Gól Balea nestačil, Ukrajina padla se Severními Iry, Němci bez branek

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Čtvrteční program mistrovství Evropy vypukl v Lensu na Stade Bollaert-Delelis, který hostil v rámci skupiny B prestižní ostrovní derby mezi Anglií a Walesem. V dalším zápase porazili Severní Irové Ukrajinu díky dvěma gólům z druhého poločasu 2:0. Poslední čtvrteční duel mezi Německem a Polskem skončil bez branek.

Jsi nový? Vyber si svůj bonus a vsaď si na EURO

Na první branku utkání se čekalo do 42. minuty, kdy se prosadila po bravurně provedeném přímém kopu, na něhož Joe Hart nedosáhl, největší velšská hvězda Gareth Bale.

Ve druhém dějství svého soupeře Albion zatlačil a v 56. minutě za to sklidil ovoce zásluhou Jamie Vardyho, jenž byl po vystřídání Harryho Kanea na hřišti zhruba deset minut. Devětadvacetiletý svěřenec Claudia Ranieriho se navíc stal prvním hráčem Leicesteru City, který se kdy zapsal do střelecké listiny na závěrečném turnaji evropského či světového šampionátu.

Když kouč Roy Hodgson nahradil v 73. minuty Adama Lallanu Marcusem Rashfordem, osmnáctiletý Rudý dábel se stal nejmladším anglickým debutantem v historii evropských šampionátů, když se mu o čtyři dny podařilo překonat bývalého rekordmana Wanyea Rooneyho.

Když už se zdálo, že utkání dospěje k remíze, v první minutě nastavení došlo k obranu, pod něhož se podepsal střídající žolík z Liverpoolu Daniel Sturridge, jenž překonal brankáře Hennesseyho střelou k bližší tyči.

Zatímco Anglie tak má po úvodní remíze a následnému triumfu po dvou odehraných zápasech čtyři body, Bale, Ramsey a spol. zůstali na třech bodech.

První výhru v historii evropských šampionátů si připsali hráči Severního Irska, kteří díky gólům McAuleye a McGinna porazili Ukrajinu 2:0. Oproti porážce s Polskem předvedli ostrované mnohem lepší výkon, u čehož byl i český sudí Pavel Královec.

Večerní utkání mezi Německem a Polskem jako první na celém šampionátu skončilo bez branek. Ani jeden tým to však nemusí příliš mrzet. Oba celky se totiž velmi blízko přiblížily k postupu. Naopak Ukrajina už nemá šanci.

Po slabší první půli nabídli hráči po změně stran fanouškům přeci jen záživnější podívanou, ale vyložené akce nepřicházely. Tu největší spálil hned v úvodu druhé půle Polák Milik.

Skupina B:

Wales - Anglie 2:1 (0:1)
Branky: 56. Vardy, 90. Sturridge – 42. Bale. ŽK: Davies.

Wales: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Ramsey, Ledley (67. D. Edwards), Allen – Robson-Kanu (72. Jonathan Williams), Bale.

Anglie: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (73. Rashford), Kane (46. Vardy), Sterling (46. Sturridge).

Skupina C:

Ukrajina - Severní Irsko 0:2 (0:0)
Branky: 49. McAuley, 90.+6 McGinn. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Mokrusch - Ardeleánu, M. Paták (všichni ČR). ŽK: Selezňov, Sydorčuk - Ward, Dallas, J. Evans. Diváci: 51.043.

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Sydorčuk (76. Garmaš), Stěpaněnko - Jarmolenko, Kovalenko (83. Zinčenko), Konopljanka - Selezňov (72. Zozulja). Trenér: Fomenko.

Severní Irsko: McGovern - Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - Ward (68. McGinn), C. Evans (90.+3 McNair), Davis, Norwood, Dallas - Washington (84. Magennis). Trenér: O´Neill.

Německo - Polsko 0:0
Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesvedl (všichni Niz.). ŽK: Khedira, Özil, Boateng - Maczyński, Grosicki, Peszko. Diváci: 73.648.

Německo: Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Müller, Özil, Draxler (72. Gómez) - Götze (66. Schürrle). Trenér: Löw.

Polsko: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Krychowiak, Maczyński (76. Jodlowiec) - Blaszczykowski (80. Kapustka), Grosicki (87. Peszko) - Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.