Nizozemci utekli hrobníkovi z lopaty, střídající Huntelaar je poslal dál

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Fotbalisté Nizozemska díky obratu v závěru zdolali v osmifinále mistrovství světa Mexiko 2:1. Americký tým vedl po gólu Giovaniho Dos Santose z úvodu druhého poločasu, dvě minuty před koncem ale srovnal Wesley Sneijder a v nastavení rozhodl z penalty Klaas Jan Huntelaar. Mexičané končí pošesté za sebou v osmifinále, soupeř si o semifinále zahraje s Kostarikou, či Řeckem.

Máte rádi Fotbal? Fortuna rozdává během MS 1 000 000 Kč, pro nováčky 200 Kč na ruku.

Nizozemský kouč Louis van Gaal musel už v deváté minutě sáhnout ke střídání. Zraněného De Jonga nahradil Martins Indi, který nastoupil poprvé od otřesu mozku z utkání s Austrálií. Právě po jeho zaváhání se dostal v 17. minutě do první šance takticky svázaného duelu Herrera, ale těsně minul pravou tyč.

Ve 24. minutě Cillessen nejistě vytáhl na roh pokus záložníka Salcida. Evropský tým měl první náznak šance až o tři minuty později, ale Van Persie zpracovával míč na dlouhou nohu a vysoko přestřelil.

Utkání pak zpestřila několikaminutová přestávka na občerstvení, kterou kvůli parnému počasí ve Fortaleze nařídil sudí Pedro Proenca. Portugalský rozhodčí zřejmě oběma týmům odpustil v prvním poločase pokutový kop - neodpískal hned dvě vysoké nohy u Herrerovy hlavy ani zákrok na Robbena.

Mexičané vstoupili do druhé půle aktivně a po třech minutách otevřeli skóre. Giovani Dos Santos překvapil z dálky střelou levačkou a trefil se přesně k tyči.

Nejlépe střílející útok základních skupin se pak proti výborné mexické obraně, která zatím na turnaji zaváhala jen jednou, nemohl dlouho prosadit. De Vrijův pokus v 57. minutě vytáhl Ochoa na tyč, čtvrt hodiny před koncem zase vyrazil na roh Robbenovu ránu.

Tlak "Oranjes" dlouho nepřinášel výrazné šance, až v 88. minutě se dostal k míči Sneijder a nekompromisní ránou srovnal. V nastavení si pak pro faul stopera Márqueze došel Robben a pokutový kop poslal k tyči střídající útočník Klaas-Jan Huntelaar. Ten přišel na hřiště v 76. minutě a míče se podle statistiků dotkl jen sedmkrát, ale z toho se podílel přihrávkou na vyrovnávacím gólu a pak vstřelil i rozhodující branku.

Nizozemci dokázali v Brazílii vyhrát už třetí zápas, v němž museli otáčet nepříznivé skóre, což se dosud na jednom MS povedlo jen Němcům v roce 1970.