„Drž hubu, ty vole,“ řval Řepka na Křetínského za jeho miliony!

„Drž hubu, ty vole,“ řval Řepka na Křetínského za jeho miliony!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak slíbil nedávno na Primě v talk show u Jana Krause, tak činí. Bývalý internacionál a stoper Baníku Ostrava, Sparty, Českých Budějovic, Fiorentiny a West Hamu United, letos v lednu čtyřicetiletý TOMÁŠ ŘEPKA, sepsal svou novou, už druhou, knihu. Tentokrát s názvem NEUHÝBÁM! Dílko s třaskavým obsahem má vyjít příští středu a deník Blesk z něj už přinesl ukázky. Mimo jiné se v jedné z nich Řepka chlubí, jak v kabině před spoluhráči seřval sparťanského majitele Daniela Křetínského. Stalo se to po zápase se Slovanem Liberec (3:2) v pátek 6. května 2011. Tedy po ligovém utkání 27. kola sezony 2010/2011, v níž poprvé mistrovsky triumfovala Viktoria Plzeň. V létě 2011 pak Řepka s brankářem Blažkem opustili Letnou, první směrem České Budějovice, druhý směrem Jihlava.

Nenadál porazil Slavii: nechal „zrakvit“ Boudjemuu, proti devíti Teplice skórovaly!

„Proti Liberci jsme vedli 2:0 a 3:1, ke konci jsme to trochu podcenili, dostali druhej gól, ale náskok jsme kontrolovali, fakt se nemohlo nic stát. Přesto v kabině nálada nic moc, protože jsme cejtili, že jsme to přece jen měli hrát jinak. A v tu chvíli nás přišel Dan seřvat,“ popisuje situaci po utkání Sparta – Liberec (3:2, 6. 5. 2011) Tomáš Řepka v nové knize „Neuhýbám!“.

„Všichni zaraženě mlčeli, ale já jsem jako kapitán vstal a řek mu na férovku: ‚Drž hubu, ty vole! My tady sedíme nasraní, a ty sem vletíš jak uragán, tak mi tady neřvi po frajerech, který jsou stejně nasraní jako ty!‘
Když jsem pak vstoupil do jeho kanceláře, zeptal se mě: ‚To myslíš vážně, cos v tý kabině předváděl, cos tam řek, že fotbalu nerozumím?‘ A já na to: ‚Samozřejmě, klidně ti to tady zopakuju‘…

Tím pádem se asi naše cesty rozejdou, protože my dva už nemůžeme spolupracovat,‘ pravil Dan důležitě. ‚V pořádku,‘ povídám. A pak jsem odešel,“ popisuje Tomáš Řepka svůj konec ve Spartě.

Seřve sparťanského bosse„na férovku“ i šéfredaktor Sportu?



Je to neuvěřitelné, z fotbalistova vyprávění je znát, jak se cítí, i po těch třech letech od incidentu, jako hrdina. Zvlášť neskutečně zní, když se chlubí, že to majiteli klubu „ŘEKL NA FÉROVKU“. Skutečnost, že mu Křetínský nabídl, aby si s ním tykal, si nejspíš vyložil jako známku kamarádství či dokonce jisté slabosti.
Tomáš Řepka podle dostupných informací na Letné pobíral základní plat ve výši 300 tisíc korun měsíčně, tj. 3,6 milionů korun ročně. Ovšem se všemi bonusy a prémiemi to v nejlepších letech údajně vycházelo na osm až deset milionů!

Nikdy to Křetínskému svou prací na trávníku nevrátil. Ani nemohl. Naopak Křetínský za deset let nacpal do černé díry jménem Sparta miliardu korun! A Řepka? Už tři roky před popisovaným incidentem klub svým nesmyslným zkratem a vyloučením v utkání s Brnem (známý incident s Alešem Bestou) připravil sparťany o již téměř jistý titul.

Ochránci vysokých platů ve fotbale s oblibou tvrdí: „Nebuďme v Česku závistiví, když si špičkoví fotbalisté na sebe vydělají, ať ty velké platy mají.“ Problém ovšem je, že si na ně (viz třeba Sparta) až na výjimky nevydělají.

Ještě zpět k incidentu. Dovedete si představit, jak novopečený majitel deníku Sport Daniel Křetínský přichází do redakce listu, prezentuje tam svou kritiku a šéfredaktor Lukáš Tomek vstane a „na férovku“ mu řekne: „Drž hubu, ty vole! My tady sedíme nasraní, a ty sem vletíš jak uragán, tak mi tady neřvi po frajerech, který jsou stejně nasraní jako ty!“?

Představte si to i ve vaší firmě.

Ale jistý rozdíl tady přece jen je. Za prvé: šéfredaktor novin nebere deset, osm ani tři miliony ročně. A za druhé: Deník Sport byl v posledních deseti letech na rozdíl od Sparty, když za ni kopal Řepka, v zisku.

Pastoor 675 tisíc, Vrba půl milionu, Lavička čtvrt milionu


Když už jsme u těch platů, Blesk v týdnu zveřejnil i některé trenérské měsíční platy v Gambrinus lize.
Nizozemec Alex Pastoor (údajně placený „slávistickými“ Rusy) má prý ve Slavii brát stejně jako měl naposledy v Nijmegenu, tedy 25 tisíc eur měsíčně, což činí 675.000 korun. Docela tuším, kdo mohl tuhle informaci do médií pustit. Třeba někdo, kdo už tam není, že. Další „zaručená“ zpráva hovoří pak o tom, že Pastoor už má nabídku z Heerenveenu a že by jej pak měl nahradit méně slavný z bratrů Koemanových Erwin (nyní od roku 2012 kouč prvoligového RKC Waalwijk). No, to ještě uvidíme.

Trenér českého národního týmu Pavel Vrba pak údajně pobírá půl milionu korun měsíčně, plzeňský Dušan Uhrin mladší 350 tisíc, sparťan Vítězslav Lavička a mladoboleslavský Karel Jarolím po čtvrt milionu a Pastoorův slávistický předchůdce Miroslav Koubek měl 200.000 Kč.

Jak už bylo řečeno, když to někdo chce platit, ať tak činí. V místním fotbale to bývá či bývalo většinou z následujících důvodů:

a) chce se zviditelnit, fotbal má jako hobby a hračku,

b) potřebuje proprat peníze,

c) chce se přes fotbal dostat k lukrativním pozemkům,

d) optimisticky až naivně si myslí, že bude hrát každou sezonu Ligu mistrů. V některých případech platí více bodů najednou.

To teda nevím, v jakých žijete relacích


Jen bych ještě při probírání fotbalových platů dodal, že podle úterní zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ) činí průměrná hrubá mzda v Česku 26 637 korun a dvě třetiny Čechů na ni vůbec nedosáhnou. Navíc se tento průměrný plat za poslední rok propadl téměř o 500 korun.

Na adresu tuzemského fotbalu mě v této souvislosti proto napadá památná věta Ivana Horníka z legendárních odposlechů z let 2004 a 2005, směřující tenkrát na rozhodčí, jimž se už před deseti lety zdál úplatek ve výši 300 000 korun „jako nic moc“:

„To teda nevím, v jakých vy žijete relacích...“

Mám pocit, že by to chtělo nějakého chlebodárce „na férovku“ vyučit slovy: „Drž hubu, vole, neřvi mi tu po frajerech, nevidíš, jak jsou nasraný!“

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="42623"]