Vyměnily Boleslav s Plzní dubnový pohár za květnovou ligu?

Vyměnily Boleslav s Plzní dubnový pohár za květnovou ligu?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Podle velmi dobře informovaných zdrojů se do čela samostatné ligové soutěže od příští sezony postaví současný třetí místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), místopředseda pražské Sparty a šéf Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda, jinak též předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), která tento chvályhodný projekt hlavně s pomocí letenského klubu rozjela.

Vrba do Zenitu, Jarolím k reprezentaci a Kozel do Slavie?

Ostatně v jednom z rozhovorů to zmínil i předseda FAČR Miroslav Pelta. Bohužel experty doporučovaný projekt s nezávislou osobností v čele a profesionálním managementem po vzoru basketbalové NBA či hokejové NHL se v české fotbalové kotlině zatím nepovedlo prosadit. Snad ale kluby samy brzy přijdou, že je pro silnou a divácky atraktivní nejvyšší soutěž nezbytný. Nyní to spíš vypadá na boj Sparta vers. Plzeň jinými prostředky.

Co však finančně obrozená Slavia? Ta se sice v dubnu zaobírala svými vnitřními problémy, šéfům Edenu však již došlo, že by ve vedení LFA a autonomní ligy měli mít slávisté své nepřehlédnutelné zastoupení, zvlášť když šéfem má být sparťan. Ostatně v bývalé ligové komisi i ve výkonném výboru ČMFS (nyní FAČR) tomu tak vždy v minulosti bývalo a fungovalo to. Když sparťan, tak i slávista a naopak.

Po odchodu dlouholetého slávistického generálního ředitele Vladimíra Lešky a po té, co vedení svazu řízeně ovládli lidé z regionů, se to změnilo. Ovšem k horšímu, absence zástupce nejstaršího českého klubu ve vedení fotbalu dlouhodobě škodí.

Bude mít Berbr ve vedení ligy své lidi?


„Místopředseda FAČR za výkonnostní fotbal v Čechách Roman Berbr si velice lebedí, že šéfem autonomní ligy se stane právě Dušan Svoboda. Považuje ho to totiž za slabého protihráče. Berbr je přesvědčen o tom, že jeho pozice ve vedení fotbalu tak ještě posílí,“ zní unisono hlasyze Strahova. A to není vše.

Podle informovaných zdrojů to zatím vypadá, že by se ve vedení ligy mohl stát Svobodovým zástupcem a místopředsedou představitel Viktorie Plzeň, podle všeho ředitel Adolf Šádek. A zástupcem za FNL, tedy druhou ligu, další Západočech, manažer Baníku Sokolov Tomáš Provazník.

„Tedy dva Západočeši, v podstatě Berbrovi lidé. V tom případě by měl Roman Berbr Dušana Svobodu v čele ligy pěkně pod kontrolou,“ tvrdí strahovské zdroje.

Co na to znovuzrozená Slavia, která chce opět hrát se Spartou v českém fotbale prim? Jak už bylo řečeno, podle posledních zpráv se v Edenu i v téhle věci probudili. Proslýchá se, že chystají nečekanou funkcionářskou posilu, která by svými mnohaletými zkušenostmi mohla posílit i vedení autonomní ligy. Samostatná nejvyšší soutěž by to, jak to podle naplánovaného scénáře vypadá, za dané situace nutně potřebovala. A nemusela by být proti ani Křetínského Sparta. Naopak. Ostatně už před časem Daniel Křetínský vystupoval spolu s Alešem Řebíčkem ve shodě.

V minulosti, když českému fotbalu vévodilo a vzájemně se doplňovalo duo Sparta + Slavia, bylo sportu jedna v této zemi zpravidla dobře.

Plzeň – Boleslav: přijde po prohře v poháru, výhra v lize?


Když už mluvíme o Slavii, ta chce po letech vstoupit do pohárové Evropy. Z pátého místa v ligové tabulce k tomu potřebuje, aby domácí pohár vyhrál kdokoli jiný než Jablonec.

Po středě známe prvního finalistu Poháru FAČR/MOL Cupu - je jím po výhře 1:0 a remíze 0:0 v Plzni FK Mladá Boleslav. Boleslavský soupeř vzejde z duelu Sparta- Jablonec, jehož termíny ale ještě nebyly v téhle chvíli známy…

„To je dopředu jasné, Boleslav má za cíl vyhrát pohár, Plzeň ligu, je úplně jasné, jak to ve středu dopadne,“ zaslechl jsem už před středeční plzeňskou odvetou ze západočeské metropole jasný názor.

Informátor měl nakonec (náhodou?) pravdu, bezbranková remíza posunula do pohárového finále Mladou Boleslav. „Výhra v poháru znamená 3. předkolo Evropské ligy, zatímco když budete v lize čtvrtí, čeká vás 2. předkolo Evropské ligy s variantou nepříjemné a finančně náročné cesty někam na Východ. Když vyhrajete pohár, je to jako byste úspěšně postoupili z druhého předkola EL“,“ vysvětluje znalec českého fotbalového zákulisí.

Mladá Boleslav se totiž ještě doma na jaře s Plzní utká, ve 28. kole Synot ligy, 7. nebo 8. května. Právě na tenhle duel spoléhali sparťané, kteří kromě letenské výhry nad Plzní v neděli 24. dubna (po podzimní prohře v Plzni 1:2 nejlépe o dva góly) potřebují další minimálně tříbodovou ztrátu Západočechů.

Česká výměnná praxe – pohár za ligu a naopak


Jenže vzájemně výhodná výměna „pohár za ligu“ je oblíbenou praxí. V minulosti ji praktikovala snad všechna mužstva. Slavia se Spartou, s Libercem i se Žižkovem atd.

Ostatně i tři výsledky duelu Mladá Boleslav – Plzeň dopadly přesně před pěti lety, na jaře 2011 (náhodou?) ke všeobecné spokojenosti. Nejprve v dubnu Boleslavští dvakrát vyhráli v poháru nad Plzní 2:1 a záhy na to, před pěti lety téměř přesně na den – 7. 5. 2011 - v lize Plzeňští naopak nad Boleslaví doma lehce zvítězili 3:1. Pamatuji se, jak se tehdy televizní expert ČT, trenér Stanislav Levý divil, proč Boleslavští nekladou větší odpor (viz archiv České televize ze 7. 5. 2011).

A jak to na jaře 2011 dopadlo? Viktoria Plzeň poprvé v historii vyhrála ligu, FK Mladá Boleslav zase domácí pohár. A v létě si to pak na férovku rozdaly v Superpoháru.

Rád bych věřil, že tentokrát bude platit filozofická poučka: „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“.

Pokud ne, museli by sparťané (samozřejmě pokud už v jarní lize nezaváhají) nejspíš spoléhat na pomoc Slavie, která Viktorii Plzeň v Edenu hostí v úplně posledním kole – 14. 5. 2016.

Pomohou si nesmiřitelní protivníci, pražská „S“, vzájemně na různých frontách, nebo shodně nechají svého rivala vykoupat se ve vlastní šťávě? Toť otázka.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK