Šest českých fotbalistů, kteří si zahráli první portugalskou ligu

Šest českých fotbalistů, kteří si zahráli první portugalskou ligu

Portugalská nejvyšší soutěž je stále jen v pozadí nejvyšších lig v Evropě, ale o její kvalitě se netřeba bavit. Zahrát si za kluby jako Porto, Benfiku či Sporting je samosebou velkým úspěchem. V dnešní době české fotbalisty v Portugalsku nepotkáme, ale v letech minulých tomu bylo jinak. Zahrála si v ní šestice těchto borců:

Nejslavnější fotbalisté mající problémy s nadváhou

Lubomír Vlk, Porto

Prvním českým legionářem na západě Pyrenejského poloostrova se v roce 1990 stal fenomén ostravských Vítkovic Lubomír Vlk. Pětileté působení u tehdy předního českého klubu uťal přestupem ke slavnému Portu. Proti tomu paradoxně v roce 1986 s Vítkovicemi hrál v Poháru UEFA a v domácím prostředí dokonce oslavil výhru 1:0.

S portugalským velkoklubem vyhrál dvakrát pohár a stejně tak ligu. V roce 1993 mu ale nebyla prodloužena smlouva a tak se vrátil zpátky do Vítkovic.

[break]
Deset nejlepších stoperů Premier League v sezóně 2014/2015

Tomáš Skuhravý, Sporting Lisabon

Tomáš Skuhravý si udělal velké jméno v Itálii, a tak se trochu zapomínání, že reprezentační útočník přezdívaný Bomber hrál i jednu sezónu v Portugalsku.

A to ne za kdovíjaký klub, ale rovnou za Sporting. Do metropole Portugalska se stěhoval v roce 1995 právě z Janova, ve kterém za pět let vstřelil 59 ligových branek. V Lisabonu však nemohl svou přezdívku naplnit, neboť nastoupil jen ke čtyřem zápasům. Skuhravý se tak rozhodl pro návrat domů. Překvapivě neposílil rodnou Spartu, nýbrž městského rivala Viktorii Žižkov, kde ukončil kariéru.

[break]
Neymar může překonat i Pelého, je přesvědčen Romario

Karel Poborský, Benfika Lisabon

Česká hvězda, která zazářila takovým způsobem, že ozářila i Alexe Fergusona, působila na jihu Evropy v letech 1998 až 2001. V Portugalsku zažil Karel stoprocentně nejlepší léta kariéry.

Odehrál 99 ligových zápasů, přičemž tolik neodehrál dohromady ani za rodné České Budějovice. Ale ani jeho šestnáct branek nepomohli k zisku jakékoliv trofeje. V roce 2001 neprodloužil a na rok si odešel vyzkoušet Serii A za Lazio Řím. Posléze přestoupil do Sparty a zažil nejgólovější tři roky svého života, za pražský celek vstřelil 25 ligových branek.

[break]
Nejlepší hráč La Ligy? Messi byl po pěti letech sesazen...

Pavel Horváth, Sporting Lisabon

Na začátku nového tisíciletí si stadion José Alvalada prohlédl i nynější ikona Plzně Pavel Horváth. Ve svých pětadvaceti letech přišel do Sportingu ze Slavie, kde slavil úspěchy a dokonce odehrál více než stovku ligových zápasů.

V Lisabonu patřil do širšího kádru, ale prostor dostával. Odehrál dvacet mistrovských zápasů a dokonce vsítil branku. Po sezóně jej vedení prodalo do Galatasaraye Istanbul, kde bez většího úspěchu odešel už po třech měsících do Teplic.

[break]
TOP 10 největších talentů do jedenadvaceti let

Václav Mrkvička, S.C. Braga

Ve stejný rok jako Horváth se v portugalských vodách objevil i Václav Mrkvička. Fotbalista v dnešní době bez angažmá a bez fotbalového jména odešel do Bragy v jednadvaceti z ČZ Strakonice.

Rok pobytu a přesun do Prachatic svědčí o ambicích v portugalském prostředí. Legionářské zkušenosti alespoň prokázal v Českých Budějovicích, kde působil od roku 2005 do roku 2009. Právě před pěti lety odešel do Rakouska a informace o kdysi nadějném českém fotbalistovi končí.

[break]
Pět hráčů, kterými by Chelsea mohla nahradit Čecha

Pavel Srníček, S.C. Beira-Mar

Poslední česká stopa na portugalském území byla zaznamenána v období mezi léty 2004-2006. Famózní brankář devadesátých let nejen české reprezentace či Baníku Ostrava, ale dokonce i anglického Newcastlu United, působil na konci své bohaté kariéry právě v Portugalsku.

Po necelém roce ve West Hamu přišel do Beira-Mar jako fotbalový polobůh a okamžitě patřil do základní sestavy. Na kontě má 63 odchytaných zápasů. Po dvou sezónách byl znovu přiváben do Newcastlu, kde po dvou zápasech ukončil kariéru.