eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena
VÝBĚR SOUTĚŽE
REPREZENTACE ZPRAVODAJSTVÍ ZAHRANIČNÍ LIGY
IKONKA PRO VÁŠ WEB
Rss kanály
Témata
Příspěvky v diskuzi
Vytisknout

Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z brány ven!

Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z brány ven!

KOMENTÁŘ „Sláva, sláva, sláva! Vrba nám body dává!“ Chtělo by se zvolat po vzoru slavné cimrmanovské pohádky „Dlouhý, široký a krátkozraký“ po nečekaně skvělém, devítibodovém českém startu v kvalifikaci ME 2016. Teď ještě v neděli 16. listopadu v Plzni porazit rovněž devítibodový Island, jenž v pondělí večer doma zdolal z letního MS 2014 bronzové Nizozemce dokonce 2:0, a bude to nádherný reprezentační rok – na jarní tápaní budiž zapomenuto.

Jak by vypadal samostatný národní tým Moravy?

„Viděli jsme ale i chyby, z nichž se musíme poučit,“ varoval ve studiu České televize před přílišným optimismem ve shodě s expertem Martinem Hyským bývalý kouč české reprezentace Jozef Chovanec. Hlavně opětovně chybujícího brankáře Petra Čecha (při čtvrtém gólu) kritizoval jak Chovanec, tak Hyský, podle něhož šel momentálně náhradní gólman Chelsea vyloženě do „tmy“ a udělal „jasnou chybu“. Je otázkou, proč ho vůbec Vrba staví? Z přesvědčení, či z úcty k jeho bývalé slávě? Opakuji, že už měl stát v brance Vaclík, který mimochodem skvěle zachytal v utkání Ligy mistrů Basilej – Liverpool (1:0).

Víte, jaký je rozdíl mezi Islandem a Českem? Island vede tabulku „české“ kvalifikační skupiny se skóre 8:0, zatímco Vrbovi svěřenci sice osm gólů dali také, ale čtyřikrát inkasovali. A čtyřikrát ze vzduchu, po standardních situacích, či po centrovaných míčích do ohně.

Česká média se ostýchají Petra Čecha kritizovat


Čech, navzdory své výšce a dlouholetému působení v Premier League, nikdy neuměl pořádně vybíhat, je to jeho známá slabina. Ovšem při ztrátě herní praxe se jeví handicap o to viditelněji.

Že Čecha na rozdíl od expertů brankáře veřejně nekritizuje trenér Vrba, je pochopitelné. Co ovšem vypadá mnohem podivněji, je devótnost tuzemských novinářů, kteří se bojí proti „Panu Neomylnému“ (ale i proti Pavlu Vrbovi) cokoli kritičtějšího napsat. Kult Petra Čecha a pomník, který mu česká média ve spolupráci s jeho agenturou postavily, se stává neúnosným a mohl by se národnímu týmu - pokud Čech nezačne v nějakém jiném klubu konečně pravidelně chytat - v nejbližší budoucnosti vymstít. Ne každému soupeři nastřílejí Vrbovi svěřenci čtyři góly jako v pondělí Kazachstánu.

Přes evidentní kritiku expertů udělí kolegové ve Sportu Čechovi průměrnou známku 5, v Mladé frontě DNES, kde se známkuje školním způsobem, dostane Big Pete dvě mínus… A jindy tolik sžíravý Blesk? Dal mu rovněž školní průměr – trojku. Přitom Daridovi se nebál napařit i po výhře 4:2 v tomto kontextu velmi nespravedlivou čtyřku.

10 současně nejlepších strážců třech tyčí na světě

Kolegové, prosím vás, nelezte tomu „Čechínovi“ tolik do zadku jen za to, že vám dává ochotně rozhovory a že na vás bývá milý.
Musel jsem se usmívat, když jsem se v novinách dočetl, že v nedávném utkání Premier League Chelsea – Arsenal (2:0) Petr Čech, jenže během londýnského derby vystřídal zraněného Courtoise, „vychytal“ nulu. Jak mohl něco „vychytat“, když na něj neletěla jediná přímá střela? Ano, jednou Čech správně přečetl hru a pohotově skočil soupeři pod nohy, ale jinak nemusel čelit žádné ráně.
A další problém? Druhý stoper. Divím se, proč nehraje za národní tým basilejský Suchý, jenž se mj. za svůj bezchybný výkon v utkání Ligy mistrů proti Liverpoolu dostal do Sestavy 2. kola Ligy mistrů?

Proč nastupuje Michal Kadlec, jenž ve Fenerbahce spíše jen paběrkuje. A jenž se také v Turecku i v Kazachstánu podepisoval pod inkasované góly? Proč v závěru utkání, ještě za stavu 0:3, vyměnil Sivoka plzeňský Procházka a ne Suchý? Aby si bývalý Vrbův svěřenec připsal na konto další reprezentační start? Pokud se díval na zápas některý z hráčských agentů či skautů, všiml si spíš, že po dobu Procházkova desetiminutového pobytu Češi dvakrát inkasovali. Poněkud kontraproduktivní „podpora“.

Zdá se vám při oslavných mediálních ódách na senzační vstup českého týmu do kvalifikace ME 2016 tento komentář až zbytečně a příliš kritický? Ano, je to tak. Ovšem při současné mediální „závislosti“ na FAČR je to, žel, zapotřebí.

Kouč dal týmu řád a zase má na své straně sudí


Je ovšem nutné pochválit Pavlu Vrbu a ocenit jeho taktiku i skvělé výsledky. Podobně jako ve Viktorii Plzeň dokázal týmu dát řád a jeho hře systém. A podobně jako v západočeské metropoli jsou mu nakloněni sudí.

V Kazachstánu to nebylo při vývoji utkání příliš zapotřebí, ovšem v Turecku zachránil za stavu 1:1 český tým švédský rozhodčí Eriksson. Penalta po Váchově zákroku byla jasná. A po přestávce za stavu 1:2 byl pro změnu nejlepším českým obráncem Erikssonův asistent na pomezí. Jednou zastavil Turka ve vyložené šanci v pozici „sám na brankáře“ neexistujícím ofsajdem, dvakrát či třikrát pak šlo o hraniční situace. První záležitosti s penaltou si česká média všimnout musela, druhou přešla hrobovým mlčením. Jen statečný komentátor Vlastimil Vlášek konstatoval při velké Bulutově šanci, že to ofsajd nejspíš nebyl.

Věřte, nebo nevěřte, týden před kvalifikačním dvojzápasem jsem se bavil s předním českým fotbalovým funkcionářem, který má mj. blízko k vedení FAČR. Povídám mu, že čtyři body z asijského turné by byly skvělé, ale že na horké půdě, které často podléhají i zkušení rozhodčí, to bude nesmírně těžké. „Neboj se, pískají to Švéd a Fin, Dášini kamarádi, kteří dobře vědí, kdo zasedá v komisi rozhodčích UEFA,“ odpověděl mi přední funkcionáři. „Tomu nevěřím, Skandinávci ctí fair play jako žádné jiné národy,“ kroutil jsem nevěřícně hlavou. „Skandinávci - neskandinávci, uvidíš, jak to mají rozhodčí srovnané,“ dostalo se mi jasné odpovědi s poukazem na předsedkyni komise rozhodčích FAČR, bývalou přední mezinárodní sudí a hlavně členku komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou.

Při sledování pátečního duelu v Turecku mi bylo jasné, že funkcionář nemluvil do větru.

Místo Plzně Vrba v nouzi vsadil na Spartu


Vraťme se k Pavlu Vrbovi. Měl v podstatě štěstí, že v září nezačínala kvalifikace ME 2016 ostrým dvojzápasem, ale že prvnímu soutěžnímu střetnutí předcházel přátelský duel. V případě Česka šlo o letenské utkání s USA (0:1). Vrba poznal (jak jsme předem konstatovali), že skutečně nemůže vše vsadit na své věrné Plzeňany. A že to s Jiráčkem, Petrželou, Hořavou či Řezníkem opravdu nepůjde.

Místo nich dal v nouzi nejvyšší na sehrané sparťany. Na Krejčího, Dočkala( jehož nominaci, přiznávám, jsem koncem srpna kvůli záložníkově tehdejší slabší formě rovněž kritizoval) a Lafatu s Váchou, které ovšem nominoval až dodatečně. A udělal správně! Kdyby Češi začali kvalifikaci s Jiráčkem a spol., nejspíš by Nizozemce na Letné neporazili a kdoví, jak by to pokračovalo. Zaplaťpánbůh za to, že UEFA zvolila daný model kvalifikace s možností jednoho přátelského rozjezdu.

Island by teď vyprodal i Eden, bude Plzeň nakloněná sparťanům?


Island, přestože na rozdíl od Česka postoupil až do baráže o MS 2014 (podlehl v ní Chorvatsku), byl v tuzemsku považován za outsidera skupiny A. Proto FAČR svěřila domácí kvalifikační zápas (v neděli 16. listopadu 2014) nikoli Praze, ale Plzni.

