Kouč islandského zázraku prozradil, jak motivoval hráče na Anglii

Vedle úspěšného tažení Leicesteru za anglickým ligovým titulem byl velkým překvapením i úspěch Islandu na Euro 2016 ve Francii. Svěřenci trenéra Larse Lagerbacka vypadli až ve čtvrtfinále s domácí Francií, v osmifinále ale vyřadili "kolébku fotbalu", Anglii. Na úvod navíc uhráli remízu s budoucími mistry Evropy z Portugalska. Nyní už bývalý trenér Islandu, Lars Lagerback, prozradil, jak namotivoval své hráče na tento zápas.

Islanďané skončili ve skupině druzí, uhráli totiž remízu s Portugalskem a Maďarskem (obě 1:1), v posledním zápase po dramatickém závěru porazili Rakousko 2:1. Angličané se do osmifinále dostali stejně, z druhého místa po remízách se Slovenskem (0:0) a Ruskem (1:1) a výhře proti Walesu (2:1).

Utkání mělo mít jasný průběh, rychlý gól Anglie, dále pojišťovací trefu na 2:0 a klidný zbytek zápasu třeba i s dalšími góly v síti Islandu. A ze začátku to tak opravdu bylo, Anglie už ve čtvrté minutě proměnila penaltu a kapitán Albionu Wayne Rooney tím vstřelil svůj první gól na turnaji. Podle mnohých bylo rozhodnuto, jenže...

Hned o dvě minuty později vyrovnal obránce Ragnar Sigurdsson, to by ještě pro Anglii taková tragédie být nemusela, skóre bylo totiž stále vyrovnané. O dvanáct minut později ale bylo hůř, na 2:1 pro Island totiž skóre upravil Kolbein Sigthorsson. Anglie byla šokovaná a po celý zápas si vytvořila minimum šancí, naopak Seveřané poctivě bránili a přineslo to ovoce v podobě čtvrtfinálové účasti.

Trenér Islandu Lars Lagerback to bral samozřejmě jako největší úspěch své kariéry, jak ale motivoval své hráče prozradil až nyní. Švédský kouč řekl: "Abych hráče namotivoval, před zápasem jsem jim řekl, že hrajeme proti nejpřeceňovanějšímu národnímu týmu na světě."

A švédský trenér má tak docela pravdu, i přes to, že Anglie má kádr plný hvězd (Harry Kane, Wayne Rooney, Dele Alli, Jamie Vardy, Daniel Sturridge a další...) tak její poslední úspěch z velkého šampionátu bylo domácí Euro 1996, kde získali bronz. Na zemi, které se říká kolébka fotbalu je být 20 let bez medaile z velkého turnaje zkrátka málo...