Plzeň–Sparta píská Hrubeš. O2 TV marně nabízela FAČR porty pro sudí!

Plzeň–Sparta píská Hrubeš. O2 TV marně nabízela FAČR  porty pro sudí!

[hot]ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY[/hot] „FAČR opět mlčí. Jak jinak? A to jsme jejím zástupcům ještě nabízeli pro derby Sparta – Slavia a pro utkání Plzeň-Sparta již připravené porty pro rozhodčí, aby byla slyšet v přenosech komunikace s hráči. Proč něco dělat pro fanoušky a fotbal? Kde je pan Dušan Svoboda a jeho plány LFA?“ zeptal se na facebooku pravidlový expert O2 TV Sport Robert Henn. Takže v neděli při přenosu z utkání Plzeň – Sparta, bohužel, neuslyšíme, co si sudí a hráči mezi sebou povídají. (Mimochodem ke šlágru podzimu byli vybráni: jako hlavní Karel Hrubeš, asistenti Nádvorník a Pelikán, čtvrtý sudí Wilczek, delegátem utkání je bývalý mezinárodní arbitr a expředseda komise rozhodčích Václav Krondl.)

Přitom představitelé titulárního partnera nejvyšší české fotbalové ligy -epojisteni.cz - před měsícem ve svém pětibodovém prohlášení v bodě 5 doslova uvedli: „Žádáme větší otevřenost v komunikaci směrem k fanouškům a veřejnosti. Společně chceme nastartovat otevřenou diskusi o sporných momentech v rámci jednotlivých utkání za účasti odborníků a novinářů. V rámci otevírání fotbalu veřejnosti je možné zajistit pro některý exponovaný zápas mikrofony pro rozhodčí a následně fanouškům ukázat pohled na zápas a komunikaci rozhodčích s hráči z jejich vlastního pohledu. V případě pozitivní zkušenosti navrhujeme zavést mikrofony pro rozhodčí a následné zveřejňování jejich komunikace plošně.“

Proč to jde v hokeji a ve fotbale ne?


Proč tohle není možné udělat hned? V ledním hokeji porty pro rozhodčí přece už dávno zavedli při televizních přenosech z extraligového play off? Na co se čeká?

Zeptal jsem se na to předsedy Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušana Svobody na úterní tiskové konferenci, kde se oznamoval šestiletý vstup sázkové kanceláře Fortuna do českého fotbalu (údajně kolem 500 milionů korun). Odpověď byla typická: „Hokej je v tomhle poněkud pružnější. Věc ovšem naráží na fatální problém, a tím je zákon na ochranu osobních práv. Potřebovali bychom souhlas všech, kdo se na hřišti pohybují. Český fotbal navíc není v pozici, aby určoval nové trendy. Tohle nikde ve světě nepoužívají,“ pravil Dušan Svoboda.

Hokejisté tedy opakovaně porušují zákony? Tak jak to, že už to neřeší policie a soudy? Jak to, že si nikdo nestěžuje?

Co je na tom tak složitého? Do podmínek účasti v lize se zkrátka napíše jedna věta: „Kdo chce hrát a rozhodovat fotbalovou ligu, souhlasí automaticky s použitím portů pro rozhodčí.“ Tečka..

Namítl jsem ještě na tiskovce v pražském hotelu Marriott, že není tak celkem pravda, že porty ve fotbale nikdo nepoužívá. Zkusili si to v polské lize a Polák Listkiewicz je přece předsedou české komise rozhodčích.

Proč se v českém fotbale všechno tak vleče?!


„Asi jsme viděli stejné polské video. Ano, chceme ve vybraném utkání zpřístupnit fanouškům komunikaci mezi rozhodčími. Aby diváci pochopili, že to není tak jednoduché, jak se někdy z gauče u televize zdá,“ řekl Svoboda.

Hurá, ale na co se vlastně čeká? Když samotná O2 TV Sport porty technicky připravila pro derby či pro nedělní zápas Plzeň – Sparta, proč to FAČR a LFA odmítají? Proč na ně tedy hlavní sponzor – epojisteni.cz – nezatlačí?

