Silný ročník 1992! Kteří jeho zástupci jsou nyní v reprezentaci?

Silný ročník 1992! Kteří jeho zástupci jsou nyní v reprezentaci?

Když český národní tým do devatenácti let získal pod vedením trenéra Jaroslava Hřebíka v roce 2011 na mistrovství Evropy stříbrné medaile, začalo se hovořit o tom, že právě kostra tohoto celku by měla za několik let hrát prim i v reprezentačním A-týmu. A nyní, více než pět let od tehdejšího úspěchu, se tak také děje.

Hráči silného ročníku narození 1992, mimochodem poslední čeští držitelé medailí z velké reprezentační akce, začínají plnit důležité role ve výběru nového trenéra Karla Jarolíma. V aktuální nominaci na zápasy s Norskem (výhra 2:1) a s Dánskem (úterý večer) jich figuruje hned šest a k nim je ještě nutné připočítat o rok mladšího Tomáše Kalase. Taktéž důležitého Hřebíkova muže.

Někteří se po letním hromadném loučení zkušenějších fotbalistů s národním týmem (Čech, Lafata, Plašil, Limberský, Hubník) stávají oporami a klíčovými hráči pro reprezentační squadru.

Tomáš Koubek (brankář, Sparta Praha) - 3 starty v reprezentaci

Takřka dvoumetrový gólman zvládl v tomto ročníku boj o místo brankářské jedničky v pražské Spartě a nyní plní v národním týmu roli jasné dvojky za Tomášem Vaclíkem. V případě potřeby je kdykoliv připravený naskočit, ovšem pokud se nestane nic nepředvídatelného, bude to v nejbližší době jen v přípravných střetnutích.

Do budoucna se přitom s Koubkem musí počítat. Brankářskou oporou byl na zmiňovaném evropském šampionátu devatenáctek v roce 2011 i na loňském domácím mistrovství Evropy jednadvacítek. Jako trojka už byl také na dospělém EURO ve Francii.

[break]
Jiří Pavlenka (brankář, Slavia Praha) - 0 startů v reprezentaci

Bývalý gólman Baníku Ostrava je jedním z tahounů pražské Slavie a v současné době má nejmenší průměr obdržených branek v celé ePojisteni.cz lize. V nominaci A-týmu není poprvé, na premiérový start mezi dospělými však v reprezentaci stále čeká.

Opora sešívaných se jako jediná ze zástupců ročníku 1992 nezúčastnila mistrovství Evropy do 19 let před pěti lety, ovšem na šampionátu jednadvacítek v Praze v loňském roce už Pavlenka nescházel. I když celý turnaj nakonec proseděl jen na lavičce náhradníků.

[break]
Jakub Brabec (obránce, KRC Genk) - 3 starty v reprezentaci

Bývalý kapitán národního týmu do devatenácti i jednadvaceti let sice ještě nenosí kapitánskou pásku v A-týmu, ale v poslední době se stává stabilní součástí defenzivní čtveřice trenéra Jarolíma. Tam ve stoperské dvojici doplňuje zkušenějšího Tomáše Sivoka.

Brabcovi evidentně prospívá, že na své první zahraniční anabázi v belgickém Genku má důvěru trenéra a nastupuje pravidelně jak v belgické nejvyšší soutěži, tak i v Evropské lize. Jeho obrovskou výhodou nad českými konkurenty na jeho postu je rychlost.

[break]
Pavel Kadeřábek (obránce, TSG Hoffenheim) - 25 startů v reprezentaci

V Hoffenheimu pravidelně nastupuje, navíc se oproti minulému ročníku daří jemu osobně i jeho týmu. Výborným výkonem se blýskl běhavý záložník či krajní obránce i proti Bayernu Mnichov a svou pohodu si přenáší i do národního týmu. Při výhře nad Norskem patřil k nejlepším Čechům na trávníku.

Kadeřábek má přitom v reprezentaci možná největší konkurenci na svůj post. A to v dalším pravém bekovi působícím v Bundeslize Theodoru Gebre Selassiem z Brém. Pokud si však sparťanský odchovanec udrží aktuální výkonnost, je jasné, kdo bude dostávat přednost.

[break]
Ladislav Krejčí (záložník, FC Boloňa) - 31 startů v reprezentaci


Blonďatý křídelník udělal v létě velký krok přestupem do Itálie a odtud na něj jdou z Boloni výborné reference. Podle médií už o tohoto fotbalistu projevil zájem také slavný italský velkoklub AS Řím, takže současné angažmá v provinčním italském celku nemusí být konečnou.

Krejčí vynikal nad svými spoluhráči už v mládežnickým kategoriích, a proto není překvapením, že má z vrstevníků nyní na svém kontě nejvíce reprezentačních startů. Byl to právě on, kdo například dlouho držel svým výkonem českému týmu naději na zlato ve finále mistrovství Evropy do 19 let v roce 2011 proti Španělsku.

[break]
Jiří Skalák (záložník, Brighton and Hove) - 16 startů v reprezentaci

Bojovník, který se jako jeden z mála nebojí chodit do soubojů jeden na jednoho, se vyšvihl mezi přední české fotbalisty při angažmá v Mladé Boleslavi. Ovšem po přestupu do druhé anglické ligy trochu zmizel z očí českých fanoušků.

Skalák však v Anglii rozhodně nesedí na lavičce náhradníků, naopak patří k nejlepším nahrávačům celé Premiership. Jenom škoda, že na výkony z klubu zatím nedokáže navázat i v národním mužstvu, kde trochu zůstává za očekáváním.

[break]
Tomáš Kalas (obránce, FC Fulham) - 4 starty v reprezentaci

Nadaný stoper je sice o rok mladší, než výše jmenovaní hráči, ale od teenagerovského věku s nimi působí v jednom výběru. A v mládežnickým kategoriích tam rozhodně nebyl pouze do počtu, ale vždy patřil k tahounům české jedenáctky.

Ostatně, kdo se může pochlubit tím, že je od svých sedmnácti let kmenovým hráčem londýnské Chelsea. Na druhou stranu však Kalas, bohužel pro něj, za anglický velkoklub odehrál jenom minimum soutěžních utkání. Konkrétně pouze čtyři, z toho dva v lize.