Jenže po suverénních domácích výhrách Islandu nad Tureckem (3:0) a nad Nizozemskem (2:0) a přesvědčivém vítězství v Lotyšsku (3:0) vedou Ostrované najednou tabulku a budí nečekaný respekt. Souboj o první místo s nimi by nyní vyprodal i dvacetitisícový Eden. Bude se však hrát na stadionku, sice novém a pěkném, který pojme jen deset tisíc lidí. FAČR holt něco prodělá.

Doufejme, že atmosféra bude v Plzni báječná a že se dva týdny předtím, v sobotu 1. listopadu, nepřihodí ve Štruncových sadech žádný průšvih ve velmi očekávaném ligovém duelu Viktoria – Sparta. A že pak viktoriánští příznivci budou fandit i Dočkalovi, Lafatovi, Krejčímu a Váchovi.

Kdyby Češi listopadový zápas s Islandem vyhráli, přiblížili by se už po necelé polovině kvalifikačních bojů postupovým příčkám. I když lze předpokládat, že Nizozemci budou v roce 2015 bodově finišovat a že i Turci mohou konečně začít zlobit.

Připomeňme si, že ze šestičlenné skupiny postupují první dva celky. Nejlepší tým na třetí příčce z devíti skupin jede do Francie rovněž a osm mužstev ze třetích celků hraje baráž o čtyři volná místa, poslední patří pořádajícím Francouzům. Na EURO 2016 se totiž premiérově představí 24 národních celků, je tedy na něj mnohem snadnější postoupit než dříve při šestnáctičlenné účasti či na MS, kde hraje jen třináct výběrů z Evropy.

Buď jak buď, start Vrbova výběru je vskutku skvělý. Nezapínejme ale, že výsledky českého národního mužstva jsou zatím výrazně lepší než jeho výkony. Proto je tolik zapotřebí odvážněji kritizovat chyby a hledat léky na bolavá místa. Tak jako to třeba dělali Hyský s Chovancem v pondělním studiu České televize. Mediální devótnost vůči trenérovi a brankářovi jen škodí.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

14. října 2014 - Pavel Procházka | Foto: facebook.com/narodak
Související články:Komentáře na téma: Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z ...
celkem 27 komentářů
 
HyskyAnonym (anonym)25.10.2014, 6:36» reagovat
Proboha ! Kdo pasoval toho zoufalce Hyskeho do role experta? Vzdyt ten clovek je vylozene trapny. Ze Slavie ho vyhodili po 3 mesicich kdy jim tam rozesral co mohl.
Kazdy kdo potrebuje penize leze do televize a dela ze sebe experta.
Re: Hysky, namlouvají si a lžou jak...hup a hop (anonym)28.10.2014, 16:19» reagovat
dělají fotbalové experty tlachají kydy,které ve skutečnosti jsou úplně jinak, ale to by jim ovar Pelta dal kdyby mluvili jinak.hned by bylo po prémiích co! tlučhubové Hyský, Karochu, Zelenko, Němče, Šmícre....
ProcházkaLibuna (anonym)16.10.2014, 17:45» reagovat
Pan šéfredaktor Procházka je dlouhodobě zaujatý proti Čechovi, viz jeho články. Kritika je dobrá, ale slepá zaujatost ne. Pane Procházko, jděte se bodnout.Vaclíka místo Čecha? To nemůžete myslet vážně.
Super komentGooglin (anonym)16.10.2014, 9:53» reagovat
Jsem rád, že se aspoň někdo z mediálních m.dek nevznáší na oblacích. Takhle má vypadat kritický komentář. Čech zaslouží úctu, ale v současném stavu chytat opravdu nemůže.
Skvělé pane Procházko!Fanda (anonym)16.10.2014, 8:00» reagovat
Děkuji pane Procházko za krásný článek. Dle Vašeho názoru může za našich devět bodů: štěstí a paní Damková. A hlavním kritériem pro změny v kádru je zápas Basilej vs. Liverpool. To snad nemyslíte vážně!
Ano souhlasím ve Vaclíkovi a Suchém nám rostou budoucí opory nároďáku. Ale vše má svůj čas.
Co se týče Petra Č. a poledního zápasu, kromě kritiky by bylo taky třeba zdůraznit jak několikrát dobře vyřešil hrůzostrašné malé domů našich obránců, ale to už jste si asi nevšiml...
Skvělé pane Procházko!Fanda (anonym)16.10.2014, 7:57» reagovat
Děkuji pane Procházko za krásný článek. Dle Vašeho názoru může za našich devět bodů: štěstí a paní Damková. A hlavním kritériem pro změny v kádru je zápas Basilej vs. Liverpool. To snad nemyslíte vážně!
Ano souhlasím ve Vaclíkovi a Suchém nám rostou budoucí opory nároďáku. Ale vše má svůj čas.
Co se týče Petra Č. a poledního zápasu, kromě kritiky by bylo taky třeba zdůraznit jak několikrát dobře vyřešil hrůzostrašné malé domů našich obránců, ale to už jste si asi nevšiml...
Kadlece nalevoLoko (anonym)15.10.2014, 7:23» reagovat
Co se týká obrany souhlasím, místo Kadlece by měl nastupovat Suchý a jako 4 stoper místo velmi průměrného 30tníka Procházky klidně mladý Brabec nebo Holek (až se rozehraje po zranění). Co se týká Kadlce, který je původně levý záložník! Dle mého by měl nastupovat místo Limberského, ten sice nedělá zásadní chyby ale velmi ho limituje to že hraje přes nohu. V Plzni to tak není vidět na české poměry si tam může dělat "co chce", ale z těch tří repre zápasů snad od něj nešel jediný pořádný a překvapivý centry do vápna. Neustálé přehazování na pravačku nebo jeho šajtle bez razance jsou k ničemu. Při porovnání s Kadeřábkem a jeho salvou centrů a gólových přihrávek dle mého také jedna z pozic za "plzeňské zásluhy".
Re: Kadlece nalevoLoko (anonym)15.10.2014, 7:26» reagovat
Ještě doplním, že Kadlecovi se i z pozice stopera povedlo to co Limberskému z pozice (dle Vrbovy taktiky) téměř levého křídla nepovedlo již pěknou řádku zápasů a to vzít balon potáhnout ho a nahrát na gól.
Skvělé napsánoCovar (anonym)14.10.2014, 19:40» reagovat
Skvělý článek, bohužel jediný, šiřme ho!
ČechDinocz (anonym)14.10.2014, 17:23» reagovat
Pane Čech děkujeme,pane Vrbo procitněte.Ač nejsem Sparťan musím pochválit Kadeřábka,borec
SouhlasPils (anonym)14.10.2014, 17:12» reagovat
Dneska to všechno sedí.
Čechppadys (anonym)14.10.2014, 16:51» reagovat
Tankista je dávno za zenitem a měl by přepustit místo mladším.
Re: Čechxx (anonym)14.10.2014, 17:28» reagovat
ZAPAŘENÝ TANKISTA OD SHORA AŽ DOLŮ
Sázka na Sparťany.....:::...:::... (anonym)14.10.2014, 16:13» reagovat
Trošku mě zaráží odstavec ve kterém se píše, že Vrba vsadil na Sparťany. Není to pane Procházka u reprezentace úplně jedno z jakýho klubu hráči jsou? Hlavně že repre začíná. Když tam bude 22 Sparťanů nebo 3 Slávisti, 5 Plzeňáků, 4 Sparťani, 3 hráči z Bolky, 4 hráči z Kotěhůlek tak ji stejně budou lidi fandit jestli bude hrát pěknej fotbal.
Re: Sázka na Sparťany...xx (anonym)14.10.2014, 17:27» reagovat
v Czechistánu hrají jen Sparta,či Plzeň ?, a co další hráči v lize , připadá mi to jako kdyby ostatní mužstva, kde někteří hráči v mnohém převyšují svými herními výkony tyhle nacpané šašky tam kam nepatří v převážné většině omylem , byly nakažené ebolou. Jiné vysvětlení neexistuje.
Re: Sázka na Sparťany...El Diablo (anonym)14.10.2014, 21:19» reagovat
Zkus jmenovat alespon 3 hrace, prosim.
Re: Sázka na Sparťany...A pavel (anonym)14.10.2014, 16:49» reagovat
Pravda, také se mi nelíbí to rozdělováni hráčů na Sparťany Plzeňáky a ostatní Mělo by to být tak že jsi dobrej tak hraješ a je jedno z jakého klubu jsi Na druhou stranu se musím přiklonit k názoru že pan Vrba chtěl udělat nároďák z posílené Plzně a až zjistil že to nefunguje od svého úmyslu částečně ustoupil Částečně proto že tak dva "své" hráče nechce pořád ještě opustit.. Darida je jistě jedním z nich Co se týká Čecha je to problém Nikdy nebyl dobrý v malém vápně ale umí chytit i nemožné Dát tam Vaclíka může to vyjít ale taky nemusí a co pak? Na druhou stranu druhý gol v naší síti byl Čecha to se nedá okecat ani tím že byt tam Sivok tak možná k té hlavičce nedošlo a Čech by ten gol nedostal...
Re: Sázka na Sparťany...Pavel (anonym)14.10.2014, 21:15» reagovat
Dobrý trenér má svojí představu co chce s týmem hrát a podle si toho volí hráče do týmu. To že Vrba přišel s představou ofenzivního pohledného fotbalu se zapojením křídel, nasazením a napadáním soupeře, jsem oceňoval jako fanoušek Plzně a nyní to oceňuji i jako fanoušek reprezentace. Proto si vybírá vhodné typy hráčů, a že začal v Plzni je jasné – oni na rozdíl od ostatních věděli, co se po nich chce. Až když kostra týmů pochopila a začala hrát to, co jim Vrba naordinoval tak přišel prostor na případné nahrazení dobrých hráčů ještě lepšími. Na rozdíl od Bílka u Vrby už vidím, že všichni hráči ví co mají hrát, byť nepodají 100% výkon – taky góly nejsou náhodné, byť jsou jako v případě Pilaře štastné.
Při pročítání mnoha článků a komentářů si vzpomenu na Uhdeho Krále Vávru – „Nezáleží, jaká fakta vidíme, ale odkud je vidíme. Pak je zřejmé, že některá prostě neuvidíme. Schovají se nám za to, co vidíme. Proto je tak důležitá pozice, ve které stojíme, protože ta rozhoduje o tom, co vidíme.“ A všichni včetně mě se na to díváme v lepším případě z tribuny, jen Vrba se kouká z lavičky a kabiny. Proto hodnotím výsledek – dobrá hra a se štěstím snové výsledky. Jednotlivé jména hráčů a jejich výkon na hřišti mohu sice hodnotit, ale ruku na srdce, kdo z vás ví, jak reaguje na úkoly trenéra na tréninku, jak si rozumí s ostatními, jak je připraven na zápas….
****Klokot (anonym)14.10.2014, 15:49» reagovat
S něčím se souhlasit dá ale s něčím vůbec, Vaclík sice vychytal Liverpool ale jedinou ošemetnou situaci (tj. rána Balloteliho z Přímého kopu) moc jistě nevyřešil a zachránil ho při dorážce obránce. Suchý sice má formu v Basileji ale v repre ještě pořádně nezahrál a nikdy neoplýval jistotou, Procházka sice nemá extra formu ale s Holanďany byl v druhý půli skvělej a proto na něho Vrba asi vsadil. A odstavec s rozhodčími je totální blbost, proč se za vším hledá nějaká konspirace? Jde o prachy a Tureckej TV trh je pro UEFU rozhodně zajímavější než ten náš, penalta sice byla ale chyby udělali a udělají i lepší rozhodčí než je Ericcson.
Re: ****hmm... (anonym)14.10.2014, 22:12» reagovat
Davam palec nahoru - souhlas !
A co náš "big men" Péťa... (anonym)14.10.2014, 15:23» reagovat
kdy už konečně shodí tu ušanku,nezapařuje se mu pod ní mozek,který pak tragicky ovlivňuje jeho výkony? Péťo hotovo, konečná!
kolapshuggy (anonym)14.10.2014, 15:03» reagovat
"sedláci " Kadlec s Limberským? ukázka dvou lenošných jinochů, na základě čeho jsou procpáváni do reprezentace ČR? Víc si je dovedu představit u vývozu fekálií , než 9O minut zbytečně cifrovat na trávníku. Tihle "mistři" jsou dlouhodobě mimo mísu.
Re: kolapsVirgil (anonym)14.10.2014, 16:27» reagovat
Nejsem sice fanoušek Plzně, ale Limberský je dlouhodobě stabilně nejlepším hráčem naší ligy. Kdo to nevidí, je buď Sparťan nebo blbec, nebo obojí.
Re: kolapsWHL (anonym)14.10.2014, 18:45» reagovat
Nezbyva, nez souhlasit.
Re: kolapsEl Diablo (anonym)14.10.2014, 21:22» reagovat
Tak ty jses pak debil zez Plzne. Kaderabek je lepsi.
Re: kolapsJakub (anonym)15.10.2014, 12:22» reagovat
nemyslel nejlepsi na pozici leveho beka?
Re: kolapsvoltar (anonym)17.10.2014, 10:05» reagovat
urcite myslel, ale to spartanovi nevysvětlíš...
Váš komentář:
 
*
*
* Položky označené hvězdičkou a text příspěvku je nutno vyplnit.Plakátový speciál HATTRICK
právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace