Zajímavosti základních skupin EL: Čech překonal jeden rekord

Minulý týden skončila první část evropských pohárů. Jak v Lize mistrů, tak i v Evropské lize, které je věnován tento článek, dále pokračují jen ti nejlepší. K radosti českých fanouškům mezi nimi je jeden český vyslanec. Připomeňme si předchozí zápasy pohledem na zajímavé údaje.

Nejlepší tým: Šachtar Doněck

Celek ze skupiny H jako jediný dokázal zvítězit ve všech šesti zápasech. Kromě dobré defenzivy, která propustila pět branek, však ukázal zejména ofenzivní efektivitu. Nejúspěšnější ukrajinských tým posledních let nasázel dvacet jedna gólů, čímž mu kˇvyrovnání rekordnímu počinu Neapole z loňské sezóny chyběla pouze jedna trefa. Skvěle zvládnutá fáze základní skupiny nicméně automaticky nezaručuje úspěch. Zatím nikdo nevyhrál EL, pokud zůstal právě na podzim neporažen.

[break]

Nejlepší hráč: Giuliano

Šestadvacetiletý Brazilec zkouší štěstí v Evropě podruhé a prozatím mnohem úspěšněji. Mezi léty 2011 až 2014 působil bez zanechání výraznější stopy v Dněpropetrovsku, následně se vrátil do rodné země a od léta ho opět najdeme ve východní části kontinentu, tentokráte hájí barvy Zenitu Petrohrad. A splácí každý vynaložený rubl. Skóroval šestkrát a navíc přidal čtyři asistence.

[break]

Nejlepší zápas: Maccabi Tel-Aviv vs. Zenit Petrohrad 3:4

Hned v polovině září jsme byli svědky nejvíce dramatického klání. Rusové přijeli do Izraele jako favorité, když se ale v 70. minutě podruhé prosadil Medunjanin a Hapoel díky němu vedl už 3:0, zdálo se být rozhodnuto. Trefu Kokorina z 77. minuty ještě nikdo nebral vážně. V samotném závěru však mířili přesně Maurício (84.), zmíněný Giuliano (86.) a v druhé minutě nastaveného času završil fantastický obrat Dordević.

[break]

Nejlepší výkon hráče v zápase: Aritz Aduriz

Veteránům EL sedla, viz. například tři asistence Francesca Tottiho v zápase proti Astře. Ještě více se vytáhl pětatřicetiletý forvard Bilbaa. Aduriz sám doslova zdemoloval Genk pět gólyi výhře Athleticu 5:3. Ani fakt, že jen díky penaltám zaznamenal hattrick nesnižuje jeho mimořádný výkon. Ještě jednu branku oslavil proti Sassuolo a s celkovými šesti se podělil s Giulianem o první místo v tabulce střelců.

[break]

Nejrychlejší gól: Jan Sýkora

Na závěr česká stopa. I když výkony Liberec měly daleko k optimálu, o postup bojoval až do posledního zápasu. Přestože to nevyšlo, přepsal historické tabulky. První gól základních skupin a nejrychlejší gól vůbec vsítil Jan Sýkora. Když Slovan poprvé udeřil na půdě ázerbájdžánského Karabachu, časomíra ukazovala necelých 11 vteřin, konkrétně 10,69.