Proč se LFA se vším tak courá? Kdy to chtějí zkusit? Až budou hrát Dukla s Příbramí, nebo čekají na nějaký jiný „kasamač“?

V případě zavedení videa, které zástupci epojisteni.cz ve svém zásadním zářijovém prohlášení rovněž důrazně požadují, se podle Svobody musí čekat na dobrozdání od FIFA. „Víte přece, že já jsem největším propagátorem videa do fotbalu,“ prohlásil Dušan Svoboda,

Jasně, ale až když to začali zkoušet v Nizozemsku, Anglii a v dalších zemích. Robert Henn s televizním komentátorem Tomášem Radotínským měli videoprojekt dokonale vyzkoušený už před pěti lety na Nově, jen ten experiment spustit. Dušan Svoboda byl tehdy jeho největším odpůrcem.

Dobře, jak říká pan prezident Zeman: „Názory nemění jen blbec.“ Ale proč se v Česku všechno tak vleče?

Kdy konečně spustí ten nový ligový model?


Na jaře představil Dušan Svoboda nový, zajímavý model ligy, která by se po polovině rozdělila na tři skupiny, jež by v nadstavbové části hrály o titul, o poslední volné místo v Evropské lize a o záchranu. Přibylo by tím více atraktivnějších zápasů typu Sparta – Slavia či Plzeň – Sparta, na což mj. sponzoři velmi tlačí.
Proč už to po půl roce není dávno na Ligovém shromáždění projednáno a schváleno? Na co se zase čeká? Kdyby to kluby v létě schválily, mohl se nový, atraktivnější ligový model spustit již od sezony 2017/2018. Takhle mám obavy, že se zase bude muset čekat na další ročník.

Na mou otázku, jak to tedy s novým modelem vypadá a proč je ticho po pěšině, Dušan Svoboda v úterý na tiskové konferenci odpověděl: „Aktuálně se tím zabýváme, vybrali jsme z pěti nebo šesti variant dvě finální verze, které rozpracováváme do detailní podoby. Do konce kalendářního roku chci model představit ligovým klubům.“

No, sláva. Ale co je, sakra, na tom takové práce? Tohle lze přece zpravovat za jediný víkend a co nejrychleji to předložit. Diskuse mohou být delší, ale vlastní zpracování je hotovo za jedno dopoledne. Kdybychom pracovali tímhle tempem v novinách, nikdy nevyjdou. Kdyby si takto liknavě počínali lékaři v nemocnicích, zemře jim zbytečně spousta pacientů. Kdyby tímto tempem dělali pekaři, jsme bez chleba atd.

Ať pocítí tlak sponzorů


Noví, „stamilionoví“ partneři z Fortuny na tiskovce potvrdili, že všechny progresivní změny vítají. Bodejť by ne, když na atraktivní zápasy Sparta- Slavia či Plzeň – Sparta fanoušci prosázejí pravidelně deset milionů korun.

Lze tedy doufat, že lenivé a konzervativní fotbalové zástupce konečně probudí ze spánku a donutí je rázně a rychle k progresívním změnám. Chcete od nás stovky milionů? Tak zvedněte zadky ze židlí a nabídněte nám něco lepšího a atraktivnějšího!

Na závěr jedna fáma, která běží svým životem fotbalovým zákulisím: Jistý nejmenovaný klubový majitel měl údajně věnovat jistému vlivnému představiteli FAČR dárek v podobě luxusního automobilu, aby neházel autonomní lize a představitelům LFA klacky pod nohy. Tyto nezaručené zprávy přicházejí hned z několika zdrojů. Jen se liší v tom, zda to byl Rolls Royce, či jiná luxusní značka a zda šlo o devět, deset, nebo kolik milionů korun.

Když si to srovnáme se tím, že majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský v tomto týdnu získal 94 procent v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) a že jej vyplacení spoluvlastníků má přijít na více než 100 miliard korun, jsou tyhle údajné fotbalové dárky jen takové drobečky.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK