Slavia: Řebíček splatil dluh, do Ostravy míří kapitán Táborska

Slavia: Řebíček splatil dluh, do Ostravy míří kapitán Táborska

[hot]ANALÝZA[/hot] Kam spěje Slavia Praha, kterou nikde nechci koupit? Kam spěje Baník Ostrava, který v zimě pořádá výprodej hráčů základní sestavy? Těmito otázkami týkajícími se dvou slavných českých mistrovských klubů se teď se zájmem zabývají média, zejména deník Sport. Nic tak zásadního - ve srovnání s podzimem – se ale až tak neděje. Ano, majitel Slavie Aleš Řebíček stále červenobílý klub neprodal, ovšem podle posledních informací již splatil 50 milionů korun, které si půjčil koncem roku od slávistického sponzora a předního tuzemského podnikatele Jiřího Šimáněho (Unimex Group).

Nizozemci zavádějí video, zatímco Češi líbají Blatterovi zadek!

Jako první jsme už v prosinci informovali o tom, že si Řebíček půjčil od Šimáněho peníze na chod klubu a pokud mu uvedený obnos v termínu nevrátí, spadnou byznysmenovi klubové akcie do klína. Termín byl prodloužen do konce února, ovšem už by podle tvrzení Řebíčkova bratra Adama (předsedy představenstva a finančního ředitele klubu) mělo být vše ve starých kolejích. A Baník Ostrava? Ten nejen prodává, jak tvrdí média a nespokojení fanoušci, ale i snaží se i kupovat. Nový ostravský trenér Petr Frňka si chce z druholigového Táborska, kde ještě na podzim působil, přivést místo Stronaziho kapitána týmu, stopera Petera Mráze, a ještě jednoho šikovného záložníka Petra Javorka.

Nejprve tedy Slavia. Ve hře bylo a stále ještě několik variant. Rozeberme si je postupně.

Vyřeší problém Chvalovský s Němci a Švýcary?


1.Sloučení Řebíčkova klubu a stadionu v Edenu do jednoho „balíčku“. To by následnému prodeji Slavie hodně pomohlo. Už na podzim to, ovšem předčasně, vyhlásil sám Aleš Řebíček.

Jenže přání bylo zatím otcem myšlenky. Ke spojení Slavie a společnosti Vinet, za níž má stát vlivný podnikatel a blízký spolupracovník Petra Kellnera (PPF) Karel Pražák, stále nedošlo.

2.Slavia a Rusové (Lukoil). To, co se zdálo být loni touto dobou jako jisté, se nestalo. Účastníci obchodu se nedohodli. Pro Rusy prý byla Slavia za čtvrt miliardy korun, ovšem bez stadionu, hodně drahá. Předvoj v podobě ruského poradce Igora Kornějeva a nizozemského trenéra Alexe Pastoora se zase vrátil domů. Kornějev však v deníku Sport prohlásil, že úkol, tedy záchrana v lize, byl splněn.

Skalní slávisty odchod Rusů potěšil, ať ty starší, kteří zažili ruskou (sovětskou) okupaci v roce 1968, i ty mladší, kterým se nelíbí anexe Krymu.

3.Slavia a kazachstánský ropný magnát Talgat Bajtazijev. Ani operace „pražská Chelsea“ se nekoná. Přestože poněkud zpožděná kazachstánská média ještě v lednu psala o tom, že Bajtazijev o Slavii usiluje, i tenhle byznys je nejspíš pasé. Žádný postsovětský oligarcha typu Romana Abramoviče vlastnit nejstarší a do roku 1948 nejúspěšnější český klub nebude. Důvod? Bajtazijev by za půldruhé miliardy chtěl nejen fotbalový klub, ale i stadion. A v tom je velký propletenec nejasností. Navíc poklesem rublu Bajtazijev poněkud zchudl.
Pokud jde o pravověrné - nikoliv pragmatické – slávisty, platí pro ně to, co v předchozím případě.

