Kupují Duklu Nizozemci, kteří vlastní mistrovský AS Trenčín?

Kupují Duklu Nizozemci, kteří vlastní mistrovský AS Trenčín?

[hot]ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY[/hot] Není žádný tajemstvím, že většinový akcionář pražské Dukly, majitel společnosti Carbounion Bohemia, „uhlobaron“Petr Paukner by se prodeji svého ligového klubu nebránil. Naposledy se o tom veřejně zmínil letos koncem dubna, když jeho tým na Julisce prohrál kvůli podivné penaltě v poslední minutě se Spartou 1:2.

Zdroje efotbalu.cz hovoří o tom, že by si údajně mohl v Dukle ponechat jen menšinový podíl a přenechat většinu Nizozemcům, kteří řídí na Slovensku AS Trenčín. Tento klub v posledních dvou letech vyhrál slovenský titul i pohár. Konkrétně má jít o šedesátiletého nizozemského byznysmena čínského původu Tschen La Linga, bývalého hráče Ajaxu Amsterdamu, Olympique Marseille či Feyenoordu Rotterdam, jenž v letech 1977 až 1982 reprezentoval i Nizozemsko.

„Má to vůbec cenu?“, psal se Paukner


„Tyhle zápasy a tenhle styl řízení ve mně čím dál víc vyvolávají otázku, jestli má cenu se dál finančně angažovat. Ale nechci dělat rychlá rozhodnutí a určitě ne pod dojmem zápasu se Spartou,“ prohlásil Petr Paukner koncem dubna po divokém utkání s letenským celkem.

„Ale dozrává to ve mně a uvažuju o tom delší dobu. Nechci Duklu jen tak opustit a zahodit tři roky práce, ale je to demotivující, protože s výjimkou dvou tří klubů ti v ostatní v lize plní roli křoví. Peníze, které se do toho dávají, nikam nevedou, protože nemůže být překvapení a všechno dopadne tak, jak má,“ řekl Petr Paukner, jehož bratr Bohumil působí v Dukle jako předseda představenstva.

„Co se děje v těchto zápasech, které vysílá televize, to nevylepšuje image fotbalu. Návštěvy klesají, nejde najít sponzory. Je to fenomén, který trvá už dost dlouho,“ tvrdil Petr Paukner, který je přesvědčený, že Dukla kvůli poměrům v českém fotbale přišla o dva velké zahraniční partnery. „Lákal jsem je na to, že z české ligy je snazší dostat se do Evropské ligy než ze soutěží s větší konkurencí. A také s menšími náklady,“ řekl majitel společnosti Carbounion Bohemia už koncem letošního dubna.

Oni si ale udělali detailní rozbor a zpochybnili mi to s tím, že tady jsou dva kluby, které mají sílu a jsou také určitým způsobem tlačené,“ prohlásil. „Je těžké sehnat sponzory. Získat dlouhodobého partnera je skoro nemožné, protože vám řeknou, že se ve fotbale dějí různé věci a lidé se na něj dívají skrz prsty,“ prohlásil Petr Paukner.

La Ling: z druhé ligy až k titulu!


O případném nizozemském angažmá v Dukle hovoří (nejen) slovenský zdroje. Jak bylo řečeno, majitelem AS Trenčín je šedesátiletý Tschen La Ling, jedním ze tří členů představenstva se stal i jeho krajan Gregorius Wijkamp.

La Ling a spol. převzali klub v roce 2007, po pádu do druhé ligy ho vytáhli k zisku dvou vítězství v lize a ve Slovenském poháru v posledních dvou letech. Jenže v létě uspořádal klub velký hráčský výprodej (mj. trenčínský útočník nizozemského původu Gino van Kessel odešel za rekordních 35 milionů korun do pražské Slavie) a nyní je AS Trenčín ve slovenské nejvyšší soutěži až osmý z dvanácti účastníků. V létě se v souvislosti s tímto výprodejem hovořilo na Slovensku o možném odchodu La Linga z klubu, spekulovalo se i o jeho případném angažmá ve Slovanu Bratislava.

„Jsem rád, že jsem nezávislý a mohu činit vlastní rozhodnutí. Nikdo mě nemůže tlačit, abych zůstal, nebo abych odešel. Není mi dvacet, ale šedesát let. Nemohu garantovat, že budu v Trenčíně působit dalších deset nebo dvacet let. Mám svůj věk. Chci tu ale vybudovat soběstačný klub. Dnes jsme na to připravení mnohem lépe. AS Trenčín je jedním z mých snů. Po roce od mého příchodu na Slovensko jsme sestoupili do druhé ligy. Všichni tehdy tvrdili, že odejdu. Tři roky jsme byli ve druhé lize a vidíte - stále jsem zde. To je moje odpověď,“ reagoval La Ling na srpnové spekulace. Naopak mají majitelé AS Trenčín vybudovat Na Sihoti nový stadion za deset a půl milion eur.

„Už nyní však hrají na umělé trávě, čímž výrazně ušetří za náklady na údržbu hrací plochy. Vychovají hráče a v nejlepším je prodají. Jako letos v létě,“ uvedl zdroj efotbalu.cz.

Oživí Holanďané Julisku?


Pokud se La Ling a spol. angažují i v Dukle, jak tvrdí i jeden z Pauknerových kolegů z jiného českého ligového klubu, může to být velmi zajímavé. Dukla se dlouhodobě potýká s malou návštěvností svých zápasů, stadion Na Julisce, kde hraje, patří Armádě ČR.

Za minulého režimu totiž patřila k protežovaným vojenským klubům. Získala do Listopadu 1989 jedenáct mistrovských titulů, v sezoně 1966/1967 se dostala až do semifinále PMEZ (bývalé Ligy mistrů), několikrát vyhrála v té době prestižní Americký pohár a její hráči (Masopust, Pluskal, L. Novák ad.) tvořili základ stříbrného československého mužstva na MS 1962 v Chile.

Tématu „Dukla Praha“ se rozsáhle věnuje i nové číslo magazínu HATTRICK, které vychází ve čtvrtek 8. prosince 2016.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="51059"]