10 nejlepších záložníků, které tento sport zatím poznal

10 nejlepších záložníků, které tento sport zatím poznal

Mozek hry se většinou skrývá ve středu zálohy, kterou podporují kreativní a běhavé kraje. Ve středu hřiště se odehrává převážná část bojů, ve kterých rozhodují detaily a nápaditost. Záloha může vypomoci v bránění, ale i založit útok, ze kterého může následně pramenit gólová situace. Přibližme si 10 nejlepších záložníků, kteří se kdy prozatím proháněli po zeleném pažitu.

Čech v Chelsea končí! Bude si muset hledat nové angažmá


10. Ruud Gullit (Nizozemsko)


Nizozemský záložník ze země tulipánů, který v roce 1987 vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího evropského hráče. Podivné z jediného prostého důvodu, neboť za dvanáct měsíců tehdy nevyhrál žádnou významnou trofej, pokud se mezi ně tedy nedá počítat titul tamní ligy v dresu Eindhovenu. O rok později vyhrál s Oranjes mistrovství Evropy. Hráč s typickým účesem – havraními vlasy spletenými do malých copánků. Ve finále porazil tehdejší Sovětský svaz, když jako kapitán šel příkladem a vstřelil první branku zápasu.

[break]

Bayern zkoušel nový systém, Lewandowski přiznal bídu v útoku


9. Zico (Brazílie)


Vyhrát Zico tolik titulů co jeho krajan Pelé, mohl by mu zcela jistě konkurovat. Jeho generaci to však souzené nebylo, jen v roce 1978 vybojovali bronzové medaile na MS. V době, kdy už byl Pelé v důchodu, si Brazílii podmanil muž s uměním na stejné kvality, jen jiné barvy pleti. Na domácím stadionu Maracána vstřelil celkem 333 branek.

[break]

Mohou být Bale s Ronaldem ještě lepší? Ano!


8. Stanley Matthews (Anglie)


Možná se budou čtenáři podivovat, proč právě tento Angličan figuruje v žebříčku nejlepších záložníků, když nikdy nevyhrál žádný významný turnaj nebo mezinárodní klubovou soutěž. Půjdeme ještě do většího extrému, neboť Matthews nevyhrál ani ligový titul. Pyšnit se může jen prvenstvím v FA Cupu v roce 1953. V čem je tedy natolik výjimečný? No jednoduchá odpověď, neboť kopačky pověsil na hřebík až v padesáti letech. Dodnes je nejstarším hráčem anglické Premier League a i tamní reprezentace. V roce 1956 jako první převzal Zlatý míč.

TOP 100 evropských klubů s největší průměrnou domácí návštěvností


7. Bobby Charlton (Anglie)


V roce 1994 přijímal od britské královny Alžběty titul Sir a zaslouženě, neboť Charlton výrazně ovlivnil dějiny v zemi, která je kolébkou tohoto sportu. Ne nadarmo je přezdíván „Gentleman fotbalu“. V roce 1966 se stal mistrem světa na domácím šampionátu, když před vlastním publikem dal v semifinále Portugalsku dvě branky a rozhodl o postupu do finále. Klubem jeho srdce zůstal i po konci hráčské kariéry Manchester United.

[break]

5 důvodů, proč může Chelsea vyhrát Premier League


6. George Best (Severní Irsko)


Právě tento záložník stál u zrodu prvního zisku trofeje Manchester United v nejvyšší evropské klubové soutěži. Byl to živel nejen na hřišti, ale i mimo něj. Alkohol, ženy a rychlá auta – to bylo to, co ho neustále pokoušelo a lákalo. Vyhrál i Zlatý míč. Jenže šest let po tom, co ovládl Evropu, Rudé ďábly opustil a nastartoval tím strmý pád. Alkohol si vzal svou daň, když zemřel předčasně v 59 letech na selhání orgánů.

[break]

4 hvězdy Premier League, které jsou pod obrovským tlakem


5. Franz Beckenbauer (Západní Německo)


„Císař Franz“ byl hned od začátku všemi oslavován. Ve své zemi je známější než prezident i kancléřka. Jako jeden z mála vyhrál titul mistra světa jako hráč i trenér. Podobný kousek se povedl jen Brazilci Máriovi Zagallovi. Atypický záložník našeho žebříčku, neboť dokázal zastat svou roli všude. Slavil úspěch nejen na MS, ale i na ME, třikrát pozvedl trofej PMEZ v dresu Bayernu.

[break]

Největší talenti v týmech účastníků Ligy mistrů - část první


4. Zinedine Zidane (Francie)


Hvězda Francie, která v roce 1998 vyhrála se svými krajany domácí mistrovství světa. V roce 2002 vyhrál s Realem Madrid Ligu mistrů. Předtím brázdil Itálii v dresu Juventusu. I na evropském šampionátu nevyšel naprázdno. V roce 2000 z toho byl taktéž titul, pro změnu Evropy. S reprezentací se rozloučil poněkud nešťastně ve finále MS v roce 2006, kdy obdržel červenou kartu za zkrat proti Italovi Materazzim, kterého hlavou udeřil do hrudi.

[break]

5 největších útočníků, kteří se nesmazatelně vryli do historie


3. Michel Platini (Francie)


V jeho éře se jednalo o zálohu snů. No neříkejte, že byste si nechtěli zahrát v týmu, ve kterém středu dominovala jména jako Michel Platini, Luis Fernandez, Alan Giresse a Jean Tigana. Francouzský básník hrál fotbal, který byl tehdy nadčasový. Překvapivé manévry, lahůdkové přímé kopy a velký přehled na hřišti. V roce 1984 dovedl svou zem i k titulu mistrů Evropy. Vrchol své klubové kariéry prožil v italském Juventusu Turín.

[break]

5 nejmenších hráčů fotbalové historie


2. Alfredo di Stefano (Argentina/Kolumbie/Španělsko)


Před měsíce zhasl život dalšího velikána tohoto sportu. Velikána, který nikdy nestartoval na mistrovství světa ani Evropy, přestože figuroval dokonce v reprezentacích třech zemí. Klubem jeho srdce byl Real Madrid, se kterým posbíral tolik trofejí, že už to v novodobé éře ani překonat snad nejde. V záloze byl přezdíván El Dirigentem, který rozehrál orchestr, jenž drtil celý svět. 8x vítězství španělské ligy, jednou Španělský pohár, ale hlavně pět titulů PMEZ.

[break]

4 adepti na zisk kapitánské pásky v evropských velkoklubech


1. Diego Maradona (Argentina)


Hvězdný záložník argentinské reprezentace, kterého zdobí nejen zářné výkony, ale i excesy a drogové problémy, byl v pozornosti i letos na MS v Brazílii. Nejenže držel palce výběru své země, která padla až ve finále s Německem, veřejně také odsoudil výši trestu za kousnutí Suáreze. Ke všemu měl komentář, všechno nezapomněl otitulovat a bedlivě sledoval svého nástupce Messiho. A nejen jeho, vždyť i on nosil Argentinský dres a později svou zemi vedl i jako trenér, i když ne příliš úspěšně.

V dobách své hráčské slávy byl k nezastavení a obrany soupeřů si s ním nevěděly rady. Na zlatém mistrovství světa v Mexiku roku 1986 to byla jeho boží noha do sítě Anglie, která následovala po dech beroucím slalomu. Osobnost, která dala reprezentaci Argentiny tvář. Osobnost, kterou jedni milují, a druzí nenávidí.

Kterých dalších 5 hráčů United si bude hledat nové angažmá?