Zářezy i v Lize mistrů! Bral kolega Damkové úplatky?

Zářezy i v Lize mistrů! Bral kolega Damkové úplatky?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V Lize mistrů je to snad s rozhodčími ještě horší než v Synot lize – a to je co říci! Alespoň že ve druhém kole základních skupin Champions League svlékli sudí ty kritizované a vysmívané pyžamové oblečky a nevypadali už tak směšně. Ale ty výkony… Způsob, jakým byl už podruhé zaříznut bulharský šampion Ludogorec Razgrad, je nanejvýš podivný. V Liverpoolu prohrál 1:2 gólem z velmi „přísné“ penalty v 94. minutě, nyní ve středu podlehl doma 1:2 slavnému Realu Madrid opět 1:2. Vedl sice 1:0, ale poslední vítěz Ligy mistrů zápas otočil díky brankám z vymyšleného pokutového kopu a po útočném faulu. Pokud se ovšem podíváte na složení komise rozhodčích UEFA s Italem Colinou, Slovákem (dříve Čechoslovákem) Markem, Češkou Damkovou atd., jen těžko uvěříte v nějakou změnu. Silnější pes si v Champions League si náramně užívá.

5 nejstarších střelců, kteří se nemýlili v Lize mistrů

Přiznám se, že mi je bulharský mistr Ludogorec Razgrad sympatický. Zvlášť po té, co v play off vyřadil Steauu Bukurešť po nekonečném penaltovém rozstřelu díky hráči z pole, který po vyloučení gólmana musel do branky. A nebýt rozhodčích, nechutně stranících světovým velkoklubům, bodovali by Bulhaři i v těžké základní skupině s Liverpoolem a Realem Madrid.

Říká se, že když jsou arbitři evidentně na straně soupeře, je třeba udeřit v samotném závěru, aby to sudí již nestihli „napravit“. Ludogorec přesně podle tohoto scénář v Liveerpoolu vyrovnal na 1:1. Jenže slovinský sudí Matej Jug v 94. minutě vyčaroval po chybě bulharského gólmana penaltu, kterou liverpoolský kapitán Gerrard proměnil – 2:1.

Zářez v Sofii režíroval skotský arbitr


Ještě větší zářez ale přišel na domácí půdě za dva týdny. Přitom, jak píše eurofotbal.cz, fotbalový svátek v Sofii začal pro podceňovaný Ludogorec snově. Psala se teprve 7. minuta, když šli hráči bulharského šampiona senzačně do vedení. Při špatně bráněném rohovém kopu ze strany Realu se míč dostal přes Moţiho až na zadní tyč, kde číhal Marcelinho. Třicetiletý Brazilec se z bezprostřední blízkosti nemýlil a zajistil svému týmu jednobrankový náskok - 1:0!

Už v 11. minutě fauloval Minev ve vápně Chicharita, sudí okamžitě vytáhl žlutou kartu a nařídil pokutový kop. Jindy bezchybný střelec Ronaldo však z penalty poslal míč jen do prostoru, kam skočil brankář Stojanov. Jenže znovu přišla penalta. To Ronaldo předvedl své umělecké nadání a po „kontaktu“ s Motim sebou ochotně plácnul o zem. I vítěz Ligy mistrů z roku 2005 Vladimír Šmicer ve studiu České televize smutně konstatoval, že to penalta ani náhodou nebyla. K nařízenému pokutovému kopu se opět postavil Ronaldo a tentokrát se již nemýlil - 1:1!

Ludogorec hrál s Realem otevřenou hru i v druhé půli. A španělský favorit své šance neproměňoval. Jak píše eurofotbal.cz: „Frustrace Madridských narůstala, zatímco fanoušci Razgradu pomalu začínali doufat. Akcie bulharského celku ale v 77. minutě poslal na dno Karim Benzema.“

Po centru z levé strany před ním sice poněkud teatrálně, ovšem nikoliv bez důvodu, spadl Aleksandrov, hra však pokračovala a nekrytý Francouz mohl pohodlně překonat Stojanova - 1:2!

Skotský rozhodčí Craig Thompson nehodlal dát domácím nic zadarmo. „Tutéž politiku uplatnil hlavní arbitr i v 84. minutě, když se po kontaktu s Illaramendim poroučel k zemi ve vápně Madridských Misidjan,“ píše eurofotbal.cz. A bylo vymalováno.

„Kam se cpete, chudí Bulhaři?“ jako by chtěli rozhodčí vzkázat outsiderům z Balkánu. A pomohou slavnému Realu Madrid, který se topí ve stamilionových dluzích.

Jak Marko přežil obvinění z korupce


Že to bude řešit komise rozhodčích UEFA, který sudí srovná do lati? Ale kdeže!
Šéfuje jí Španěl Villar Llona, zasedají v ní mimo jiné Čechům nechvalně známý Ital Pierluigi Collina, jehož jsem měl tu čest v červnu roku 2004 osobně poznat během EURO 2004. Nevím, jestli jsem někdy vedl interview s nepříjemnějším a arogantnějším člověkem.

Dále v komisi přežívá nesmrtelný Slovák, dříve československý ligový a mezinárodní rozhodčí, Jozef Marko. Ten před třemi lety přežil i obří sázkařskou kauzu. Marko čelil vážnému obvinění. Podle německého tisku měl igurovat ve velkém skandálu kolem sázek na zápasy, kterým se zabývala německá prokuratura.

Magazín Der Spiegel napsal, že právě on zařídil, aby byl mezi sudí na nejvyšší úrovni zařazen Bosňan Novo Panič, jeden z hlavních aktérů skandálu. Respektovaný německý týdeník Der Spiegel s odvoláním na vyšetřovací spis státního zastupitelství v Bochumi uvedl, že se Marko v Piešťanech údajně sešel s členem gangu Marijem C. Cílem schůzky prý mělo být, aby Panič mohl řídit, a podle pokynů gangu ovlivňovat, zápasy Evropské ligy. Paniče pak UEFA potrestala doživotním zákazem činnosti. Podle magazínu měla Evropská fotbalová unie mj. k dispozici dvacetistránkový spis, v němž Jozef Marko figuroval. Ten ale jakékoli manipulace popřel, nikdo z UEFA ho prý kvůli tomu nekontaktoval.

Nechával si prý posílat odměny po „tatkovi“


Marko nakonec vše přežil a v komisi rozhodčích nadále zasedá. Ve zmiňované korupční kauze bylo podle vyšetřovatelů zmanipulováno přes 200 zápasů, včetně utkání evropských pohárů. Ovlivňování prý organizoval chorvatský gang se sídlem v Německu a vydělal tím minimálně deset milionů eur.

Zdeněk Svoboda, bývalý legendární sektorář Bohemians Praha ve zlatých časech Klokanů (80. léta minulého století) ve své knize s názvem „Fotbalová chobotnice“, kterou napsal s Pavlem Kovářem, o Markovi už v roce 1997 napsal:

„Jožo Marko byl mezi sudími další zvláštní osobností, s níž jsem neměl dobré vztahy. Odměny bral, ale protože se bál maléru, tak si je nechával posílat po svém otci. Po tatkovi, jak říkal. Předal jsem otci odměnu za zápas, který nám Marko pískal v Banské Bystrici. Takovéhle praktiky – s pomocí třetí osoby – se mi nelíbily, už nikdy jsem je neopakoval. Navíc Marko pískat neuměl, i když vyhrával různé ankety, což jsem já, podobně jako další lidi od fotbalu, nikdy nepochopil. Neměl cit pro hru, neuměl to.“

Jak si rozhodčí rozdělili úplatek od Synotu?


Českou členkou komise UEFA rozhodčích UEFA je pak šéfka podobné tuzemské komise Dagmar Damková. Její životní partner Roman Berbr, dnes místopředseda FAČR, v deset let staré odposlechově „ivánkovské“ aféře sice okrajově figuroval jako „odborný konzultant“ jednoho z korupčníků, ovšem potrestán v ní nebyl. A Damková z ní naopak vyšla jako oběť, o níž si kolegové rozhodčí nechutně vulgárně povídali.

Zopakujme si, jak to vše před deseti lety bylo. Za zápas Blšany–Synot (1:3) měl dát sportovní ředitel Synotu (tomuto klubu tenkrát mj. šéfoval dnešní největší sponzor ligové soutěže a senátorský kandidát Ivo Valenta) Jaroslav Hastík hlavnímu rozhodčímu Václavu Zejdovi úplatek ve výší 120 000 Kč. Zejda pak částečně prostřednictvím prostředníka, jinak taktéž rozhodčího Jaromíra Hlaváče, rozdělil údajně tyto peníze i mezi čtvrtého sudího zápasu Josefa Dvořáčka a také jednoho z asistentů – Bohuslava Krátkého. Druhým asistentem rozhodčího v utkání byla Dagmar Damková z Plzně, o níž se v přepisu odposlechu baví delegát Prášil se sudím Zejdou mj. takto:

„PRÁŠIL: Zkušená pí.a.
ZEJDA: Zkušená paní jede z Plzně.
PRÁŠIL: Z Plzně, se zkušeným, ten, kterej by moh vyučovat všechny rozhodčí, jak se má pískat. Já bych to možná nepodcenil. Hele, nevíme, co bude za dva roky. Von ten ku.va, vole, zku.venec náhodou... Nemusí bejt nastrčená figurka, může to bejt vopravdu, že s ním počítaj, víš. A tydle dva večer budou m.dat, jak když pes dříme... Tak vona mu to tam bude šeptat do ucha. Musíme, je to pí.a, ale musíme, nedá se nic dělat.“


Posuďte sami, jestli vypečení sudí chtěli dnešní šéfce komise rozhodčích něco ze svého úplatku dát , či ji naopak ze hry měli vynechat. Vědí to jen aktéři této nechutné kauzy. V každém případě úplatek putoval ze Synotu, klubu stejného názvu jako má dnešní ctěný hlavní sponzor ligy.

Tím jsme se obloukem přes „otloukaný“ Ludogorec, evropské sudí a jejich komisi dostali až do Česka. I tady ovšem platí stále to samé: Silnější pes si tu vesele užívá. Můžeme to opět sledovat a kontrolovat při přenosech z víkendového 10. kola Synot ligy.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK