Šest podivuhodných statistik, které překvapí celý svět

Šest podivuhodných statistik, které překvapí celý svět

Statistika ve fotbale je většinou vyhledávaná ve spojitosti s nejlepšími střelců, zápasy bez prohry nebo nejužitečnějšími hráči. Těchto žebříčků je všude dostatek, a proto se podívejme na další zajímavá čísla, která jsou obvykle přehlížené, přestože nedostatkem atraktivity netrpí. Podívejme se na šest podivných skutečností, které by vás mohly velmi překvapit.

Kdo stojí 27,5 miliardy? Žebříček hráčů s největší výstupní klauzulí!

6. Pro Barcelonu je stadion Anoeta zakletý


Barcelona nedávno ztratila proti Realu Socediad možnost dotáhnout se na vedoucí Real Madrid. Otazníky nad špatně zvolenou taktikou se hemžily médii, přesto je však potřeba podívat se na dlouhodobou neschopnost katalánského velkoklubu se na stadionu Anoeta prosadit. Luis Enrique byl svědkem toho, co se děje již posledních šest let a nic nezměnil ani talisman Messi. Barcelona dokázala na této horké půdě vyhrát naposled v sezóně 2006/07, a to ještě díky jediné brance utkání, kterou zaznamenal Ronaldinho.

[break]
Rooney, Ramos či Lukaku: Nejdražší teenageři této galaxie

5. FC Hamburger zaznamenal na v letošní sezóně jen devět branek


Při pohledu na tabulku Bundesligy je zřejmě, že je to jeden z nejvíce podivně bodujících týmů nejvyšší německé soutěže. V současné době mu patří 14. místo se záporným skóre 9:19, který v sedmnácti dosavadních zápasech zaznamenal. Fanoušci týmu jsou svědky netradiční podívané, která boří statistické hranice a za jejich bedra odsouvají mnohem více střelecky potentní Dortmund a další. Hamburger je jediným týmem z šesti elitních lig v Evropě, kteří nedokázali za podzim dát více jak deset branek.

[break]
Kdo se stane novým koučem osiřelého Newcastlu United?

4. Dortmund nebyl za posledních 30 let tak blízko sestupu


Zůstaneme ještě v německé elitní soutěži, neboť vestfálský velkoklub nebyl za posledních třicet let tak blízko sestupu po podzimní části. Přestože Borussia začala slibnou výhrou nad Bayernem Mnichov v Superpoháru a daří se ji i Lize mistrů, v Bundeslize zažívá jednu z nejhorších krizí v historii klubu. Pouhé čtyři výhry nemůžou pochopit mnozí příznivci, kteří očekávali, že si to Dortmund opět rozdá s bavorským velkoklubem o titul. Taková mizérie nebyla ani v letech 2006/07, kdy se klub dostal do finančních problémů a byl nucen prodat své největší hvězdy.

[break]
Pět skvělých útočníků, kteří by měli přestoupit do Premier League

3. Chelsea v této sezóně uvolnila 51 hráčů


José Mourinho prohlásil, že Chelsea udělala perfektní obchody v letním přestupovém okně. Přišlo pět hráčů, kteří dokazují, proč jsou tak prospěšní na Stamford Bridge. Zajímavé ale nejsou příchozí čísla, ale ty opačná. V této sezóně totiž londýnský velkolub opustilo jednapadesát hráčů, kteří odešli buď na hostování, nebo byli prodáni. To je více než dvě plně obsazená týmová družstva! Unikátní politika nákupu mladých hvězd a poslat je do světa na zkušenou je to, proč disponuje tolika hráči. Blues uvolnili v létě 28 hráčů tímto způsobem a v zimě jich šest následovalo. Nelze vidět Abramovičovi a Mourinhovi do hlavy, ale jasné je, že Chelsea má spoustu hráčů, kteří nikdy na Stamford Bridge ani příležitost nedostali.

[break]
Lednové cíle na přestupovém trhu, aneb hvězdy zahřívající lavičky

2. Atlético těží v této sezóně především ze standardních situací


Pokud jde o výhody standardních situací, nikdo nemá rád Atlético Madrid. V celé Evropě, nejen ve španělské La Lize, tento klub obviňují, že svěřenci Diega Simeoneho spoléhají právě na tyto okamžiky, ze kterých se prosazují. Aktuální španělský mistr dokázal zaznamenat již více jak dvacet branek během podzimu právě z těchto situací. I soupeř si je toho patrně vědom, ale zatím se mu nepodařilo najít zaručený recept, jak tuto výhodu Atlética eliminovat. Madridský klub může být příkladem pro ostatní týmy, které by se chtěly proti gigantům prosadit.

[break]
Třicet hráčů, kteří mají na současném trhu největší cenu

1. Překvapivý střelecký půst, který byl v závěru podzimu prolomen.


Ne každý nákup kanonýra může být zaručeným tajemstvím úspěchu. Své o tom ví i Tottenham, který z Valencie přivedl v roce 2013 Roberta Soldada, kterému se nadprůměrně dařilo ve španělské La Lize. Jenže tento kanonýr na White Hart Line totálně vyhořel, neboť za sezónu a půl dokázal vstřelit jen sedm branek, z toho čtyři ještě z pokutových kopů. Své prokletí prolomil až v utkání s Evertonem. Podobný půst v závěru podzimu ukončil i Andrea Pirlo v dresu Juventusu, který se po téměř po třech letech dokázal prosadit až v městském derby proti FC Turín bez pomoci standardní situace.

Vydra jako náhrada za Bonyho, nebo vysněný útočník Zoly?