Sparta téměř po roce prohrála v lize, nestačila na Teplice

Hráči Sparty nevyužili šanci na zisk titulu. Na hřišti Teplic podlehli 1:3 a připsali si první porážku v sezoně a po 28 zápasech. Spartu rozhodily problémy s fanoušky, což Teplice už v prvním poločase potrestaly góly Litsingiho, Nivalda a Jablonského. Hušbauer sice do poločasu snížil, ale tlak už Sparta nevyužila.

Ať řvou Pelta ven, ale vulgarity tam nepatří, doporučuje Piták

Aby mohla Sparta slavit mistrovský titul ještě ve 27. kole, musela by Plzeň ztratit v nedělním utkání v Jablonci. Teplice vyhrály teprve podruhé z posledních osmi utkání a zvýšily své šance na účast v Evropské lize.

Spartě nepomohli vlastní fanoušci, kteří dorazili v hojném počtu, ale od začátku narušovali průběh zápasu. Hned v úvodu naházeli na hřiště pyrotechniku a sudí Královec poprvé přerušil hru.

Krátce po znovuzahájení utkání přišel útok Teplic, před brankou Sparty vznikl závar, obránci jen srazili střelu Nivalda k Litsingimu, který si zpracoval míč na prsa a tvrdou ranou propálil brankáře Vaclíka. Pro konžského útočníka to byl 11. gól v sezoně, ale první po dvou měsících a osmi zápasech bez branky.

Snahu Sparty o rychlé vyrovnání znovu zhatili fanoušci, kteří svým skandováním nadávek na adresu předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty donutili sudího k dalšímu přerušení na zhruba deset minut. Lídr ligy úplně vypadl z tempa, které dlouho hledal.

Vacek sice mohl ohrozit branku Teplic, ale v šanci vůbec netrefil míč. Ihned následoval brejk Teplic, na levé straně se ocitl samotný Nivaldo a přesnou střelou zvýšil na 2:0. Navíc o chvíli později se po dalším závaru a nedůrazu sparťanské obrany dostal k hlavičce Jablonský a třetím gólem v sezoně zmrazil hosty.

Sparta vykřesala naději ve třináctiminutovém nastavení. Po Lafatově přiťuknutí se prosadil Hušbauer a 15. gólem se osamostatnil v čele tabulky střelců právě před Lafatou. Hušbauer mohl dokonce do poločasu přidat ještě jednu branku, ale skvěle ho vychytal brankář Grigar.

Jejich souboj se odehrál i krátce po změně stran a znovu se radoval teplický gólman, kterého Hušbauer trefil jen do nohy. Lafata pak nestihl v dobré pozici dorážet.

Trenér Sparty Lavička se brzy rozhodl riskovat a posílil ofenzivu o Bednáře s Přikrylem. Teplice měly hodně prostoru na brejky, které však neřešily dobře.

Sparta však nedokázala využít svého tlaku, navíc o závěrečný nápor ji znovu připravili fanoušci, když sudí kvůli dýmovnicím ukončil zápas ještě před vypršením normální hrací doby. Sparta našla v lize přemožitele téměř po roce. Loni v květnu prohrála s Brnem a tehdy také naposledy inkasovala více než dva góly. Zároveň přišla o možnost teprve podruhé v historii české ligy dohrát sezonu bez prohry.

27. kolo první ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 3:1 (3:1)

Branky: 8. Litsingi, 34. Nivaldo, 40. D. Jablonský - 45.+6 Hušbauer. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek, Krob - Vácha. Diváci: 13.056.

Teplice: Grigar - Matula, Klimpl, D. Jablonský - Vondrášek, Vachoušek, Ljevakovič, Krob - Litsingi, Jindráček (85. Ramos), Nivaldo. Trenér: Ščasný.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš (60. Přikryl) - Vácha - Dočkal, Vacek (60. Bednář), Hušbauer (84. Schick), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.