TOP 3 bývalé hvězdy afrického kontinentu

TOP 3 bývalé hvězdy afrického kontinentu

Chudobná Afrika donedávna fotbalem příliš neoplývala, za poslední dobu se však mnohé změnilo. Avšak už kdysi jsme mohli sem tam vidět velice kvalitní produkci hvězd. Třeba jako v případě těchto tří legend, které se zlatým písmem zapsaly i do evropského podvědomí.

Buffon a konec? Kdeže. Chce chytat i ve čtyřiceti na MS 2018!

El Hadji Diouf

Je tomu teprve nedávno, co pověsil kopačky na hřebík El Hadji Diouf, hvězda Senegalu, která si podmanila alespoň na chvíli celou Premier League.

Rodák z Dakaru sice nikde nevydržel déle než tři roky, čímž se dá řadit mezi pořádné přeběhlíky, ale na angažmá v Liverpoolu se nedá zapomenout. U Reds strávil dvě sezóny, za tu dobu ale odehrál 79 zápasů a v první sezóně se dokonce stal dle BBC africkým hráčem roku. Ofenzivní ale příliš nebyl, i když to má v popisu práce a připravil jen šest branek.

Možná proto se pakoval na hostování do Boltonu, kde už zůstal na další tři roky. Podobné angažmá měl i v dresu Blackburnu, v roce 2011 si vyzkoušel i glasgowské Rangers, se kterým vyhrál skotskou Premier League. Kariéru ukončil v Sabahu, celku z Malajsie.

[break]
George Weah

George Weah je pro svou zemi, Libérii, obrovským pojmem jak sportovním, tak politickým. Bývalá hvězda AC Milán, kde odehrál 147 zápasů za pět roků, se totiž několikrát ucházela a stále uchází o křeslo prezidenta Libérie.

Zemi na východě Afriky v minulosti reprezentoval rovnou šedesátkrát a jako útočník připravil dvacet dva branek.

Weah nezářil jen v AC Milán, ale také v PSG, odkud do města módy odešel. Za tři roky odehrál skoro stejný počet zápasů, jako v AC. Bylo jich 135. Branek měl na kontě 55. Kariéru ukončil v Marseille roku 2001.

Jeho syn se před devíti lety ucházel o angažmá ve Slavii, tehdejší kouč Karel Jarolím jej ale pod svá křídla nepřijal.
[break]
Nwankwo Kanu

Doslova a do písmene král. Nigerijský reprezentant, který svou zem zastupoval v 87 případech, zářil v Evropě více, než-li Polárka. Kam přišel, tak tam se vyhrávaly tituly.

V Ajaxu, kam v roce 1993 přestoupil z Iwuanyanwu Nationale, odehrál celkem 81 zápasů během tří sezón. Ajax tehdy vyhrál Ligu mistrů, evropský Superpohár a třikrát Eridivizi.

Po odchodu do Interu, kde se sice příliš neprosadil, zase získal trofej po trumfu v Poháru UEFA a v Arsenalu, kde si jej fanoušci jistojistě nejvíce pamatují, sáhl dvakrát na pohár pro vítěze ligy a i FA Cupu.

Kariéru ukončil v roce 2012, kdy po šesti letech opustil Portsmouth, se kterým také oslavil zisk cenné trofeje a to FA Cupu v roce 2008.

S národním celkem získal úspěchů také habaděj. Zlato na olympiadě v roce 1996, o rok dříve s Nigerií zase triumfoval na Afriskoasijském mistrovství.