Cizinci, kteří se českým klubům hrubě nevyplatili

Cizinci, kteří se českým klubům hrubě nevyplatili

Říká se, že zahraniční hráči jsou kořením ligy. Jejich styl hry, je často úplně jiný, než ten, na který jsou čeští fanoušci zvyklí. V minulosti se české kluby často pouštěly do nákupů hráčů z různých exotických končin. Nejvíce se tento „hazard s cizinci“ nevyplatil Slavii a Spartě. Právě pražská „S“ nakupovala v letech minulých nejvíce cizinců. Některé z těchto přestupů se povedly, ale některé se hrubě nevydařily. Přinášíme Vám pětici zahraničních „posil“, na které si fanoušci vždycky rádi vzpomenou.

Nejzajímavější české filmy z fotbalového prostředí

Hocine Ragued, SK Slavia Praha


Trenér Slavie Karel Jarolím o něm kdysi prohlásil, že má větší potenciál než Mickael Tavares, který je považován za jednoho z nejlepších cizinců, co kdy hráli nejvyšší českou soutěž. Ovšem svého senegalského předchůdce Ragued absolutně nedokázal nahradit.

Do Slavie tento tuniský reprezentant sice přišel zadarmo, ale spekulovalo se o tom, že jeho měsíční plat byl vyšší než půl milionu korun. Nejlépe placený hráč sešívaných ale absolutně zklamal. Oproti Tavaresovi měl potíže s rozehrávkou a fanoušci mu nikdy nepřišli na jméno. Ve Slavii zůstal dvě sezony a poté uprchl do Turecka.

[break]

Igor Gluščevič, AC Sparta Praha


Dnes jednačtyřicetiletý bývalý fotbalista nebude na angažmá ve Spartě rozhodně vzpomínat rád. Zde se mu nepovedlo téměř nic. Přicházel s vizitkou neskutečného zabijáka a zkušeného fotbalisty. V nizozemské nejvyšší soutěži měl dlouhodobý průměr 0,5 gólu na zápas.

Měl za sebou také angažmá ve Španělsku, kde hájil barvy Sevilly a Extremadury. Ve Spartě patřil k nejlépe placeným hráčům, ale vydržel zde pouze jednu sezonu. V ní si připsal pouze tři branky a rozhodně nepotvrdil svou skvělou pověst. Po odchodu ze Sparty se trápil dál a kariéru profesionálního fotbalisty ukončil v nizozemském Heracles Almelo.

[break]

Winston Parks, FC Slovan Liberec


Winston Parks byl pro české fotbalové fanoušky opravdu velký exotický úlet. Tentokrát ovšem nejde o pochybení ze strany Slavie, či Sparty. Tento nepovedený přestup má na svědomí Slovan Liberec. Tento kostarický útočník přišel na sever Čech v roce 2006 s vizitkou kvalitního a zkušeného útočníka.

Zde se vinou velké konkurence vůbec neprosadil a po sezoně, kdy se mu povedlo dát pouhé dvě branky, odešel pryč. V zahraničí slavil větší úspěch. Před Libercem působil například v italském Udinese a zahrál si také za Lokomotiv Moskva.

[break]

Sergio Peter, AC Sparta Praha


Pravděpodobně největší přestupový přehmat posledních let. Podsaditý německý záložník měl rozhodně talentu na rozdávání, ale štěstí už méně. Někteří ho viní z toho, že fotbalu nedával maximum. On však tvrdí, že za jeho úpadek můžou zdravotní problémy, deprese a také zvláštní požadavek Sparty.

Podle jeho slov na něj ve Spartě vyvíjeli tlak, aby zhubl o pět kilo. „Během dvou týdnů jsem měl o deset kilo méně a byl jsem úplně vyřízený. Cestou zpátky jsem v letadle zkolaboval,“ řekl tehdy pro idnes.cz Sergio Peter. Od technického Němce si fanoušci Sparty hodně slibovali. Vždyť také přicházel za patnáct milionů korun z anglického Blackburnu. Příští rok bude Peterovi třicet let a v současné době hraje fotbal v nižší německé soutěži.

[break]

Gaúcho, SK Slavia Praha


Dnes pětatřicetiletý Brazilec by tu mohl být také jako přehmat Sigmy Olomouc, ovšem jako větší pochybení se nám zdá to, že do něj nemalé peníze investovala pražská Slavia. Útočník, který se jmenuje celým jménem Rogério Márcio Botelho Gaúcho, přišel do Olomouce v roce 2005 brazilského Barbarense na hostování. Zde se vůbec neprosadil a většina fanoušků sledovala z podivu to, že po něm sáhla Slavia.

Ta nutně potřebovala útočníka a zdálo se, že ho našla. Během pár zápasů Gaúcho ukázal, že v sobě má potenciál. Ovšem poté, co ho Slavia definitivně vykoupila z Barbarenese, se z tohoto Brazilce stal podprůměrný útočník, který se často stával terčem posměchu. Kariéru se snažil ještě zachránit na Slovensku, kde oblékl dresy Senice a Slovanu Bratislava.