Další ruská nabídka pro Vrbu? Plzeňský lékař repre obviněn z podvodu

Další ruská nabídka pro Vrbu? Plzeňský lékař repre obviněn z podvodu

[hot]NOVINKA[/hot] Trenér národního týmu Pavel Vrba nedávno v souvislosti s články deníku Sport o tom, že je o něj zájem v Rusku (Zenit Petrohrad, Křídla sovětů Samara) a že on sám tyto možnosti sonduje, prohlásil, že s nikým nejedná a že rozhodně povede český výběr na letním ME 2016 ve Francii. Ovšem věc neutichla. Naopak. Zdroje efotbalu.cz prozradily, že se naopak ruský interes o českého kouče zintenzivnil.

TOP 5 mediálních nesmyslů aneb i Berbr a Pelta byli potrestáni

„O víkendu se měl Pavel Vrba dozvědět o další, velmi lukrativní nabídce z Ruska,“ uvedl zdroj efotbalu.cz, zatím bez udání konkrétního jména klubu. „Vrbu měl kontaktovat někdo z jeho spolupracovníků ještě z dob trenérova působení na Slovensku,“ upřesnil zdroj. Tohle jsou příjemné starosti, nepříjemné je naopak, že Vrbův oblíbený lékař MUDr. Petr Zeman, jehož si vytáhl z Viktorie Plzeň i do realizačního týmu českého reprezentačního týmu, byl obviněn z pojistných podvodů.

Jak přede dvěma týdny napsal Plzeňský deník: „Petr Zeman je uznávaný plzeňský ortoped. Lékař místní fakultní nemocnice působí i u fotbalistů Viktorie Plzeň. Letos v létě právě on operoval v Plzni slovenského prezidenta Andreje Kisku a sklidil jeho chválu. Jednou jsi nahoře, pak zase dole. A teď osmatřicetiletý plzeňský lékař prožívá těžké období. Vyšetřuje ho policie kvůli podezření, že se zapletl do rozsáhlé kauzy pojistných podvodů, v níž se točí velké peníze.“

V kauze podle Plzeňského deníku figurují lékaři z pěti krajů, vše vyšetřuje pardubická policie. Její mluvčí Markéta Janovská potvrdila, že dalším obviněným je skutečně plzeňský lékař. „Také v Plzeňském kraji probíhají procesní úkony spojené s uvedenou vyšetřovanou kauzou," informovala Deník Janovská.
„Nezlobte se, ale nebudu se k tomu vyjadřovat. Podepsal jsem, že budu dodržovat mlčenlivost, a mám zakázáno mluvit i od svého právníka,“ sdělil ve středu 9. prosince 2015 Deníku MUDr. Petr Zeman.

Falešné zprávy na vymyšlené úrazy


Podle informací Deníku je podezřelý z toho, že psal svým jménem i jménem svých kolegů falešné zprávy na vymyšlené úrazy vytipovaných pacientů. Posudky posílal pojišťovnám, které proplácely fiktivní poranění z úrazového pojištění. Zeman je jediným obviněným lékařem z Plzeňska, ale policie už vyslýchala i další jeho kolegy.

Celou skupinu údajných podvodníků tvoří více než dvě desítky lidí, přičemž zdravotníci tvoří asi polovinu. „Obvinění lékaři působí jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie v krajích Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Středočeském, v Praze a nově i v Plzeňském kraji,“ sdělila Janovská.

Vše měl organizovat fotbalový sudí pracující v Jablonci!


Z organizování všeho je podezřelý šedesátiletý pojišťovací agent a fotbalový sudí Eduard Pekař z Liberce, pracující v Jablonci nad Nisou. Podle televize Nova, jež v předminulém týdnu o kauze vysílala reportáž, je Pekař ve vazbě. V poslední sezoně rozhodoval zápasy v Libereckém krajském přeboru. V devadesátých letech byl Pekař mj. majitelem v té době známé liberecké cestovní kanceláře Orange Tour.

Skupina se údajně dopouštěla podvodů od roku 2010 do 2013 a způsobila škodu skoro 40 milionů korun. „V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," řekla Janovská.

V případě prokázání viny hrozí obviněným trest pět až deset let za mřížemi. Na podezřelé pojistné události upozornila první Pojišťovna České spořitelny. Podle její mluvčí Jany Jiráskové vyhodnotil interní systém v roce 2013 některé smlouvy jako podezřelé. Opakovala se jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili i u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u několika pojišťovacích ústavů. Celkem bylo zjištěno 218 podvodů. „Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec,“ řekla Jirásková.

Pekař, jenž byl podle Novy do vazby vzat i se svou partnerkou, čelil trestním oznámením už koncem minulého století v souvislosti s krachem své cestovní kanceláře Orange Tour (ta mj. pořádala zájezdy i na ME 1996 v Anglii) už ve druhé polovině 90. let. Hrozilo mu tehdy až osm let vězení. Liberecká policie tenkrát od podvedených klientů registrovala 450 trestních oznámení na jeho osobu. Trestní oznámení podalo i dvacet firem, kterým Pekařova cestovka dlužila vysoké částky.

Úrazy s účelově prodlužovanou léčbou zvyšovaly vyplácené částky


Úrazy, na něž získávala skupina pojistná plnění, byly zčásti zcela fiktivní, zčásti to byla stará neléčená zranění. Třetím typem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací, což zvyšovalo vyplácené částky. Skupina měla i takzvané vodiče, kteří pojištěné provázeli celým procesem vyřizování pojistných událostí či je za ně vyřizovali.

Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod. Policie zajistila kromě peněz nemovitosti, cenné papíry či vozidla v souhrnné hodnotě 36 milionů korun.

Jede v tom více fotbalových lékařů?


Zdroje efotbalu.cz tvrdí, že problémy s kauzou pojistných podvodů mohou mít i další lékaři pracující mj. pro fotbalové či sportovní kluby. A to i v Praze.

Nyní v případě fotbalových klubů půjde o to, zda lékařům někdo předával tipy „zraněných“ hráčů a jestli se i tato otázka může stát předmětem vyšetřování. To by bylo velmi nepříjemné. Stejně jako čerstvá informace o tom, že v realizačním týmu českého národního mužstva působí lékař obviněný z rozsáhlého podvodu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK