I Václav Havel fandil Slavii. A Miroslav Pelta byl zase brankář

I Václav Havel fandil Slavii. A Miroslav Pelta byl zase brankář

[hot]PÁTEČNÍ PRŮNIKOVKA ZDEŇKA KUDELY[/hot] Když pražská Slavia získala v roce 1996 po dlouhých a dlouhých letech konečně zase titul, byla to nějaká sláva. Bujará veselice na Václavském náměstí po posledním vyhraném zápase sezony v Liberci, z poloviny zničený autobus značky Mercedes při návratu z Drnovic, když jsme se na cestě dozvěděli, že Sigma Olomouc neuspěla v Uherském Hradišti a titul je už čtyři kola před koncem v Edenu, a další příběhy. No, je krásné na všechny ty oslavné „červenobílé“zážitky vzpomínat.

Co mě ovšem dodnes mrzí, je skutečnost, že jsem se nemohl na pražském Žofíně zúčastnit setkání mistrovského mužstva Slavie s panem prezidentem Václavem Havlem. Musel jsem tehdy cestovat do chorvatského Zaprešiče na utkání místního Inkeru a sledovat tam příští velkou oporu a hvězdu červenobílých, obránce Sladjana Ašanina.Ale slyšel jsem později z úst svých spolupracovníků i hráčů, jak se tehdy před dvaceti lety na Žofíně Václav Havel vyznal k velkým sympatiím k červenobílé barvě dresu.

Asi všem došlo, proč na to vzpomínám. Jistě, toto je fotbalová platforma, ale přesto mě napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby se v pondělí příznivci 14. dalajlámy místo pod Hradem sešli třeba ve Vršovicích nedaleko Edenu. Ale to je vlastně hloupost, k tomu by zcela jistě nedošlo.

Šilhavý odvádí skvělou práci


Dvaadvacet let v profesionálním fotbale mě naučilo, že coby představitel klubu musíte vycházet s každým. S fotbalovým Pánem Bohem, s fotbalovým ďáblem, s městskou radnicí a hlavně s politiky všech barev. A s nikým si většinově nezadat.

Cožpak o to, trenér Jarda Šilhavý odvádí od svého hektického nástupu v Edenu skvělou práci. Po vítězství na Letné dostal od šťouravých a zvídavých novinářů klid na práci a stejně tak je tomu i s jeho hráči. Stojí ve stínu zájmu, protože co proto dostávala Sparta a reprezentace. A zkušený matador Šilhavý zklidnil kabinu, dostal sešívané a úspěchu lačné fanoušky na svoji stranu a v pohodě našel a ustálil sestavu z více či méně nadprůměrných hráčů.No, a výsledek se dostavil.

Slavia ztrácí ze třetí pozice na druhou Plzeň dva a na první Mladou Boleslav čtyři body, zatímco Sparta na ni vzhlíží z páté pozice s dvoubodovou ztrátou. Po deseti odehraných ligových kolechnastříleli hráči Slavie společně s Mladou Boleslaví nejvíce branek – dvacet a spolu s Libercem a Zlínem jich obdrželi devět. Jen Boleslav (7) a Plzeň (8) jich dostaly méně. To v Edenu už opravdu dlouho nebylo.

A hlavně, když jsem viděl slávistickou středeční dohrávku v Brně - v jaké herní pohodě červenobílí Zbrojovku přejeli jak zelenou louku – musel jsem uznat, že ten tým šlape. Kdyby to takto mělo pokračovat, měli by v Plzni, v Boleslavi i na Spartě už troubit na poplach.

Ale pozor, nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně, jak se trefně říká. Zvláště pak ne ve fotbale. O ten fotbal samotný pod trenérem Šilhavým obavu vůbec nemám. Teď jen aby „stejnou formu“ jako kouč a hráči měli i členové klubového managementu a majitelé. Zatímco nadšení fanoušci po skvělé výhře v Brně už zase po letech věří v další titul, mediální analýzy politických a ekonomických komentátorů o stavu čínských investic v Česku jsou střízlivější.

