Je směšné dávat za příklad jiné země, V Česku je na fotbale téměř nejbezpečněji v Evropě

Je směšné dávat za příklad jiné země, V Česku je na fotbale téměř nejbezpečněji v Evropě

[hot]POLEMIKA[/hot] Jak píšeme i na jiném místě, před utkáním Ligy mistrů mezi Paris St. Germain a Chelsea se v centru Paříže metropole popralo zhruba 200 fanoušků. Bitka, jíž se na každé straně účastnila stovka rváčů, byla s největší pravděpodobností předem dohodnutá. V této souvislosti jsem si hned vzpomněl na nedávné výtržnosti pár desítek chuligánů při ligovém utkání Baník – Sparta (1:1) na ostravských Bazalech a na mediální a společenské zveličování této události, při níž byl fotbal v Česku mj. označen jako „sport agresorů“. Každý den jsme četli, jak se s tím jinde, hlavně v Anglii, pěkně vypořádali. Např. šéf slávistického kotle Lukáš „Strašák“ Vala ale ještě před pařížskou bitkou upozorňoval ve svém blogu pro dubnový magazín HATTRICK (vyjde příští čtvrtek 10. 4.), že v Česku je na fotbale ves rovnání s Evropou téměř nejbezpečněji a že v cizině řeší mnohem větší problémy. Fanoušek Baníku Ostrava David Liveč ve stejné rubrice mj. uvedl, že o svou malou dcerku začal mít na Bazalech strach, až ve chvíli, kdy se vložili do věci policisté.

200 fans Blues a PSG se pralo

Dodejme, že ke střetu fanoušků PSG a Chelsea bezpečnostní manžer Paris Saint-Germain Philippe d'Halliville uvedl, že na pařížské straně se prali například i bývalí členové nechvalně známé a již rozpuštěné skupiny rváčů Kop de Boulogne. Bitka trvala tři minuty, pak ji policie ukončila. Podle d'Hallivilleho byla rvačka pravděpodobně předem domluvená tak jako při předchozím domácím duelu LM proti Leverkusenu. Tehdy se v historickém centru Paříže popralo zhruba čtyřicet lidí na každé straně a jedenáct jich bylo zatčeno.

Tak vida, opravdu nejde jen o český problém, v cizině nic nevyřešili, jen se jim tam fanoušci místo na stadionu mydlí uprostřed Paříže mezi turisty!

Jak už jsem jednou napsal: „Je pravda, že se na fotbal nabalují skupiny, vzývající s oblibou násilí, rasismus a xenofobii. Ovšem těm o fotbal vůbec nejde. Jen na něm parazitují, aby byli díky populárnímu sportu lépe viděni. Tyto lidi, včetně nebezpečných rváčů, si však nevychovali fotbaloví funkcionáři, ale celá společnost, v čele s politiky, soudci a policií. Fotbal se stal obětí skupin, s nimiž si stát a veřejnost nevědí rady.“

Je směšné dávat Česku za příklad jiné země!


Lukáš Vala pro HATTRICK mj. píše: „Po výtržnostech na Bazalech se konečně našel opravdový problém českého fotbalu. Fanoušci! Problémy, které trápí české fandy týden co týden, rok co rok, nikdo neřeší, nemluví o nich a naopak se je snaží tutlat. Když se však stane jedna výtržnost za sto zápasů, je o téma postaráno. Navíc výtržnost, již sice rozpoutali chuligáni, ale o děsivé scény vystrašených rodičů s dětmi se postarali hlavně policisté, kteří rozsévali hlukové granáty po tribuně mezi normální fanoušky jako hrách. A tak se opět začalo mluvit o vstupenkách na jméno, nutné registraci, o návratu policie do ochozů a dokonce o čipech!

Nikdo si asi neuvědomuje, případně se vůbec nemluví o tom, že tresty, po kterých se stále volá, jako zákazy vstupu na stadion nebo hlášení se v době utkání na policejní stanici, dávno fungují. Potrestaní výtržníci na stadion v devadesáti devíti procentech nechodí. Ať mi tedy někdo vysvětlí důvod registrace ostatních!? Pozná snad policie podle několika tisíc jmen, kdo případnou výtržnost způsobil? Asi těžko. Navíc na fotbale v Česku je snad nejbezpečněji z celé Evropy. Výtržnosti se v daleko větší míře dějí všude. Je směšné dávat za příklad země, jako Nizozemsko, Švédsko nebo Německo, kde se týden co týden děje daleko větší množství masovějších výtržností.“


Středeční pařížská rvačka dává Lukáši Valovi za pravdu mj. v tom, že to v cizině bývá často mnohem horší než v Česku a že se ostravská záležitost hodně nafoukla.

Navíc ji svým neprofesionálním zákrokem nejspíš skutečně přiživili policisté. Fanoušek David Liveč pro HATTRICK napsal, že zápas Baník Ostrava – Sparta Praha autor textu navštívil se svou malou dcerou a bát se o ni začal až při policejním zákroku.

Ve svém příspěvku s názvem „Proč???“ se Liveč mj. ptá:

„Proč se v televizi mluví o řádících svalnatých alkoholicích a k tomu tam pouštějí záběry, jak davy diváků o tři sektory dále prchají před policejními rozbuškami? Proč se v novinách objevuje článek o řádících Polácích a na přiložené fotografii uskakují před policejní rozbuškou dva potencionální výtržníci (čti: muži mezi 15 až 60 lety), dvě ženy a jeden důchodce? Proč rodiče s dětmi sledují, jak několik desítek lidí lomcuje plotem a prchají až poté, co začnou těžkooděnci sjednávat pořádek? Proč platí přímá úměra mezi rizikovostí zápasu a počtem diváků v hledišti? Proč přijde na rizikový souboj posledního s prvním dvojnásobek diváků než na bezpečné hokejové čtvrtfinále za stavu 1:1 na zápasy?

Proč nejsou stadiony plné rodin s dětmi při bezpečných zápasech typu Dukla - Mladá Boleslav či Příbram - Jablonec? Proč chrlí média desítky článků a úvah, jaké to bylo na Bazalech peklo a nerozebírají raději, jaké vládlo na zápase Znojmo - Bohemians 1905 pohodové a klidné odpoledne? Proč hlídá derby v bundeslize tři tisíce policistů, když se tam s chuligány údajně dávno vypořádali?“


Proč? A proč je vůbec český fotbal mediálně „kriminalizován“, když v případě těchto výtržností jde o úplně jiný problém? A je jedno, zda k rváčkám dochází na stadionu nebo v centru velkoměst. Pařížská „akce“ toho budiž dokladem.

Český fotbal pro fanoušky!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="29203"]