Slavia vers. policie 0:1! Další skandální výrok soudu!

Slavia vers. policie 0:1! Další skandální výrok soudu!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Po té, co ve čtvrtek 5. května 2016 soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylva Mašínová nařídila rozhodčímu Tomáši Kovaříkovi, že se musí za své mediální výroky dvojici Berbr + Damková omluvit, aniž by si mohl předvolat svědky, kteří by potvrdili pravdivost jeho slov, došlo za čtrnáct dní na to, 19. května 2016, k dalšímu skandálnímu „fotbalovému“ rozsudku. Jak napsal server slavistickenoviny.cz ve svém obsáhlém článku s názvem „Kauza Čechův most 1:0 pro policii – zápas jde do prodloužení“, ve čtvrtek se konalo třetí jednání pražského Městského soudu v kauze Čechův most, kdy bylo předloni v dubnu při ohlášeném pochodu fanoušků červenobílých na letenské derby Sparta – Slavia nepřiměřeným zásahem zraněno několik slávistických příznivců. Soudkyně Karla Cháberová a její senát vynesl konečné rozhodnutí - žaloba byla zamítnuta v plném rozsahu.

Plzeň-CZ Bělehrad, Sparta-Monako, Slovan-Trnava, MB-Hertha, Slavia-Gliwice?

Server slavistickenoviny.cz o čtvrtečním soudu napsal: „Je třeba zopakovat, že i při tomto jednání soudkyně zaujímala velice nepřátelský postoj vůči žalobcům, velice komickou vložku obstarala neschopnost pustit video a najít v záznamu konkrétní čas. Na videu, které zástupci žalobce objevili v desítkách DVD předložených policií, byl vidět odváděný zkrvavený fanoušek Lukáš Slaboch i další zkrvavený slávista. Toto však na soud opět dojem neudělalo. Zajímavé je, že toto video zřejmě policie nepředložila Generální inspekci bezpečnostních sborů, která Odbor přátel dříve informovala, že při zásahu na Čechově mostě nikdo zraněn nebyl.

Po výslechu tří svědků z řad policie, tedy fakticky pracovníků žalovaného Ministerstva vnitra a Krajského ředitelství Policie České republiky, už žalobce nedostal možnost předvolat své další svědky, ač byl již dříve navrhován například reportér, který byl na místě zásahu a mohl dosvědčit Slabochovo krvácení. Obě strany pak přednesly závěrečnou řeč a soud se rozhodl vydat rozsudek. 

V něm zamítl všechny body žaloby s odůvodněním, že fanoušci vytvořili používáním pyrotechniky na Čechově mostě nebezpečnou situaci nejen pro sebe, ale dokonce i pro lodě na řece, a že policisté vlastně fanoušky chránili před nadýcháním se kouře z dýmovnic. Zranění Slabocha, které v tomto případě sama právní zástupkyně policie přiznala, pak bylo zcela v pořádku a odpovídala dle názoru soudců situaci. 

[img id="29633"]

Kauzu vyšetřuje i GIBS


Odbor přátel, který stojí za podáním žaloby, je rozhodnut, že proti rozhodnutí podá odvolání (tzv. kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu). Vedle toho samozřejmě i nadále poskytuje součinnost orgánům Generální inspekce bezpečnostních sborů, která v důsledku zjištění v rámci soudního řízení začala zásah policistů znovu prošetřovat.

Advokát žalobců Stanislav Servus byl rozhodnutím zklamaný, ale nikoliv překvapený. "Přístup daného soudního senátu byl od počátku jasně v neprospěch žalobců, čemuž odpovídalo průběžné hodnocení soudkyně Cháberové, opakované vyjadřování na adresu fanoušků, odmítnutí řady důkazů navržených žalobci a posouzení situace pouze na základě tvrzení policie a podivně sepsaných úředních záznamů," uvedl Stanislav Servus. 

Slávisté se odvolají


Výsledek soudu okomentoval i předseda Odboru přátel Martin Krob: "Z rozhodnutí soudu vlastně vyplývá, že když se třeba na Václavském náměstí shromáždí hodně lidí a přítomní policisté budou mít dojem, že už je to nebezpečné, jednoduše vás zmlátí a soud shledá, že je to v pořádku. I přes zamítnutí žaloby v plném rozsahu tuto kauzu rozhodně nenecháme usnout, odvoláme se a budeme důsledně žádat tresty, a to počínaje vedoucím celého zásahu a konče těmi, kteří na Generální inspekci bezpečnostních sborů na videích nechtěli vidět zraněné fanoušky."

