Hušbauer v tom není sám. 8 dalších přeběhlíků mezi slavnými „S“

Hušbauer v tom není sám. 8 dalších přeběhlíků mezi slavnými „S“

Posledním hráčem, který přestoupil v rámci slavných "S", je středopolař Josef Hušbauer. Jak vyplynulo z rekapitulačního článku na synotliga.cz, za posledních šestnáct let vyměnilo Eden ze Letnou či naopak hned osm dalších borců. Je zajímavé, že většinou se ze Sparty odchází do Slavie a posledním fotbalistou, který putoval opačně, byl před více než osmi lety současný plzeňský brankář Matúš Kozáčik. A jak si tedy "přeběhlíci" na rivalských adresách vedli?

10 věcí, které bychom chtěli vidět ve filmu o Messim

Vladimír Labant (léto 1999) – Slavia – Sparta


O první netradiční přestup v historii SYNOT ligy se postarala slovenský obránce Vladimír Labant. Levý zadák přišel do české ligy v roce 1997 z Košic a možná trochu překvapivě nezamířil na Letnou, ale do týmu sešívaného rivala. V něm odehrál během dvou sezon 49 zápasů, v nichž jednou skóroval. V létě 1999 ovšem šokoval celou slávistickou obec.

Labant totiž neprodloužil smlouvu a místo toho zamířil na Letnou, kde mohli brát tento triumf jako menší odplatu za osm let starou „krádež“ Patrika Bergera. Osud si ovšem se slovenským legionářem vyhrál. Už v podzimním derby na hřišti svého bývalého zaměstnance ho totiž tvrdě srazil vlastní spoluhráč a Labant už si do konce sezony nezahrál. Sympatický hráč se ale nevzdal, uzdravil se a se Spartou si zahrál dokonce Ligu mistrů.

V ní také skóroval jak první Slovák v historii a vybojoval si angažmá v anglickém West Hamu. Tam se ovšem neprosadil a v prosinci 2002 se vrátil do Sparty, kde o dva roky později zakončil svou prvoligovou bilanci, která činí 125 zápasů a osm gólů. K tomu můžeme přičíst čtyři mistrovské tituly. Labant poté působil ještě v Rakousku a v Trnavě, kde nakonec profesionální kariéru ukončil a vrhl se na dráhu trenéra. Dnes je podle informací webu synotliga.cz asistentem u juniorského týmu Žiliny.

[break]

Pavel Novotný (léto 2001) – Sparta – Slavia


Zajímavý příběh napsal vicemistr Evropy z roku 1996 Pavel Novotný. Další krajní obránce působil ve Slavii už mezi lety 1991 a 1997. V Edenu pomohl v roce 1996 k mistrovskému titulu, přispěl k úspěšnému tažení Pohárem UEFA a poté slavil úspěch i na evropském šampionátu. Novotný později odešel na hostování do Wolfsburgu, odkud se celkem vrátil do Prahy, ale překvapivě do Sparty.

Údajné důvody jsou o to pikantnější, protože Novotný se údajně nepohodl s tehdejším trenérem Slavie a současným šéftrenérem mládeže Sparty Jaroslavem Hřebíkem a manažerem Jaromírem Šeterlem. „Ve Slavii mě chtěli týden testovat, asi si mysleli, že jsem se za rok v Německu nějak změnil. Úplně mi to znechutili,“ přiznal v černu 2001 během rozhovoru pro iDnes.cz sám hráč.

Novotný se i přes působení ve Spartě netajil svým vztahem k sešívanému týmu, ale na Letné slavil úspěch. Během tří sezon odehrál 48 zápasů, v nichž nastřílel tři branky a do sbírky přidal další tři mistrovské tituly. O své místo v sestavě ovšem postupně přicházel a v roce 2001 mu nové vedení Slavie nabídlo smlouvu. Novotný se tak vrátil do klubu svého srdce, kde však vinou zranění zasáhl během dvou sezon pouze do sedmi zápasů a v březnu 2003 svou prvoligovou kariéru ukončil.

[break]

Ladislav Volešák (léto 2007) – Sparta – Slavia


Další přesun na trase Sparta – Slavia se odehrál o šest let později a byl úspěšný. Odchovanec Letenských Ladislav Volešák byl v roce 2004 přeřazen do prvního týmu Sparty, ale na svou šanci čekal marně. Šikovný hráč tak musel vzít za vděk hostování v Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích, kde v zimě 2006 jeho působení o půl roku prodloužili.

V létě už se ale Volešák vrátil na Letnou, kde vyklidil skříňku a přesunul se do Slavie. V ní se stal jedou z ústředních postav úspěšné éry a sešívaným pomohl ke dvěma titulům i účasti v Lize mistrů. Volešákovo úspěšné angažmá přerušila zákeřná Crohnova nemoc, kterou překonal a stihl se vrátit na mistrovské oslavy.

Jak zaznělo na stránkách synotliga.cz, na jaře 2010 už se vrátil na jih Čech nastálo a po čtyřech úspěšných letech ve Slovácku se tam vrátil přes Příbram znovu. V minulé sezoně nezabránil Jihočechům v pádu do druhé ligy, kde působí i v této sezoně.

[break]

Matúš Kozáčik (léto 2007) – Slavia – Sparta


Ve stejný rok zamířil opačným směrem také jeden ze slávistů. Byl jím brankář Matúš Kozáčik, který u sešívaných plnil roli jedničky po odchodu Radka Černého do anglického Tottenhamu. Slovenský brankář se nejprve v těžké konkurenci neprosadil a na svou šanci musel na Spartě trpělivě čekat.

Trvalé místo jedničky si ovšem na Letné nevybojoval, přesto týmu pomohl v sedmi zápasech a nakonec mohl nad hlavu zvednout svůj první český titul. Ve stejném roce však zamířil na Kypr, kde prožil celkem vydařené období v dresu Anorthosisu Famagusta. Z něho se Kozáčik vrátil do Čech, odkud mu hodila laso Plzeň. Až v jejím dresu se stal stabilní jedničkou a začal sbírat cenné trofeje i reprezentační starty.

Kozáčik pomohl Západočechům k titulu hned v první sezoně 2012/2013 a ze zlata se radoval i na konci předešlé sezony. Do sbírky navíc přidal triumf v letošním Superpoháru a vybojoval si stabilní místo ve slovenské reprezentaci, s níž se podívá na EURO. Bývalý brankář pražských "S" tam ovšem odcestuje jako gólman Viktorie.

[break]

Martin Abraham (zima 2008) - Sparta - Slavia


Do našeho výčtu patří také bouřlivák Martin Abraham, přestože jeho působení v obou pražských "S" mělo jepičí život. Bývalý hráč Slovácka, Liberce a Mladé Boleslavi přišel do Sparty v létě 2007 a jeho příchod budil rozpaky u médií i fanoušků. Zkušený záložník nakonec nepřesvědčil a na podzim zasáhl pouze do pěti ligových zápasů.

V nich dal jeden gól, ale tím klubové vedení nepřesvědčil. Týmu navíc nepomohl ani do Ligy mistrů, když Sparta vypadla s Arsenalem. Abrahamovo působení na Letné tedy trvalo pouze půl roku a držitel titulu z roku 2005 zamířil překvapivě do Edenu. Na jaře pomohl ve dvanácti zápasech k zisku mistrovské trofeje, ale v létě byl vyhozen a odešel do kyperské Larnaky.

Rodák z Moravké Třebové se následně vrátil a přes Bohemians skončil v Příbrami. Právě v jejím dresu naskočil v sezoně 2013/2014 do svých posledních osmi ligových zápasů a přes příbramskou rezervu pokračovala jeho kariéra do nižších soutěží.

[break]

Martin Juhar (léto 2012) - Sparta - Slavia


Další přesun z Letné do Edenu se uskutečnil v létě 2012. Slovenský krajní univerzál Martin Juhar začal své působení ve Spartě v základní sestavě, ale své místo nakonec ztratil a poté sbíral pouze minuty. V červenci 2012 ho tedy ulovila Slavia, v jejímž dresu proži vydařenější období.

Juhar se stal stabilním členem sestavy a pod Miroslavem Koubkem patřil k oporám. Z pozice záložníka se dokonce dostal do útoku, kde se mu podařilo několikrát skórovat. Před uplynulou sezonou ho ovšem kouč sešívaných posunul do obrany, což se slovenskému hráči nelíbilo a po neshodách s klubem byl přeřazen do juniorky.

Vedení Slavie mu dalo nakonec svolení k odchodu, které Juhar využil a vrátil se na Slovensko. Zatímco za Spartu odehrál třináct zápasů s jednou trefou, v sešívaném dresu naskočil do 67 zápasů, v nichž skóroval devětkrát. Juhar navíc jako hráč Slavie triumfoval v rychlosti střelby při prvním Souboji plejerů, který se uskutečnil minulý rok.

[break]

Bekim Balaj (léto 2014) - Sparta - Slavia


Dalším cizincem, jehož služby mohla využít obě pražská "S", byl albánský útočník Bekim Balaj. Reprezentační útočník přišel na Letnou před sezonou 2012/2013 a v tvrdé konkurenci začal nastupovat v základu. Hned ve druhém utkání na hřišti Slovácka si připsal svůj první gól, ale postupem času střídal lavičku se základní sestavou.

Spartě ovšem pomohl i v Evropské lize, kde zaujal zejména v domácím utkání s Bilbaem. V zimě však Sparta přivedla silnou konkurenci v podobě Davida Lafaty a Romana Bednáře, což odnesl právě Balaj a byl přeřazen do rezervy. V létě vzal za vděk hostování v polské Jagiellonii, odkud se do Prahy vrátil. V červenci 2014 se ale ozvala Slavia a albánský útočník přestoupil do Edenu, kde podepsal dvouletou smlouvu.

V sešívaném dresu si ale Balaj připsal pouze třináct startů, v nichž dal tři branky a v lednu letošního roku českou ligu opustil, když využil nabídku chorvatské Rijeky. Ani v jednom z pražských "S" tak díru do světa neudělal.

[break]

Simon Deli (zima 2015) - Sparta - Slavia


Trend přibývajících přestupů ze Sparty do Slavie potvrdil na začátku letošního roku rodák z Pobřeží Slonoviny Simon Deli. Jeho služby chtěli Letenští využít už v roce 2010, ale s přestupu nakonec sešlo. Deli se tak přesunul do Prahy o dva roky později a Sparta si v jeho případě slibovala další úspěch, kterého dosáhla při výchově Bonyho Wilfrieda.

Simon Deli se ovšem na Letné neprosadil a putoval po hostováních. Nejprve sbíral zkušenosti ve druholigových Českých Budějovicích a své první ligové starty si připsal v Příbrami na podzim loňského roku. V zimě už se ale stěhoval natvrdo. O služby mladého defenzivního hráče projevila zájem Slavia a Sparta nebyla proti.

Jak se píše na serveru synotliga.cz, Deli nabídku rivala přijal a podepsal smlouvu do léta 2018. Své působení ve Slavii začal jako záložník a dnes už nastupuje ve stoperské dvojici s Martinem Latkou či Jiřím Bílkem. Čtyřiadvacetiletý univerzál už má na kontě devětadvacet startů za Slavii a během nich si vybojoval stálé místo v sestavě. Dosáhne s ní v nejbližších letech na větší úspěch?

Lafata: Válet na gauči se nebudu