Největší fotbalové svatostánky světa

Největší fotbalové svatostánky světa

Kdysi světu vládla Maracaná, která pojmula v roce 1950 neskutečných 200 000 lidí. Kapacita ale byla snížena na pouhopouhých 78 000 a v blízké budoucnosti překonání rekordu nehrozí. Nehrozí ale ani v jiných koutech světa, žádný ze stadionů nemá požadovanou kapacitu. Kdo se alespoň přibližuje legendárnímu brazilskému stadionu?

Pět nejdražších přestupů hráčů nad 30 let

1. Rungrado May Day Stadium, 150 000 diváků

Jednoznačně největší stadion na světe pojme pod jednu střechu až 150 000 lidí. Je tak celkově dvanáctým největším svatostánkem světa. Dostavěn byl v roce 1989 a na prvního máje, tedy den, který je i v názvu stadionu. A nebyl postaven nikde jinde, než v hlavním městě západem nenáviděného státu.

Je rozložen na 207 tisíc metrech čtverečních a ční až do 60metrové výše. Nejvyšší návštěvnost bohužel nezažil na fotbalovém utkání, ale na wrestlingovém zápase v devadesátých letech. Na stadion dokonce dorazilo o čtyřicet tisíc lidí víc, než-li povoluje dnešní norma.
[break]

2. Salt Lake Stadium, 120 000 diváků

Salt Lake Stadium se překvapivě nenachází ve stejnojmenném městě z amerického státu Utah, ale nýbrž v Indii. Druhý nejlidnatější stát planety vystavěl stadion před třiceti lety a rozhodl se pro megastavbu, kterou v roce 1997 naplnilo 131 000 lidí. Nynější kapacita je snížena o jedenáct tisíc, což stále stačí s předstihem na druhé místo v žebříčku.

Na fotbalovém hřišti se postupně střídají tři ligové týmy a národní mančaft. Od samotného počátku těší stotisícové davy Mohun Bagan FC a East Bengal. A od letošní sezóny se k nim přidalo i nově vzniklé Atlétiko Kalkata.
[break]
TOP 5 nejlépe placených manažerů na světě

3. Estádio Aztéca, 105 064 diváků

Jenom jméno skvostu Mexika prostě musí rozvibrovat každého. Dvě finále Mistrovství světa, legendární ruka Diega Maradony ve čtvrtfinále proti Anglii v roce 1986, Olympijské hry, to je jen malý výčet, proč by se tento stánek dal nazývat katedrálou stadionů.

Dokončení prací bylo oznámeno v roce 1966 a ten rok stadion také navštívila první veřejnost. Byl určen především pro Mexickou reprezentaci a legendární Club América. Oba mají tu čest vystupovat na stadionu až doposavad. Tuto možnost nedostali totiž všichni, čtyři týmy se odstěhovaly a jeden zanikl.

[img id="45390"] [break]

4. Bukit Jalil National Stadium, 100 200

Asijské úřadování v největších sportovních stavbách nekončí. Nyní se přesuneme do Malajsie, kde v Kuala Lumpur chodí na fotbal neskutečných 100 200 lidí. A nejúžasnější na tom je, že si všichni sednou.

Výstavba proběhla v období 1992 – 1995. Otevření se ale Bukit Jalil dočkal až v lednu 1998, kdy proběhly v jeho útrobách Commonwealthské hry. Vůbec je tento stadion častým útočištěm anglického fotbalu na turné zde byl Arsenal, Chelsea i Liverpool. Navíc se tu odehrál první zápas mezi sezónního turnaje FA Premier League Asia Cup.

[img id="45391"][break]Reus, Torres, Blind či Cuadrado - souhrn aktuálních přestupových spekulací

5. Camp Nou, 99 354


Konečně se dostává i na Evropu. Ta mývala velkých stadionů habaděj, ale co bylo, není. Jediný Camp Nou si drží svou reputaci na vysoké úrovni.

Před rovnými šedesáti lety začali dělníci stavět základy. Makalo se tři roky a práce byla natolik kvalitní, že renovace proběhly až v roce 1995 a 2008. Jako každý pořádný stadion zažil velké události.