Postsovětský oligarcha, o jehož skandálech v souvislosti s podnikáním v ropném průmyslu se psalo i v kazachstánském tisku, by nebyl v hrdém Edenu vítán s nadšením.

4.Slavia a Jiří Šimáně. Přestože Aleš Řebíček údajně na své peníze převedené do Švýcarska, sahat nemůže, padesát půjčených milionů v prodlouženém termínu údajně sehnal. Takže i tato transakce padá. Nejrůznější zdroje sice tvrdili, že se Šimáně administrativního převzetí Slavie na jednu stranu obával, ovšem zároveň se na to těšil. Údajně se mu až nečekaně dařilo na značku Slavie shánět možné strategické partnery.

Je to logické, úspěšný podnikatel bez skandálů má dnes podstatně lepší jméno než exministr dopravy „provařené“ Topolánkovy vlády. Pro Slavii a její fanoušky je možná škoda, že tahle varianta nakonec nevyšla.

5. Slavia a Chvalovského němečtí a švýcarští investoři a strategičtí partneři. Přestože tahle varianta, o níž už loni na podzim jako první informoval HATTRICK, ležela dlouho ladem, po nedávném rozhovoru amnestovaného bývalého předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského v Magazínu Sportu opět ožila. Navíc je to v současné době asi jediné, co leží Řebíčkovi reálně na stole. Chvalovský nenabízel koupi klubu, ale strategické partnerství.

Což znamená minimálně (ale nejspíš více) 70 milionů korun ročně, vedení sportovního úseku se všemi pravomocemi a zodpovědností. A také případný kapitálový vstup.

Na tohle by asi fanoušci Slavia za dané situace slyšeli. Možná nejen oni - donekonečna Řebíček klub nabízet nemůže.

[img id="46715"]

Baník začne i kupovat, nejspíš v Táborsku


Stejně jako Aleš Řebíček v Praze, je pod těžkou palbou médií i fanouškovské obce majitel Baníku Ostrava Petr Šafarčík.

Nejprve – navzdory pátému podzimnímu místu v Synot lize - nahradil trenéra Martina Svědíka Petrem Frňkou z druholigového Táborska. A pak: v zimě odešli Baránek do Plzně (za 14 milionů korun), Greguš do Jablonce (za 10 milionů), Lindpere (ukončení smlouvy) a v tomto týdnu i stoper Stronati do Austrie Vídeň (za 12,5 milionu).

Zatímco respektovaný ostravský komentátor Richard Šíma psal ve Sportu o hazardu, trenér Petr Frňka zůstal až nečekaně klidný: „Nemám problém Stronatiho odchod akceptovat. Tím spíše, že se zdá, že v Baníku zůstat nechtěl a dával svému odchodu do zahraničí přednost. Teď je ale zapotřebí do týmu přivést stopera Stronatiho kvalit. Nikoliv ovšem talentovaného a perspektivního, ty v klubu máme. Mám na mysli hotového stopera.“

Tím by podle informací fotbalu.cz měl být slovenský obránce Peter Mráz, kapitán Táborska, které Frňka ještě na podzim trénoval. Devětadvacetiletý Mráz si už v sezoně 2009/2010 českou nejvyšší soutěž v dresu Kladna zahrál, působil i ve slovenské lize – ve Spartaku Trnava. V Česku hrával i za Čáslav a Karvinou.

Mráz, o kterého v zimě projevily zájem i Liberec a Hradec Králové, však není jediným hráčem Táborska, o něhož Baník Ostrava usiluje. Dalším by měl být podle našich zdrojů jeden ze záložníků předního druholigového týmu Petr Javorek.

Takže se podle všeho až takový výprodej v Baníku konat nebude, spíše jen hráčská výměna. Zdali to fanoušky uklidní, je věc druhá. Ukáže se až v průběhu ligového jara.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="46713"]