Zrušte tuhle Ligu mistrů. Nudí!

Zrušte tuhle Ligu mistrů. Nudí!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Psal jsem o tom přesně před rokem, po debaklu Viktorie Plzeň v Mnichově. Viktorka prohrála s Bayernem v základní skupině Ligy mistrů 0:5, ale mohlo to být klidně 0:10. Situace po roce? BATE Borisov –Šachtar Doněck 0:7, FC Chelsea – NK Maribor 6:0, AS Řím – Bayern Mnichov 1:7 (dobře, to je možná výjimka), Atlético Madrid – Malmö FF 5:0, FC Porto – BATE Borisov 6:0. Buďme rádi, že u tohoto vraždění neviňátek – prachy neprachy – není letos český mistr. „Vám se jako ten fotbal líbí, pane Platini?“ chtělo by se zeptat šéfa Evropské fotbalové unie (UEFA), který už do tak rozmělněné kvality základní části s 32 týmy propašoval od sezony 2009/2010 ještě tzv. mistrovskou část. Ta pak do Champions League přivede běloruského (BATE Borisov), slovinského (NK Maribor), švédského (Malmö FF), bulharského (pozor, výjimka: nečekaně dobrý Ludogorec Razgrad) a kyperského šampiona (APOEL Nikósie). Zatímco z oddělené nemistrovské části play off do Champions League postoupily nepochybně kvalitnější celky, jako FC Arsenal, Athletic Bilbao, FC Porto, Bayer Leverkusen a Zenit Petrohrad. Porto – Borisov 6:0, takový je rozdíl mezi nemistrovskou a povinnou mistrovskou částí, z nichž do elitní milionářské části proniknou i hodně průměrní šampioni svých zemí. Chtělo by to změnit model! Liga mistrů na podzim – než se dostane do jarní vyřazovací části - nudí.

Nejpřeceňovanější jedenáctka světa

V této souvislosti je ovšem třeba dodat, že se stalo ostudou českého fotbalu, když se ze šesti pokusů v mistrovské části podařilo od roku 2009 dostat do Champions League jen dvakrát Plzni (2011 a 2013). Zatímco Sparta dvakrát (2010 a 2014) a Slavia (2009) s Libercem (2012) jednou pohořely. Naposledy v sezoně 2007/2008 - kdy se mistrovská část ještě nehrála a kdy při losu rozhodovaly jen koeficienty - startovaly v play off LM dva české týmy – mistrovská Sparta (vypadla s Arsenalem) a vicemistrovská Slavia (senzačně zdolala Ajax). Příští rok si český vicemistr nemistrovskou část v kvalifikaci Ligy mistrů konečně vyzkouší. A nejspíš zjistí, že to je to jiná „síla“.

Vraždění neviňátek nikomu nic nepřináší


Přísný a hlavně přesný komentátor by měl ovšem odhodit vlastenecké zájmy. Byť je to proti českému fotbalu, je nutné konstatovat, že současný model Ligy mistrů je – při stále se rozevírajících nůžkách kvality mezi evropskými kluby a velkokluby – vskutku nudný. Mimochodem, co daly Viktorii Plzeň dva duely s Bayernem (a předtím s Barcelonou) s celkovým, ještě milosrdným, skóre 0:6? Poznání, že zatímco soupeř hraje fotbal, my předvádíme kopanou?

Mohu jen zopakovat svůj loňský komentář: „Přiznejme si otevřeně, že takovéhle masakry evropskému fotbalu nic nepřinášejí. Ano, Platini má pravdu, že fotbal netvoří jen několik vyvolených velkolubů a nejbohatších zemí, že šanci musejí dostat všichni, ale v takovéhle podobě to nemá valného smyslu a může se to obrátit proti dobrému úmyslu šéfa evropského fotbalu.“

Navíc o tom dobrém úmyslu lze také pochybovat, protože hlasy zemí, které by bez mistrovské části nikdy svého šampiona do milionářské Champions League nedostaly, se při volbách apod. velmi hodí…

Lze jen znovu opakovat věty z loňského komentáře: „Tenhle způsob základních skupin Ligy mistrů fotbalu nic nepřináší. To není důstojná konfrontace.  V podstatě se střetávají dva různé sporty. Není to nic nového, již před lety, když UEFA zavedla současný košatý systém základních skupin Ligy mistrů, prohlásila nizozemská a barcelonská legenda Johan Cruyff trefně: ‚Pokud v Champions League nastupují týmy jako Molde, tak mě její základní skupiny vůbec nezajímají. Začnu se na to dívat až na jaře, když se bude hrát vyřazovací fáze‘.“

Co takhle 24 účastníků se 4 skupinami po 6 klubech?


Jak z toho ven? Těžko říci, jak ještě dlouho se bude velkoklubům takovýto způsob se spoustu zbytečných utkání líbit.  Ano, mohou v nich dát příležitost náhradníkům (třeba za Chelsea si proti Mariboru v úterý zachytal po delším čase i Petr Čech), mohou zlevnit na zápasy s „nazdárky“ vstupné, aby si Ligu mistrů mohli dovolit fanoušci, kteří by na to normálně neměli. Ale nebylo lepší absolvovat spíše „ostré zápasy“?

Až do sezony 1998/1999 se základní část Ligy mistrů hrála jen s 24 celky, o šesti skupinách se čtyřmi týmy. Do jarního čtvrtfinále postupovalo pouze šest vítězů skupin a dva nejlepší celky z druhých míst.

Jenže to by nyní bylo – i vzhledem k televizním zájmům a bonusům za jednotlivé duely – hodně málo. A co třeba hrát základní část se 24 účastníky po čtyřech skupinách se šesti kluby? Do čtvrtfinále by postupovaly první dva týmy z každé skupiny. Další dva celky (tedy celkem osm jako nyní) by pak šly do play off Evropské ligy. Možností je více.


Ale současný systém Ligy mistrů fotbalového fajnšmekra už nemůže bavit. Není důstojné, aby se v utkáních Champions League hvězdy a opory šetřily na důležitější víkendové duely v domácích soutěžích, jako tomu bylo (nejen) tento týden.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK