopředseda FAČR Roman Berbr, ale také tři z osmi nejobsazovanějších sudích (Královec, M. Paták, Ardeleánu), což tvoří téměř polovinu. Arbitři ze zbylé nejvytíženější pětice jsou každý z jiného kraje. Přičemž na Moravě, odkud podle prostořeké Damkové prý v českém fotbale „pochází všechno zlo“, bydlí pouze Zelinka (ve Šlapanicích u Brna) – viz tabulky níže.

Podstatu věci vystihl ve velmi otevřeném interview pro deník Sport pravidlový expert NOVA Sportu a Fandy Robert Henn: „Vše je dané tím, z jakých lidí je komise rozhodčích složena. Vím, odkud vítr fouká, kolikrát bylo v novinách zveřejněno, kdo sedí ve VIP lóži vedle koho. Takhle to u nás funguje, rozhodčí jsou jen loutky, a proto chybují všichni, protože vědí, že se něco může stát a sudí může být tím dalším, kdo z listiny zmizí. Proti lidem, kteří tomu teď vládnou, nemáte vůbec šanci. Hrajete jejich hru a musíte být na té lodi, jinak zítra nemusíte být ani ve druhé lize.“

CELOU ANALÝZU S MNOŽSTVIM TABULEK, UKÁZEK A POROVNÁNÍ PODZIMNÍCH VÝKONŮ A NOMINACÍ LIGOVÝCH ROZHODČÍCH SI PŘEČTĚTE V NOVÉM PROSINCOVÉM HATTRICKU ČÍSLO 12, KTERÝ VYCHÁZÍ UŽ VE ČTVRTEK 12. PROSINCE 2013!