Lineker se stydí za Angličany, Češi za duo Růžové brýle aneb Pelta and Vrba

Lineker se stydí za Angličany, Češi za duo Růžové brýle aneb Pelta and Vrba

K pátečnímu odchodu Velké Británie z Evropské unie se v době dvoudenního volna na EURO 2016 ve Francii vyjádřily i velké fotbalové osobnosti. Vynikající anglický útočník a internacionál, dnes vtipný glosátor a expert BBC Gary Lineker před referendem nejprve vtipkoval: „Referendum bude vyrovnané. Když to bude 50:50, dojde na penalty? A pokud ano, můžeme si na ně půjčit pár Němců?“ Když se ale dozvěděl, že to dopadlo 52:48 ve prospěch příznivců tzv. brexitu, zvážněl a prohlásil: „Stydím se za svou generaci. Podvedli jsme naše děti a děti našich dětí.“

Jsi nový? Vyber si svůj bonus a vsaď si na EURO

Výsledek zklamal i českého brankáře a gólmana londýnského Arsenalu Petra Čecha. „Zdá se, že největší rozhodnutí v historii této země bylo založeno na podvodné kampani a lžích,“ napsal Čech na twitter v narážce na vylhaná čísla. Ta totiž v předvolební kampani opakovaně používal jeden z vůdců brexitu Nigel Farage, který to po oznámení výsledků britského referenda bezostyšně přiznal.

Sorry, Vardy, sorry, Bale…


No nic, sympatie fotbalových fanoušků mohou být na obou stranách. Já ovšem
souhlasím s Linekerem. Takže jsem v pátek udělal zásadní rozhodnutí: Žádné další fandění Anglii a Walesu, které hlasovaly většinově pro brexit. Sorry, Jamie Vardy, sorry Gareth Bale.

Když na EURO 2016 nepostoupili proevropští Skotové, budu v osmifinále kromě bratrů Slováků fandit alespoň Severním Irům, kteří vyjádřili v referendu podobnou vůli jako Skotsko.

A možná už na příštích šampionátech budou hrát Skotové jako samostatný stát, nikoli jen jako vyvolená historická země s výjimkou povolenou FIFA. A Severní Irové zase nastoupí v jednotné reprezentaci samostatného Irska (Irské republiky), člena Evropské unie.

Dvanáct uhodnutých osmifinalistů



Jinak se musím pochlubit, je-li to tedy k chlubení, že v tipování magazínu HATTRICK jsem navzdory spoustě překvapivých výsledků uhodl dvanáct osmifinalistů ze šestnácti.

A to: Francii, Švýcarsko, Anglii, Slovensko, Německo, Polsko, Španělsko, Chorvatsko, Belgii, Itálii, Portugalsko a Maďarsko. Nevyšly mi jen Česko, Rumunsko, Švédsko a Rakousko, místo kterých postoupily Wales, Severní Irsko, Irsko a Island.

Nyní se již mohu přiznat k tomu, že postup Česka jsem netipoval z přesvědčení, ale z jakési vlastenecké „předeurové“ povinnosti. Slibuji, že příště – bude-li tedy ještě nějaké „příště“ – už to neudělám.

Vzniklo nové duo Růžové brýle aneb Pelta and Vrba



Čemu jsem však vůbec nemohl uvěřit, bylo neskutečně sebechvalné vystoupení nového populárního dua RŮŽOVÉ BRÝLE aneb ROSE-COLOURED GLASSES Miroslav Pelta – Pavel Vrba na čtvrteční strahovské tiskové konferenci. Jedinými nedostatky jinak „tisíciprocentního“ českého vystoupení ve Francii prý bylo to, že první gól v posledním utkání nedali Češi, ale Turci (Pelta) a že Škoda měl jít proti Turecku na plac až v poslední čtvrthodině (Vrba).

Přítomní novináři z toho byli v takovém úžasu, že šli podobně jako čeští fotbalisté proti Španělsku do úplné pasivity a falešně zpívajicí duo Pelta and Vrba ani příliš neohrožovali svými plánovanými útočnými dotazy. Přitom byli oba protagonisté zralí na totální masakr, vypískání a vhození kopie svých, předem podělaných, slipů či trenek na pódium.

Možná by ale stačila jedna jediná zásadní otázka, kterou tak dobře z policejních odposlechů a Čtvrtníčkovy divadelní hry zná Peltův jablonecký sportovní ředitel Ivan Horník: „A vám se, pane Pelta a pane Vrba, ten fotbal jako líbil?!“


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK