eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena
VÝBĚR SOUTĚŽE
DOMÁCÍ FOTBAL ZPRAVODAJSTVÍ ZAHRANIČNÍ LIGY
IKONKA PRO VÁŠ WEB
Rss kanály
Témata
Příspěvky v diskuzi
Vytisknout

Golda: S Peltou a Berbrem se fotbal vrátil o deset let zpět

Golda: S Peltou a Berbrem se fotbal vrátil o deset let zpět

Jiří Golda si coby předseda disciplinární komise Fotbalové asociace (FAČR) loni začátkem roku dovolil hodně. Majiteli pražské Sparty Danielu Křetínskému hrozilo, že jestli do 7. února 2013 nepřinese důkazy ohledně tzv. kauzy „tajemná taška“, může být potrestán. Výkonný výbor FAČR proto narychlo (a zpětně) změnil své normy, Goldově komisi případ sebral a předal jej k (ne)vyřešení Policii ČR. Golda, kterého s sebou přivedl do fotbalu v roce 2009 svazový expředseda Ivan Hašek, udělal ve středu 23. ledna 2013 v Česku poměrně nevídanou věc.

Skvělé, pane Vrbo! Ale ten Čech by měl jít z brány ven!

Na svou funkci okamžitě a dobrovolně rezignoval s konstatováním, že pokud český fotbal nadále povedou pánové Pelta a Berbr, nepohne se z místa. Dnes, po roce a tři čtvrtě, si stojí na svém. Ochotně magazínu HATTRICK poskytl na tuzemské poměry nezvykle otevřené a kritické interview o stavu řízení nejpopulárnějšího českého sportu koncem roku 2014. Není to moc povzbudivé čtení.

Jak vnímáte současný stav českého fotbalu, FAČR a její disciplinární komise - jak hodnotíte její činnost, respektive spíše nečinnost?

Já jsem byl vždy v těchto záležitostech poměrně otevřený. Nyní mohu jen konstatovat, že to, jak je současný český fotbal řízen, včetně jeho disciplinární komise, se mi vůbec nelíbí. Vrátili jsme se do časů pana Košťála a pana Mokrého (bývalého místopředsedy a předsedy svazu v letech 2005 až v 2009 – pozn. red.), jen s tím rozdílem, že současní lidé ve vedení FAČR jsou mnohem šikovnější. Takže se veřejnost snaží nějakým způsobem manipulovat a získat ji na svou stranu, aby si mezitím rozehrávali svoje hry a hájili své vlastní zájmy. S tím jsem ovšem velmi hrubě nespokojen.

Máte těmi hrami na mysli třeba střety zájmů představitelů FAČR?

Tak třeba u šéfa svazu Miroslava Pelty jde přímo o flagrantní střet zájmů. Podívejte se na firmu, která staví na Strahově svazové sídlo a kdo sponzoruje ligový Jablonec. Podívejte se na plán výstavby národního stadionu, který považuji mimochodem za nesmyslný, protože žádný takový stadion nepotřebujeme.

Máte zřejmě na mysli největšího sponzora ligy, firmu Synot Iva Valenty a jeho Synot Tip. A také severočeskou stavební firmu Syner. V jejím případě se mluvilo i o tom, že byla na stavbu strahovského sídla fotbalové asociace vybrána téměř bez soutěže.

Ano. Pokud jde o tu stavební firmu, tak se na svazu nechali slyšet, že k nějaké soutěži jako by došlo a že představitelé FAČR chtěli dát příležitost české firmě. Tak tomu jsem se musel smát. Další velký střet zájmů najdeme u pana Pelty coby předsedy asociace a majitele prvoligového klubu. Podívejte se třeba, jakým způsobem nasbíral jeden bývalý jablonecký hráč velmi slušný počet reprezentačních startů. A jak ho potom Miroslav Pelta dokázal zpeněžit v zahraničí.

Myslíte bývalého jabloneckého záložníka Vaňka, jenž po minutkách v koncích zápasů národního týmu nastřádal skutečně poměrně dost reprezentačních startů a pak byl z Jablonce prodán do Turecka?

