Fotbal Sparty je oříškem pro logiku

Fotbal Sparty je oříškem pro logiku

[hot]ŠAJTLE PAVLA SKRAMLÍKA[/hot] Nedokážu si úplně přesně spojit výkony fotbalistů Sparty v nedělním derby se Slavií a ve čtvrtečním duelu Evropské ligy s Interem Milán. Dokonce si myslím, že normální logické spojení je přímo vyloučeno.

Z čistě fotbalového hlediska není absolutně možné, aby tým složený z hráčů největšího českého klubu, také nejlépe placených, zahrálo v utkání spojeném s nejvyšší možnou motivací v českém fotbalovém prostředí tak špatně, že si ani „nelízne“.

Mužstvo je vypískáno, trenér padne, současně na Letnou padá deka, která je těžká jako železná opona naležato. A stejně tak se zdá takřka nemožné, aby mužstvo téhož klubu, vedené zastupujícím koučem Davidem Holoubkem po vyhazovu hlavního trenéra Zdeňka Ščasného, silně oslabené, doplněné náhradníky a mladíky, o čtyři dny později rozprášilo Inter Milán, třetí tým italské Serie A.

Vypadá to jako absurdní dilema, když si na tento rozpor člověk odpoví, že pravděpodobnější možností ze dvou téměř nemožných je ta druhá.

„KURS“ LOGIKY

Přestože je logika téměř vyloučena - míněna je normální fotbalová - tak její pravidla přesto dávají návod, jak přijít věci na kloub. Nemíním dělat z této glosy kurs logiky od jejího zakladatele Aristotela (384 – 322 př. n. l.) až po posledního velkého logika Bertranda Russella (1872 – 1970). Uvádím tato dvě jména s daty jen kvůli tomu, anžto je z toho zřejmé, že logika existuje déle než fotbal a je to věda, která se vyvíjí zhruba 2350 let. Tudíž ji nelze oklamat („přečůrat“) již klasickým výrokem zesnulého legendárního trenéra Tomáše Pospíchala „fotbal nemá logiku“. On to totiž řekl proto, neboť velmi dobře věděl, že ji má. Ale to je na dlouhé vyprávění...

Jenom profesně namyšleně podotýkám, že novináři nejsou jen těmi tupými zkorumpovanými pisálky, kteří ničemu nerozumějí, jak se často veřejnost domnívá, ale z valné většinou chlapci šikovní, studovaní, mnozí z nich mají i dobrou fotbalovou praxi, ba dokonce i trenérské vzdělání. Dokonce měli logiku i ve škole. Případně mají i doktoráty. Že jsou to také lidé s rozličnou mírou odvahy napsat všechno, to je věc druhá.

Vypustíme logiku matematickou, výrokovou, sylogickou, tautologickou atd. a všechny ostatní. Zůstaneme u logiky modální (logika možností), temporální (logika času) a fotbalové.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Je možné, že by odchod dvou hráčů základní sestavy Ladislava Krejčího (do Boloni) a později Jakuba Brabce (do Genku) ovlivnil výkonnost celého mužstva natolik, aby hrálo tak jako celý podzim a v lize naposled proti Slavii?
Ne, to možné není. Tým je sestaven z profesionálů špičkové úrovně.

Je možné, že by trenér Ščasný připravil mužstvo hůře než pro minulou sezonu?

Ne, to možné není. Je to špičkový a zkušený trenér, stále zkušenější.

Je možné, že hráči Sparty hráli tak mizerně, aby nedělním výkonem odrovnali trenéra Ščasného?
Ano, to možné je. Nebyl by to první případ ve Spartě ani v celé I. lize.

Je možné, že většina kádru Sparty má celkově tak špatnou morálku, že se soustavně promítá do obrazu hry?
Ne, to možné není. Ve čtvrtek hrálo mužstvo proti Interu kvalitně a s absolutní morálkou.

Je možné, že menšina kádru negativně ovlivňuje morálku ostatních a má to dopad na kvalitu hry a nasazení?
Ano, to možné je. Na Spartě to má tradici.

Je možné, že část kádru nepříznivě ovlivňují lidé z jeho blízkosti, kteří nemají skříňku v kabině?
Ano, to možné je. Tamtamy nikdy neutichají.

Je možné, že majitel klubu Daniel Křetínský nemá situaci v klubu pod kontrolou?
Ano, to možné je. Výsledky hovoří.

Je možné, že majitel Daniel Křetínský považuje Spartu za velmi dobrého marketingového plyšáka, zatímco sám je považován za dojnou krávu?
Ano, to je možné. Výsledky hovoří.

Je možné, aby zastupující trenér juniorů do 19 let bez zkušeností s evropským fotbalem na seniorské úrovni naučil za čtyři dny tým Sparty hrát lepší fotbal než Inter Milán?
Ne, to možné není.

Je možné, aby týž trenér, podřízený sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka, vymyslel proti Interu zničující taktiku a donutí mužstvo v hlubokém útlumu ji vítězně realizovat?

Ano, to je možné. Ale jen teoreticky, nikoliv bez pomoci dalšího mozku, velké zkušenosti a autority.

Je možné, že přípravu mužstva na utkání s Interem po prohře se Slavií ovlivnily jiné odborné a psychologické faktory než před nedělí?
Ano, to je možné. Výsledek je zcela průkazný.

Je možné, že Inter Spartu podcenil?
Ano, to je možné.

Je možné, aby Slavia byla lepší než Inter?
Ne, to není možné. Běžně je to vyloučeno nebo jde o výjimku (typická disjunkce).

Je možné, že byla Sparta lepší než Inter?
Ano, bylo to možné. Ve čtvrtek.

A tak dále. Nechci dál unavovat.

Kdybych chtěl exhibovat, jak ovládám logiku, tak ji převedu do matematických funkcí a doplním ji o přednášku na téma konjunkce, disjunkce, implikace atd., či o tom, jak je disjunkce negací implikace a podobně. Profesionální logici se zřejmě usmívají, ale jistě pochopí, že jde o komentátorskou nadsázku. Ale nebudou proti tvrzení, že za určitého zjednodušení bez publicistického balastu lze celkem přesně spočítat, jak to se Spartou dopadne.

Vznikly prostě vztahy na základě logických principů. A ty jsou velmi vzdálené spekulacím. Fotbalová logika je téměř bezcenná, ale přispívá k vysvětlení celé situace velmi přímočaře. Asi tak na úrovni trojčlenky či rovnice o dvou neznámých, což spadá do sféry osnov výuky matematiky na devítiletce.

OSTATNÍ JE LOGICKÉ VÍCE

Ostatní zápasy českých týmů v Evropské lize zcela odpovídají logice a není nutné opakovat baterii otázek a odpovědí. Plzeň se pomalu zlepšuje a její remíza 0:0 ve skupině Evropské ligy na půdě Austrie Vídeň neponouká k podobné analýze. Stejně jako prohra Liberce 1:2 doma s PAOK Soluň. Slovan nehraje v lize dobře, vyrovnává se s přetížením a marodkou, nastoupilo po karanténě, Řekové byli těžké sousto a měli štěstí, že Češi nebyli efektivnější. A to je ten rozdíl...

PAVEL SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK