Příliš brzo na vrcholu. 3 hráči, jimž uškodil raketový vzestup

Příliš brzo na vrcholu. 3 hráči, jimž uškodil raketový vzestup

Můžete být sebevětší talent. Pokud ale nezvládnete přechod mezi juniorským a dospělým fotbalem a vás potkají více nebo méně zaviněné problémy, velmi rychle se vrátíte zpátky na zem.

Tři níže vyjmenovaní si užili slávu především v nízkém věku, pak už to s nimi šlo z kopce. Dalo by se jich samozřejmě najít více, proto alespoň čestná zmínka patří hráčům jako Robinho, Denilson nebo Javier Saviola. Zařadit by se dal i Fernando Torres a pokud znovu nepovstane, možná také Cesc Fabregas.

Michael Owen


Zatím poslední (a asi to tak ještě dlouho vydrží) anglický držitel Zlatého míče. Michaelu Owenovi bylo osmnáct let, když měl za sebou premiérovou kompletní sezónu za Reds. Vstřelil osmnáct ligových branek, dalších pět přidal v ostatních soutěžích. Během sedmi sezón v Liverpoolu se jen dvakrát stalo, že by nepřekonal hranici dvaceti gólů.

Za nemalý peníz přestoupil do Realu Madrid. V hlavním španělském městě se však kvůli nejrůznějším důvodům příliš nechytil. V době transferu mu stále pouhých dvaceti čtyři let. Aby mohl získat nominaci pro MS 2006, zamířil zpátky do Anglie. A pak už to šlo všechno jen z kopce. Žádná sláva v Newcastlu, natož tak v Manchesteru United či Stoke City. Ano, trápila ho častá zranění. Možná začal časně s vrcholovou kopanou.

[break]

Adriano


Mnozí si určitě na brazilského útočníka pamatujete. V roce 2001 si ho jako devatenáctiletého vyhlédl Inter Milán, který ho následně poslal na zkušenou nejprve do Parmy a posléze do Florencie. Vypracoval se v postrach nejen italských obran. Padesát devět branek za prvních sto devatenáct zápasů? Určitě ne špatné číslo.

Ještě dávno před dosažení absolutního vrcholu sil však začaly jeho potíže. Na rozdíl od Owena si za to mohl sám. Nedisciplinovanost a špatná životospráva se viditelně projevovaly. Brzy spíše připomínal pořádně vykrmenou kouli nežli profesionálního fotbalistu. Návrat do Sao Paula ho ještě na čas probudil, jenže druhou evropskou šanci nevyužil. Dostal se dokonce tak na dno, že se zapletl do obchodu s drogami, nicméně brazilský soud ho zprostil viny kvůli nedostatku důkazů.

[break]

Royston Drenthe


Možná nečekané jméno, nikdo snad ale nezvládl vystoupat na vrchol a spadnout na dno tak rychle jako rodák z Rotterdamu. Drenthe odkopal za Feyenoord jeden celý ročník. Jednalo se však o velký talent, jenž prošel všemi mládežnickými reprezentacemi a pochvaloval si ho nejeden trenér.

Na konci sezóny 2006/2007 projevil zájem o levého beka Real Madrid. Feyenoord první nabídku odmítl. Druhou přijal až poté, co Drenthe vyhrožoval klubu posláním celé záležitosti k soudu, pokud ho do Madridu nepustí. Dvacetiletý mladík hrál první rok celkem stabilně než se na jeho úkor začal prosazovat ještě o rok mladší Marcelo. Nizozemec s vizáží podobnou Edgaru Davidsovi vystřídal sedm klubů za sedm let, včetně druholigového Readingu nebo Sheffieldu Wednesday. Objevil se i v Rusku, Turecku, SAE a dnes je bez angažmá.