Tohle na Letné řešit nemusí, tam drží vše ve svých rukou jediný člověk – majitel Daniel Křetínský. Ať je to, jak chce, v zimě v Edenu možná zúží svůj velmi široký a finančně jistě náročný kádr. Pak bude záležet i na klubovém vedení, jak tenhle úkol zvládne.

„Paka“ v bráně a na levých křídlech


Stará fotbalová pravda říká, že největší „paka“ na hřišti byli, jsou a budou brankáři a levá křídla. No, a pak je pro klub průšvih, když něco řídí. Výjimka potvrzuje pravidlo, takže italský brankář Dino Zoff byl mistrem světa jako hráč a vicemistrem Evropy jako trenér.

Levá křídla na funkcionářských pozicích v českém fotbale si tak nějak nevybavuji, ale gólmanů máme ve vedení klubů a na majitelských pozicích docela dost.

Jen namátkou: Josef Dufek - majitel Mladé Boleslavi, Václav Bartoněk – majitel Zbrojovky Brno, Jiří Kubíček – bývalý ředitel Sigmy Olomouc, Zdeněk Tulis – ředitel Jihlavy, Radek Bělák – bývalý ředitel Zbrojovky Brno, František Chvalovský – bývalý šéf Blšan a předseda ČMFS, Miroslav Koubek – trenér Bohemians. Na další si teď nevzpomenu. Vlastně ano, Miroslav Pelta – majitel Jablonce a předseda FAČR.

Jak to bylo s Horníkem a jak to chodí v Jablonci


Ale, počkejte, je Míra Pelta majitelem v Jablonci, nebo není? Je šéfem klubu, či nikoliv? Co vlastně dělá předseda představenstva FK Jablonec Nizozemec André Kruf? Včera jsem si přečetl, že pan Pelta ještě žádnému příštímu trenérovi nevolal. V sobotu vyhozený kouč Zdenko Frťala bezelstně přiznal, že mu jeho odvolání hned po zápase oznámil právě předseda FAČR Pelta.

Je mi vlastně líto i odvolaného sportovního ředitele Ivana Horníka. To, jak jeho práci shrnul jeho kamarád i šéf Pelta, je, alespoň pro mě, nedůstojné.

Řekl jen, že Horník skvěle nastavil komunikaci mezi vedením a kabinou. Velice dobře chápu, že Ivan Horník se na práci v zajištěném klubu po dlouhých letech v ústraní velice těšil. Ale i přesto, že dostal pro svou činnost rozsáhlé kompetence, měl vědět, že v Jablonci to funguje jinak.

Stačí se jen někdy podívat, s kým sedává při domácích zápasech Miroslav Pelta bok po boku na tribuně. A nákup a prodej hráčů? Prý si název „Galácticos“ vymysleli novináři. Ale když ti samí novináři ještě před rokem s Miroslavem Peltou o nakoupených „Galácticos“ mluvili, moc dobře si vzpomínám, jak se Míra potěšeně nadýmal.

A že některé hráče neměli v Jablonci prodávat? To by ale ti předražení a přeplacení plejeři vůbec nenaplňovali předpoklad být zase regionálním klubem.

Cui bono? aneb V čí prospěch?



Jeden hráčský agent ve spolupráci s Miroslavem Peltou pro Slavii před lety získal jabloneckého odchovance Adama Hlouška, dnešního levého obránce Legie Varšava. Teď v úterý Hloušek v Champions League na hřišti Realu Madrid (1:5) zavinil gól, když velice špatně bránil Garetha Balea a vůbec nepodal kvalitní výkon.

Pak jsem se ovšem dozvěděl od Jozefa Chovance, který byl v televizním studiu, že Adam hrál velice dobře a že takových hráčů na levou stranu u nás moc není.

Pozor, Adam Hloušek vůbec není špatný fotbalista, ale zápas v Madridu mu zrovna moc nevyšel. Proč však povyšujeme dílčí špatný výkon hráče v televizním studiu na velmi dobrý? A tohle se děje v tuzemských televizních stanicích opakovaně. Tak se ptám slovy latiníka: cui bono (v čí prospěch)?

[img id="44460"]