Všechno je cinklý, vole! Los MS 2014 i osmifinále Ligy mistrů! Je to vůbec možné?

Všechno je cinklý, vole! Los MS 2014 i osmifinále Ligy mistrů! Je to vůbec možné?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Tak to by byl tedy průšvih. Že by legendární věta z Ivánkových odposlechů: „Všechno bylo cinklý, vole!“ dostihla i vrcholné fotbalové akce? Nejprve údajně cinklý miukulášský los mistrovství světa 2014 v Brazílii. A teď další “jobovka“: Pondělní los osmifinále Ligy mistrů byl údajně jeden velký podvod. Už den před losovacím ceremoniálem se na sociální síti Twitter objevily všechny duely, které později do jednoho vyšly.

City vyzvou Barcu, Arsenal čeká Bayern, Drogba jde na Blues

Nejen na serveru sport.cz se ptají: „Šlo skutečně o švindl ze strany Evropské fotbalové unie (UEFA), nebo jen o chytrý počin internetových hackerů?“

Jak píše sport.cz, podle britského listu Huffington Post vznikl na Twitteru speciální účet s názvem „CL Draw Manipulation“. Ten se chystal upozornit na korupci uvnitř UEFA. Ta je prý vedena lidmi ze zákulisí, kteří kvůli ekonomickým a v tomto případě hlavně sázkařským důvodům manipulují s losem.

Bylo vzorem losování MS 2014 v Brazílii?


S podobným podezřením, ovšem při losu základních skupin fotbalového mistrovství světa, přišly minulý týden i brazilské deníky. Argentina si podle nich měla díky silnému vlivu svého předsedy Julia Grondony ve vedení FIFA zajistit přijatelnou skupinu se slabými soupeři. Rovněž v tomto případě se složení základních skupin ještě před losem dostalo na sociální sítě.

Spekulace o tom, že při los MS 2014 měl jasný scénář, postupem času zesílily. I když televizní kamery přímý důkaz nepřinesly, je generální sekretář FIFA Jerome Valcke podezřelý z podvodu! „Proč jako jediný tahal lístky se jmény týmů zpod stolu, ptají se fotbaloví fanoušci?“ „A proč některé vypadaly tak, že ani nebyly srolované v losovacích míčcích?“ zněla další dotěrná otázka. Například při losu Chile byl lístek evidentně srolovaný a pan Valcke za pár vteřin vytáhl zpod stolu cedulku se jménem, jako by byla právě vystřižená!

Jak jsme už uvedli, hovořilo se ale především o tom, že „svou“ skupinu na objednávku dostala Argentina. Ta bude hrát všechny tři utkání základní skupiny v Belo Horizonte, tedy v místě, které si už dávno před losem obhlédla jako své útočiště pro turnaj MS. A aby to klaplo, na to mohl dohlédnout Julio Grondona, argentinský funkcionář, který je místopředsedou FIFA. Messi a spol. navíc vyfasovali skupinu, která by neměla dělat velké problémy. Argentině budou dělat společnost týmy Bosny, Íránu a Nigérie. Přesně toto složení skupiny prezentoval před samotným losem twitterový účet #brasil2014fraude.

[img id="43546"]

Je tweet o cinklém losu věrohodný?


Pojďme ale zpátky k údajně cinklému losu osmifinále Ligy mistrů. Proč by to UEFA vůbec dělala? Vždyť v osmifinále už hrají jen samé silné kluby. A že by někeré z nich měly zájem na zmanipulování losu? Možná ale ano, ale šly by takového risku? Není to jen hra šikovných hackerů? Jak zmiňuje sport.cz: „Věrohodnost daného tweetu, který vznikl speciálně pro tuto příležitost, je vskutku diskutabilní.“ Mohl být třeba antedatován.

Čeká se na vyjádření UEFA, který dosud dělala mrtvého brouka. Osminálovým losem „smrti“ se stal například duel obhájce trofeje Bayernu Mnichov s aktuálním lídrem Premier League londýnským Arsenalem a souboj Manchesteru City proti Barceloně. Že by měl někdo zájem na tom, aby dva giganti skončili už v osmifinále?

V Česku se při losu cinkalo!


V každém případě se léta mluví o tom, že losy velkých událostí cinklé bývají. Především ve prospěch domácího týmu, pořadatele, protože ekonomický úspěch akce bývá vždy spojen s pořadatelskou zemí. Jakmile domácí tým vypadne, zájem o mistrovství v zemi zpravidla rychle upadá. Proto pořadatelské týmy „fasují“ zpravidla „hratelné“ skupiny.

Tohle „pravidlo“ údajně narušila jedna známá česká zpěvačka při losu MS v házené v bývalém Československu. Vypráví se, že popletla „cinklé“ balonky a Čechoslováci se tak k údivu všech dostali do nejtězší skupiny smrti. Ostatně praxi nechat losovat populární herečky či zpěvačky záhy opustili i svazoví šéfové na Strahově. Při jednom pohárovém čtvrtfinále nejmenovaná půvabná celebrita nalosovala k všeobecné nevoli proti sobě Spartu a Slavii, které se podle scénáře měly utkat až ve finále. Od té doby k losování raději přistupovali zkušenější borci a nyní je los Poháru České pošty dokonce dán předem určeným pavoukem.

Autor těchto řádek ovšem pamatuje 90. léta a Viktorii Žižkov mecenáše Vratislava Čekana. Žižkovští tenkrát spěli do pohárového finále, takže dostávali slabé soupeře, zatímco slavná „S“ se měla vybít už předčasně. „Bylo to cinklé už ve čtvrtfinále, osobně jsem na to měl dohlížet,“ prozradil po čase autorovi těchto řádků bývalý internacionál v Čekanových službách krátce po té, co se s žižkovským klubem rozešel ve zlém. Napsal jsem pak předem do deníku Sport, jak budou vypadat semifinálové dvojice. Žižkovu jsem přisoudil opavského „outsidera“. Nakonec to dopadlo jinak. „To víš, že to mělo dopadnout přesně tak, jak jsi napsal. Ale po tom tvém článku se to muselo všechno udělat jinak, vole,“ vyčetl mi tenkrát informovaný funkcionář ze Žižkova.

To bylo ovšem v Česku v období divokých 90. letech. Ale v Evropě v Lize mistrů v roce 2013? Těžko uvěřit. I když sázkařské mafie, největší to současná rakovina fotbalu, také umějí leccos.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="43547"]