Nejproslulejší útočná dua Synot ligy v 21. století

Nejproslulejší útočná dua Synot ligy v 21. století

Dnešní moderní fotbal se prezentuje hrou na jednoho hrotového útočníka. Fotbalové trendy se mění. V dobách minulých však bylo téměř samozřejmostí mít v útoku dvě útočná esa. Náš článek nabízí seznam nejvýraznějších útočných dvojic české nejvyšší soutěže v 21. století.

Kat Slavie Vávra mohl dát 4 čtyři góly

Bony Wilfried a Leonard Kweuke (Sparta)

Letenský tým se jednu dobu mohl pyšnit africkým útokem. Tandem Bony - Kweuke dokázal prolomit nejednu obranu soupeře. Jejich hlavní devízou byla dobrá hra tělem, hra hlavou a schopnost spolu kombinovat téměř poslepu. Útočné duo na sebe nejvíce upoutalo v zápase Evropské ligy na půdě druholigového švýcarského celku z Lausanne. Sparta vyhrála 3:1, když se bony trefil dvakrát a další branku přidal jeho kolega Kweuke. Švýcarský tisk jejich výkon komentoval následujícími slovy: "Bony udělal zase spoustu práce a potvrzuje, že umí využít své silné vlastnosti v držení míče a dává góly. Není náhodou, že je nyní nejlepším střelcem Evropské ligy. Kweuke také ukázal brilantní zakončení."

Jiří Štajner a Jan Nezmar (Liberec)

Spolupráce na ose Štajner - Nezmar se neomezuje pouze na jedno období. Jejich spolupráce byla ukončena, aby zase po dlouhých letech mohla být obnovena. Zejména v ročníku 2001/2002 se toto útočné duo stalo ústřední dvojicí Slovanu Liberec, který se stal prvním mimopražským mistrem ligy. V témže ročníku zažil Slovan spanilou jízdu v poháru UEFA. Například domácí zápas proti Lyonu byl famózní. Liberečtí deklasovali favorita 4:1, když se dvakrát trefil Nezmar a jednu branku přidal i Štajner. Oba hráči se podíleli na mistrovském titulu v ročníku 2011/2012. V současné době oba působí v pětiligovém německém Neugersdorfu. Nezmar dal v úvodních dvou kolech neuvěřitelných 9 branek a Štajner přidal další tři.

O jednoho Votroka méně


[break]
Jací soupeři hrozí české jednadvacítce na domácím Euru?

Marek Kulič a Luboš Pecka (Mladá Boleslav)

Mladoboleslavský klub zažil pod vedením Dušana Uhrina mladšího své nejlepší časy. V ročníku 2005/2006 se Boleslav umístila na celkovém druhém místě. V další sezóně úspěch zopakovala a umístila se třetí. V témže ročníku dokázala Boleslav v předkole Evropské ligy senzačně vyřadit Olympique Marseille. Lví podíl na těchto úspěších měli Kulič s Peckou, kteří Boleslav střelecky táhli. V té době byl Kulič dvorním nahrávačem Luboše Pecky. V době největších úspěchů o svém kolegovi z útoku Kulič prohlásil: "Šlape nám to dobře. Jeho góly jsou pro nás strašně důležité. Jen ať mu to tam padá dál a je králem střelců. Když bude stále v takové pohodě, může jich dát klidně pětadvacet."

Milan Pacanda a Libor Došek (Brno)

V době své největší slávy byl tento útočný tandem velice obávaným soupeřem. Médii byli nazývání jako David a Goliáš. Pacanda byl ten menší hráč, který ztělesňoval šikovnost a dával hře Brna neotřelé nápady. Zatímco obrovitý Došek dělal v útoku místo pro svého menšího kolegu. "Známe se výborně. Přesně vím, kam si Libor naběhne, vím, kam mu poslat balon. Jsme dobrá dvojka," prohlásil tehdy pro idnes.cz Pacanda. "Jsou jako velká voda. Obzvlášť Pacanda je schopen obejít každého. I když ho obránci už znají, dokáže je překvapit," dodal tenkrát na jejich adresu Ladislav Vízek.

Fenin poprvé skóroval