Startem za národní tým se takový fotbalista nesmírně zhodnotí a majitel jeho klubu na tom obrovsky vydělá. A jde i o další hráče. Na to u nás málokdo upozorňuje, nikdo si toho téměř nevšímá. Naposledy na některé takové nešvary upozornil letos v létě šéf teplického klubu pan Šedlbauer. Jako jediný.

Zmínil jste střet zájmů pana Pelty v případě sázkařské firmy Synot. Není ale divné, když se majitel této firmy Ivo Valenta stal největším sponzorem ligové soutěže a přitom byl, podobně jako Ivan Horník, ve známé úplatkářské aféře roku 2004 fotbalově i soudně za korupci ve fotbale i se svým klubem potrestán? Celá kauza ostatně u tehdejšího klubu jménem Synot, dnes Slovácko, 30. dubna 2004 začala, Horník přišel na řadu až mnohem později. A liga se dnes jmenuje stejně jako klub, který byl před deseti lety tvrdě potrestán kvůli korupci.

Je to, jak říkáte. Mohu se jen vrátit k tomu, co jsem řekl na začátku. Fotbal se obloukem vrátil tam, kde byl před deseti lety. Pokud se nemýlím, tak pan Valenta se tehdy mimo jiné hájil tím, že nebyl členem fotbalového svazu...

Ústavní soud ale nakonec všechny tresty v téhle větvi úplatkářské aféry potvrdil. Stejně jako tehdejší fotbalová disciplinárka předsedy Alexandra Károlyiho.

Tak dopodrobna tuhle kauzu neznám, ovšem je v tom velká symbolika, že právě na Uherskohradišťsku začala. Ale ostatně i Ivan Horník už opět působí ve Viktorii Žižkov. Jak říkám, jsme tam, kde jsme byli.

Když jste loni v lednu odcházel z funkce předsedy disciplinární komise, prohlásil jste, že s pány Peltou a (nynějším místopředsedou svazu) Berbrem se český fotbal nikam dál nepohne. Mnohá média to tehdy dala i do titulku. Trváte na tom i dnes, po roce a tři čtvrtě?

Za tím si stojím. Tito dva pánové český fotbal zcela ovládají, pod jejich vedením není možné, aby se cokoli změnilo. Oni dva se domluví, jak to bude fungovat, a nikdo si proti nim nedovolí zvednout ruku, nikdo si nedovolí cokoli říci. Teď se člen výkonného výboru FAČR Vlastimír Hrubčík pokusil vyslovit nedůvěru předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové. A vyřešilo se to tak, že tento bod, podle mého názoru zcela oprávněný, nebyl ani zařazen do programu zářijového jednání výkonného výboru! Paní Damková mu vzkáže, že se s ním nebude vůbec bavit, že jedná pouze s předsedou Peltou. Přitom šéf svazu je jen jedním z třináctičlenné fotbalové vlády. Místopředseda Berbr k tomu dodá, že s tímto přístupem to Hrubčík dovede ke své sebevraždě. Touto arogancí dokazuje veřejně svou sílu. Když si člověk srovná do řady Berbrovy výroky, tak mu musí být jasné, o co tady jde a jak to vše funguje.

CELÉ EXKLUZIVNÍ, NA ČESKÉ POMĚRY NEZVYKLE KRITICKÉ A OTEVŘENÉ, INTERVIEW S BÝVALÝM PŘEDSEDOU DISCIPLINÁRNÍ KOMISE FAČR JIŘÍM GOLDOU SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ŘÍJNOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. ŘÍJNA 2014!

