Čtvero důvodů, proč jsou Guardiola a Enrique jako dvojčata

Čtvero důvodů, proč jsou Guardiola a Enrique jako dvojčata

Letošní květen nám nabídl vskutku zajímavou podívanou v podobě semifinále Ligy mistrů, kde na sebe narazila Barcelona a Bayern Mnichov. Nebylo by to nic neobyčejného, kdyby bavorskému velkoklubu nevládl Pep Guardiola, který byl před lety pro Camp Nou modlou a bohem. Současný kouč Luis Enrique však nezůstavá pozadu a v několika pohledech tito dva připomínají jednovaječná dvojčata. Co tyto dva slavné stratégy spojuje?

Zaregistrujte se v sázkové kanceláři winmasters a získejte vstupní bonus 500 Kč!

4. Kapitáni Barcelony


Guardiola odstartoval svou kariéru právě v katalánském velkoklubu, ve kterém působil jako hráč dlouhých jedenáct sezón. Během této doby vyhrál šest ligových titulů a mnoho dalších klubových trofejí. Díky jeho schopnostem a zkušenostem si vysloužil kapitánskou pásku. Podobně tomu je i v případě Enriquea. Ten přišel na Camp Nou v roce 1996 z Realu Madrid a kopačky na hřebík definitivně položil v roce 2004. Coby hráč nevyhrál tolik trofejí jako Guardiola, přesto i on byl velice dobrým kapitánem.

[img id="46699"]
[break]
Ideální sestava složená z hvězd mistrovských týmů

3. Trenéři Barcelony


Pro Katalánce byl Guardiola coby hlavní stratég obrovskou modlou. V roce 2007 to začal při koučování B-týmu, o rok později už vedl hlavní kádr Barcelony. Jeho Tiki-taka nesla úspěch nejen v La Lize, což dokazují tři španělské tituly a dvojitý úspěch v Lize mistrů. Enrique to neměl po svém příchodu v roce 2014 jednoduché, neboť jeho dva předchůdci to neměli na lavičce tohoto giganta jednoduché a nedokázali se prosadit tak, jako za éry Pepa. Mnoho zlých jazyků hovořilo o tom, že Enrique na to nemá, jenže on v poslední sezóně zalepil ústa i těm nejhlasitějším. Triumf v La Lize, poháru Copa del Rey i Lize mistrů z něj dělají úspěšného trenéra.

[img id="45949"]
[break]
Investice tohoto léta, které by mohly být spíše na škodu

2. Ctižádostivost, místy až posedlost


Oba tyto španělské trenéry spojuje odhodlání po úspěchu. Luis Enrique byl vždy fanatikem do fitness a trénoval tvrději než kdokoliv jiný. Díky této dřině však postupem času slavil úspěch a může sklízet radost a plody svého úsilí. Guardiola je posedlý také úspěchem a ctižádost je pro něj na prvním místě, jenže na to jde trochu jinak. Vždy se zajímal především o taktiku a trénink. Zatímco Enrique byl plícemi, Guardiola byl mozkem. Svou herní specializaci přenesli i do své trenérské metodiky, která z těchto fondů těží.

[img id="33573"]
[break]
Nejznámější červené karty udělené po závěrečném hvizdu

1. Distanc od novinářů


Oba tito stratégové odstartovali své trenérské vzdělání v Barceloně ve stejném čase. Zajímavostí také je fakt, že oba obdivují Luise van Gaala, o kterém řekli, že jejich systém dosti ovlivnil nejen na trávníku, ale i mimo něj. Oba si stejně jako tento nizozemský kouč udržují distanc od novinářů a tiskovky před zápasy připomínají spíše strohé a tisíckrát omleté klišé bez náznaku vtipu. Držení odstupu k žurnalistům k nim neodmyslitelně patří a udělené výjimky při poskytování rozhovorů jsou spíše náhodou.

[img id="46640"]

Nejvíce ostřelovaní brankáři tohoto ročníku Synot ligy