Na jednání vystoupili tři svědci obhajoby, policisté, kteří prováděli zákrok proti fanouškovi Lukáši Slabochovi. První z nich vypověděl, že Slabocha vyzval k tomu, aby přestal používat pyrotechniku a když měl pocit, že by Slaboch mohl utéct, dovedl ho hmaty a chvaty na zem. Dle názoru zástupce žalobce jej prostě na zem razantně srazil a dle soudu předloženého videa na Slabochovi pak nějakou chvíli klečel. Po onom zákroku začal Slaboch krvácet z nosu, což daný policista potvrdil. Pan Slaboch dříve uvedl, že jej policista počastoval na zemi několika údery a kopy, což daný policista samozřejmě odmítl. 

Další z policistů, mimo jiné certifikovaný zdravotník, vedl Slabocha k policejnímu antonu, věnoval mu papírový kapesník, nabízel ošetření, to ale Slaboch údajně odmítnul. Třetí policista, který sepisoval dokument o zadržení, si na nic nepamatoval. 

Poté třetí policista ohledně nesrovnalosti ve věci místa zatčení, které je v protokolu uvedeno jako Pařížská ulice a nikoliv Čechův most, vypověděl, že pouze sepsal, co mu kolegové říkají. Všichni policisté navíc uvedli, že se jim nezdálo, že by byl Slaboch zraněný. Hodně krve měl Slaboch podle prvního svědka i proto, že nad ním stál další fanoušek, ze kterého tekla krev právě na Slabocha. Posudky lékařů z fotografií však hovořily o tom, že Slaboch mohl utrpět i zlomeninu nosu či otřes mozku a že to vyžadovalo ošetření na chirurgii a pozorování v nemocnici. Soudkyni však stačilo to, že policisté sami dospěli k závěru, že Slaboch je v pořádku a sám nic nechce. To že byl celý od krve, na ni dojem neudělalo.“

Tolik slavistickenoviny.cz. Jiný fanouškovský server, supporters.cz k danému verditku mj. napsal: „Rozhodnutí soudu je konečné, jedinou možností je podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.  Dočkáme se někdy, že dá autorita soudu za pravdu fanouškům? Zatím to tak nevypadá...“

Jak už bylo výše uvedeno, slávisté se ovšem nevzdávají, předseda Odboru přátel Slavie a od dubna i nový místopředseda dozorčí rady Slavia – fotbal, a.s. Martin Krob je odhodlán kasační stížmnost k Nejvyššímu sodu podat.

Lze doufat, že tam zasenou poněkud osvícenější soudci.

Násilí podobné tomu z Národní třídy v Listopadu 1989


Už v letos v lednu a v březnu jsem psal o tom, že předlistopadový duch z časů bývalého režimu byl cítit i v budově Městského soudu. Do maličké jednací síně se opakovaně kvůli velkému zájmu nedostali někteří zástupci veřejnosti ani redaktoři některých médií. Když jsem v lednu viděl v akci předsedkyni soudního senátu, složeného ze tří soudkyň, Karlu Cháberovou, vytanul mi na mysli úryvek z trezorového Menzelova filmu „Skřivánci na niti,“ kde se mj. říká, že „pan advokát byl po únoru 1948 vyhozen z práce, protože nepochopil, že v nové době je obhajoba součástí obžaloby.“

V budově Městského soudu si mi zprvu zdálo, že paní soudkyně zase nepochopila, že soudce vskutku není součástí obhajoby. Jinými slovy, zatímco ve vztahu k zástupcům policie a státu byla nadmíru vstřícná a milá, k žalobcům z řad fotbalových fanoušků se chovala velmi přísně a vícekrát je napomínala nebo jim rovnou odebírala slovo.

Jak už jsem uvedl v polovině ledna, ten zásah byl neadekvátní. To musí zjistit každý soudný člověk, když se podívá na záběry České televize či na fotografie fanoušků se zkrvavenými obličeji. Policejní zásah na pražském Čechově mostě ze 12. dubna 2014 byl podobně neadekvátní jako ten ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě či ten z Palachova týdne ze dne 19. ledna 1989. Jako aktivní účastník všech těchto událostí z roku 1989 si to mohu dovolit tvrdit. Šlo stejně jako před čtvrtstoletím o velmi nevhodně zvolenou demonstraci síly.


Vývoj „prodloužení“ teď záleží na nových soudcích


Je smutné a zarážející, že soudy (v tom případu soudkyně) úplně stejně jako před Listopadem 1989 i dlouhých 27 let po něm stále bezmezně věří policistům. Ať už těm bývalým, předlistopadovým (příslušníkům SNB, VB či StB) či těm současným, polistopadovým (příslušníkům Policie ČR). Ať už těm tajným či těm uniformovaným.

Ale, jak už bylo zdůrazněno, ještě není nic rozhodnuto. Slávisté zatím jen prohrávají s policisty 0:1, stejně jako Tomáš Kovařík s duem B + D. Zápasy jdou do prodloužení. Jak už jsem uvedl, věřme, že ta prodloužení budou rozhodovat soudní soudci.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="50504"]