Zatímco Lyon třikrát inkasoval z ofsajdu, Plzni naopak regulérní gól upřeli!

Zatímco Lyon třikrát inkasoval z ofsajdu, Plzni naopak regulérní gól upřeli!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak už jsme včera na fotbal.cz napsali, sudí Freddy Fautrel přiznal, že spolu se svými asistenty v utkání francouzské ligy v Lyonu, jehož ve čtvrtek čeká v Plzni osmifinálová odveta Evropské ligy, uznal hned tři branky Monaka z ofsajdu! Hosté díky tomu na hřišti Olympique vyhráli 3:2. Z televizních záběrů vyplývá, že proti pravidlům se ve všech třech případech provinil Dimitar Berbatov. Bulharský útočník na dva monacké góly přihrál a třetí sám vstřelil. „Udělal jsem chyby, které měly vliv na vývoj zápasu,“ přiznal sudí Fautrel pro deník L'Équipe. „V rozhodcovské kabině byli dva kluci, kteří z toho měli hodně špatný pocit,“ dodal na adresu svých kolegů. Dovedete si takové chlapské a férové přiznání sudího představit v Česku? Já tedy ani náhodou!

Bude Praha kandidovat na pořadatelství Eura 2020? Rozhodne se už 26. 3.!

To by bylo samé: „Z mého pohledu“, „z pohledu asistenta“, „z mého postavení“, „pouhým okem nešlo postřehnout“ atd. A hlavně by to nikdo veřejně nepřiznal a neomluvil se.

V této souvislosti nelze nezmínit právě nedělní televizní zápas Viktorie Plzeň se Slováckem (0:0). Hned v jeho úvodu naopak vstřelil plzeňský útočník Stanislav Tecl podle mého názoru regulérní gól, ovšem hlavní rozhodčí Karel Hrubeš jej na pokyn svého asistenta Vlasjuka neuznal.

Že to byla regulérní „trendy-branka“, říkám nahlas i navzdory pondělnímu tvrzení komise rozhodčích. „Po několikerém zhlédnutí záznamu jsme dospěli k názoru, že Tecl v těsném ofsajdu opravdu byl. Byť šlo o hraniční situaci, asistent reagoval správně,“ prohlásila předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

FIFA: „Je-li to na hraně, tak to pusť!“


Opravdu? Kolikrát už jsem jen u podobných příkladů slyšel, že je trendem FIFA, v zájmu útočního fotbalu, řídit se pravidlem: „Je-li to na hraně, tak to pusť!“

Poprvé jsem to zaslechl osobně z úst šéfa FIFA Blattera v roce 2002 během MS v Japonsku a Koreji.

Zajímalo by mě tedy, jaká část Teclova těla byla v ofsajdu, jestliže ruka, tak ta se do posouzení ofsajdového postavení nepočítá?“ ptá se pravidlový expert NOVA Sportu a FANDY a velký propagátor zavedení videa do fotbalu Robert Henn.

„Pokaždé se to vysvětluje jinak. Přitom tyhle situace jsou podle mě zcela jasné a mají se nechat dohrát. V Teclově nedělním případě jednoznačně. Teď to vypadá tak, že sudí mohou ofsajd posuzovat, jak chtějí. Na jedné straně alibisticky řeknou, že to byl ofsajd hraniční. A když akci naopak pustí, vysvětlí vše tím, že to bylo v pořádku, že se tyto situace pouštět mají. To pak nemusí nikdo chodit na semináře a přednášky, protože se věc stejně pokaždé vyloží jinak,“ říká Henn.

Ano. Tak, jak je právě zapotřebí. Tedy po česku. Ne, aby se sudí přiznal podobně jako ve Francii a řekl: „V souladu s trendem FIFA měl Teclův gól z druhé minuty utkání Plzeň – Slovácko platit.“

Pokud jde o ty trendy, tak se mi zdá, že možná začíná jakési „Období tvrdých postojů vůči Viktorii Plzeň“. Zvlášť když na vedoucí pražskou Spartu ztrácejí Západočeši už deset bodů. Média začala až příliš psát o tom, že sudí Viktorce často přimhouří i obě oči, tak dokažme, že to není pravda.

Ale na druhou stranu, buďme rádi, že komise rozhodčích na jaře zrušila svého podzimního bobříka mlčení.
Až se ale někdo z mužů píšťalkou projeví, jako Francouz Fautrel po utkání Lyonu s Monakem (2:3), hluboce se ukloním.

On sám nyní jistě dobře ví, jak by mu pomohlo zavedení videa do fotbalu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK