Odvolat Damkovou?! Pane Křetínský, nastal čas otevřít tašku!

Odvolat Damkovou?! Pane Křetínský, nastal čas otevřít tašku!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Deník Sport, který patří majiteli pražské Sparty Danielu Křetínskému, do toho po skandálním průběhu nedělního ligového zápasu Mladá Boleslav – Plzeň (0:3) nečekaně bouchl. Na titulní straně svého úterního vydání má palcový titulek: „ČERVENÁ KARTA PRO DAMKOVOU“ a nadtitulek „Už dost! Český fotbal ničí rozhodčí, kteří ovlivňují zápasy.“ Šéfredaktor Sportu Lukáš Tomek pak k zásadnímu komentáři zvolil titulek: „První krok? Odvolejte Damkovou“. Mužem, který by měl podle deníku Sport zasáhnout, je předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslav Pelta. Jenže je třeba uvažovat i v souvislostech. Má to totiž jeden veliký háček. V médiích je sice trenér národního týmu Pavel Vrba veleben jako spasitel, ale vyhrál by český tým bez Damkové v komisi rozhodčích UEFA v Turecku? A dostal by se Bílkův výběr na EURO 2012 a na něm až do čtvrtfinále bez pomoci sudích ve Skotsku a potom třeba ve vratislavském duelu s Řeckem? O tuhle podporu by s odvolanou a nejspíš uraženou Damkovou Vrbův národní tým asi přišel. No a co, chceme vyhrávat čestně, nikoli pomocí neodpískaných či vymyšlených penalt a neuznaných regulérních gólů, že!

Zatímco Sparta vyhrála regulérně, Plzeň tlačili sudí! Ti pomáhali i Peltovu Jablonci na Slavii

Český fotbal po deseti letech od odposlechové aféry Ivana Horníka a dnešního hlavního sponzora Synot ligy a prvního odsouzeného senátora v novodobých dějinách Parlamentu ČR Ivo Valenty potřebuje pořádnou očistu. Ta v roce 2004 byla neúplná a nedůsledná. Za národní tým, který teď nečekaně válí, nelze vše schovat.

Zvykli jsme si na „patologické propojení Berbr-Damková-rozhodčí“


„Mužem, který nyní musí zasáhnout a jednat, je Miroslav Pelta. Právě on přece v minulosti sliboval, že si Berbra pohlídá. Tak s tím teď něco dělejte, předsedo,“ vyzývá šéfa svazu k akci Lukáš Tomek ve Sportu.

„Dagmar Damková by měla být odvolána z funkce šéfky komise rozhodčích FAČR,“ píše Tomek. „Průběh sezony v Synot lize se totiž právě z pohledu sudích dostal za únosnou mez. Nedělní zářez Boleslavi v Plzni v režii sudího Jaroslava Bílka byl jen trapným vyvrcholením. A právě Damková je z titulu své funkce za současný stav zodpovědná v první řadě. Její odvolání by pak mělo být jen prvním krokem k očistě fotbalu od paralyzujícího vlivu sudích, který kredit ligy vytrvale ničí. Komise rozhodčích bez Damkové by pak ještě zdaleka nebyla zárukou toho, že se věci vrátí do normálu. Je pro to však první a nezbytnou podmínkou. Protože asi jen málokdo pochybuje o tom, že rozhodčí v Česku jsou fakticky řízení Romanem Berbrem, místopředsedou asociace a jejím partnerem,“ dodává šéfredaktor deníku Sport s tím, že „to patologické propojení po lince Berbr-Damková-rozhodčí bylo po počátečním šoku možná až příliš rychle obecně akceptováno“.

To ano. Kdyby byl ale člověk jízlivý, připomněl by šéfredaktorovi Sportu, že Damková se dostala do čela komise rozhodčích v pondělí 5. září 2011 tzv. „pučem“ majitele Viktorie Plzeň Tomášem Paclíkem. Šéfové Sparty a Slavie, Daniel Křetínský a Aleš Řebíček, tehdy pořádali kvůli tomu společnou tiskovou konferenci, na níž oznámili, že podají žalobu kvůli porušení stanov FAČR a obejití Ligového shromáždění.

Ještě před státním svátkem 17. listopadu 2011, kdy se v Nymburce konala opakovaná mimořádná volební valná hromada FAČR, podporoval deník Sport na svých stránkách předsednického kandidáta Tomáše Paclíka. Tedy ideového strůjce „současného patologického propojení po lince Berbr-Damková-rozhodčí“.

V atmosféře zářezů nelze o fotbale normálně přemýšlet


No nic, každý můžeme po nabytí určitých zkušeností změnit názor, že.

Lukáš Tomek má ovšem svatou pravdu, když píše: „V takovéto atmosféře zářezů a zákulisních čachrů přestáváte o fotbalu normálně přemýšlet. A při jakékoliv sporné situaci začnete dumat, co za tím je. Jako například v sobotu v zápase Liberce se Slováckem. Přihlaste se, prosím, ti, kdož si myslí, že ‚vyžlucení‘ ofenzivního dua Došek – Diviš před zápasem dalšího kola Slovácko – Plzeň nebylo na objednávku. Zvlášť když oba hráči dostali žlutou kartu za nesportovní chování…“

Jo, jo, to tady už bylo, stačí si oživit Horníkovy odposlechy s „vyžlucováním“ opor příštích soupeřů Viktorie Žižkov na objednávku. Rozhodčí Michal Paták, údajně muž na černou práci, přezdívaný kvůli svým kouskům z minula „Řezník z Horní Břízy“ dává normálně karty jen za zlomené nohy. V sobotu nejspíš změnil trend.

Je třeba otevřít Pandořinu skříňku i se všemi důsledky


V září 2012, rok po instalování Damkové do čela komise rozhodčích, po skandální Limberského penaltě, přišel Daniel Křetínský na Strahov za svým bývalým podřízeným ze Sparty, nyní předsedou FAČR Miroslavem Peltou, se svou pověstnou kabelou, údajně plnou důkazů o nepravostech v českém fotbale.

Jenže ta se nakonec neotevřela, jen hrozila výbuchem, takže kromě Plzně a Jablonce ligoví rozhodčí ve strachu jakžtakž přestali škodit i Spartě. Na ostatní kluby se ovšem nadále kašle.

„Celá situace se dá nejlépe připodobnit k Pandořině skřínce,“ řekl v knize Luďka Mádla „Kmotr fotbal“ na jaře roku 2013 Daniel Křetínský. „Pokud byste ji otevřeli, nemohli byste úplně kontrolovat všechny následky tohoto kroku. Z pohledu spravedlnosti by otevření té skříňky bylo nesporně správným krokem, byla by to na jednu stranu služba fotbalu, ale zároveň si nemyslím, že by takový krok ve výsledku opravdu pomohl fotbalu jako celku… Podle toho, jak si situaci vyhodnocujeme teď, si nemyslíme, že jsou tu nastoleny celkové podmínky pro rozkrytí všech informací, které jsme měli. Což ovšem neznamená, že nebudeme s absolutní obezřetností sledovat další vývoj… V souvislosti s touto aférou jsme došli k pevnému závěru, že pokud získáme v budoucnu znovu přesvědčení, že se věci nedějí tak, jak by se dít měly, použijeme veškerou váhu toho, co máme, i našich peněz, abychom tomu zabránili. Je to takový skoro veřejný úkol,“ prohlásil odhodlaně loni na jaře v interview pro knihu „Kmotr fotbal“ Daniel Křetínský.

Pane Křetínský, věci se po roce a půl, co uplynul od tohoto vašeho rozhovoru, v Synot lize opravdu neději tak, jak by se dít měly. Pokud „s absolutní obezřetností sledujete současný vývoj“, musíte konstatovat, že chvilkové zlepšení situace je fuč. Ostatně to píše i šéfredaktor vašeho deníku Lukáš Tomek. Podmínky nepodmínky, myslím, že nastal čas, abyste „použili veškerou váhu toho, co máte, i vašich peněz, a zabránil dalším podobným zářezům v Synot lize. Jak říkáte, je to „takový skoro veřejný úkol“. A nejde jen o vaši Spartu, ale o celý český fotbal.

Nastal čas, otevřete tedy, prosím, tedy tu svou pověstnou tašku. Třeba na stránkách svých deníků. To bude úplně stačit. I za cenu toho, že otevřete Pandořinu skříňku, kdy nebudete moci kontrolovat všechny následky tohoto kroku. Český fotbal, čtvrtstoletí od Listopadu 1989, potřebuje konečně dokonalou očistu a sprchu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK