Jak vydělat 63,8 miliard korun? Která soutěž se chlubí nejdražšími televizními právy?

Jak vydělat 63,8 miliard korun? Která soutěž se chlubí nejdražšími televizními právy?

V české lize to tak neplatí, ale televizní práva jsou významnou příjmovou položkou mnoha evropských velkoklubů. Minulý týden vydala společnost Deloitte svůj každoroční publikaci s názvem “Football Money League”, která se zabývá klubovými příjmy. Například Manchester United vyinkasoval v loňské sezóně 162,3 milionů euro, což pokrývá 31 % celkových příjmů. Pohodlně se usaďte a pojďme si společně představit evropské soutěže, které dokáží z televizních práv vygenerovat největší příjmy.

Nová posila Realu Odegaard: 8 faktů, které jste o něm doposud nevěděli

5. Ligue 1 - 830 milionů dolarů / 20,6 miliard korun

Francouzská nejvyšší soutěž se umístila na pátém místě. Francouzské kluby si mezi sebou každoročně rozdělí přes 20 miliard korun. Současná smlouva podepsaná během sezóny 2012-2013 bude za dva ročníky změněna na částku 945 milionů dolarů, což představuje 23,5 miliard korun. Hlavními plátci jsou Canal + a beIn Sports. Nejlepší francouzský celek PSG si během minulého ročníku přišel na 83,4 milionů euro (2 miliardy 301 milionů Kč).

[break]
Pět potencionálních posil, kterým by se Arsenal měl obloukem vyhnout!

4. La Liga - 851 milionů dolarů / 20,9 miliard korun

Španělská liga je trošku specifická. Televizní práva si kluby vyjednávají samy a největší kousky koláče si pravidelně ukrajují Real Madrid (204m euro) a Barcelona (182,1m euro). V blízké budoucnosti se tento proces má pozměnit. Nastane větší centralizace při vyjednávání s televizními společnostmi. Například úřadující šampión Atlétiko Madrid si ročně přijde na “pouhých” 96,5 milionů euro.

[break]
Bundesliga hlásí rekordní tržby, které rostou už deset let

3. Bundesliga - 907 milionů dolarů / 22,2 miliard korun

Německá liga je na vzestupu jak herně, tak i finančně. V ročníku 2013/2014 zaznamenala nejvyšší soutěž v zemi úřadujících světových šampionů výdělek ve výši 2,45 miliardy eur, což je o 12,9 procent více, než tomu bylo v předcházejícím soutěžním období 2012/2013. Velký podíl na zisku mají televizní práva, která se na podzim ještě navýší. Mezinárodní práva na vysílání do zahraničí si pořídila stanice Fox, která bude každoročně německým klubům vyplácet minimálně 125 milionů dolarů. Doposud to bylo jen 91 milionů.

[break]
Nakoupí už Sparta bombu? A nebude to zase u Vietnamců?

2. Serie A - 1,3 miliardy dolarů / 31, 9 miliard korun

Poněkud překvapivý stříbrný medailista. Italskou ligu provází pověst neatraktivního fotbalu, kde převládá obrana nad útokem. To jsou však pouhé předsudky. Dvacet prvoligových klubů si v minulé sezóně rozdělilo skoro 32 miliard korun. Například Juventus obdržel 128,2 milionů euro. Platný televizní balíček letos vyprší a chystá se aukce pro roky 2015 - 2018, což může už tak vysoké příjmy ještě navýšit.

[break]
Devět důležitých soubojů, které největším hvězdám zničily pověst

1. Premier League - 2,6 miliardy dolarů / 63,8 miliard korun

Vítězem se s velkým přehledem stala anglická liga, což se dalo předpokládat. Premier League patří k nejpopulárnějším a nejkvalitnějším světovým ligám. Anglické kluby si mezi sebe rozdělily dvojnásobek hodnoty italských práv. Mimo Ostrovy PL dokázala vygenerovat jednu miliardu dolarů. Chelsea si přišla na částku 167,3 milionů euro. Pokladník Reds obdržel 120,8 milionů euro. Mistrovský Man City za svá práva získal 159,3 milionů euro.

Které kluby utratily za posledních deset let nejvíce peněz?