14. října 2014 - eFotbal.cz | Foto: ceskatelevize.cz
Související články:Komentáře na téma: Golda: S Peltou a Berbrem se fotbal vrátil o ...
celkem 11 komentářů
 
začít u sebeSF (anonym)15.10.2014, 10:59» reagovat
Goldo ty exote nejdřív začni u sebe a svého diletatského rozhdování a udílení nesmyslných a hlavně rozdílných trestů za stejná provinění. T a celá tehdejší DK stála za vyližprdel stejně jak ta současá...šmejde
Moje řečLupenec (anonym)14.10.2014, 19:48» reagovat
Moje řeč a svatá pravda, jenže devět bodů v kvalifikaci EURA všechna svinstva zamaže a Pelta se bude tvářit jako hrdina a king. Bohužel....
Re: Moje řečxxx (anonym)15.10.2014, 9:16» reagovat
On z toho nebude těžit zase tak dlouho. Měli jsme štěstí s Holandskem, s Tureckem rozhodčí nepískal jasnou Váchovu penaltu (asi inspirace z naší ligy), bylo by to sice super, ale takové štěstí nám nevydrží přes celou kvalifikaci.
TAKTO TO NEPŮJDEBOŽÍ MLÝN (anonym)14.10.2014, 18:49» reagovat
DNEŠNÍ FOTBAL NEMŮŽE BÝT NIKDY CO BÝVAL PŘED X LETY. TO BÝVALO JEŠTĚ VŠECHNO NORMÁLNÍ, FOTBAL HRÁLI KLUCI, KTEŘÍ NA NĚJ MĚLI NE JAKO DNES KDEJAKÉ KOPYTO ALE BOHUŽEL SYNÁČEK TRENÉRA ČI ZLODĚJSKÝCH RÁDOBY VLIVNÝCH PODNIKATELŮ- JAK MI TAM NEDÁŠ KLUKA TAK TI "UKÁŽU" A POTOM SE NĚKDO DIVÍ DNEŠNÍ ÚROVNI ČESKÉHO FOTBALU, BOHUŽEL TI CO JSOU SCHOPNÍ TAK JEJ HRÁT NEMŮŽOU, A TI CO MAJÍ PLNOU PRDEL PENĚZ TAK NESCHOPNOST SVÝM ROZEŽRANÝCH SYNÁČKŮM ZAPLATÍ,ˇA PROCPOU JE VŠUDE, NEMUSÍME CHODIT DALEKO, SEZNAM TĚCHTO NAŠICH" FOTBALOVÝCH CELEBRIT" PENĚZI VYKOUPENÝCH BY BYL HODNĚ POPSANÝ!
Re: TAKTO TO NEPŮJDETom (anonym)15.10.2014, 9:13» reagovat
Před deseti lety bylo vše normální?!? Tak to jste sledoval asi nějakou jinou soutěž než naší ligu.... je to v podstatě stejné, klub co se protěžoval tehdy se protěžuje i dnes, akorát nám k tomu přibil ještě jeden protekční klub.
GoldaMišoun (anonym)14.10.2014, 18:43» reagovat
Spíš by se vrátil o 10 let zpátky kdyby tam s tebou Goldo zůstal ten utečenec za penězma p.Hašek který tě tam chtěl a co ste dokázali? Uplný kulový!Peltovi nešaháš ani po kotníky co ten pozitivního pro fotbal udělal na rozdíl od tebe.Kecat umí každý.
Re: Golda!!!!!!!!! (anonym)15.10.2014, 9:08» reagovat
To nemyslíš vážně!!!! Ještě začni psát o tom, že Pelta je spasitel našeho fotbalu!!! Komu fandíš, že ho tak bráníš... Sparta nebo Jablonec?
Re: GoldaPetrys (anonym)14.10.2014, 22:20» reagovat
Co?
Re: Goldabobek (anonym)14.10.2014, 20:11» reagovat
To je dobře, že Golda nesahá Peltovi ani po kotníky. Ivánku,kamaráde, můžeš mluvit ?
?xx (anonym)14.10.2014, 17:18» reagovat
spadli z višně?
.. (anonym)14.10.2014, 16:12» reagovat
delate jak kdybyste objevil ameriku, tohle kazdej soudnej fanda vedel uz davno pred tim nez si pelta vubec do kresla sednul..pelta berber damkova VEN
Váš komentář:
 
*
*
* Položky označené hvězdičkou a text příspěvku je nutno vyplnit.Nové číslo
právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace