„Juniorská liga se neosvědčila, musíme zpět k B týmům,“ říká šéftrenér českého fotbalu Plachý

„Juniorská liga se neosvědčila, musíme zpět k B týmům,“ říká šéftrenér českého fotbalu Plachý

Antonín Plachý dohlíží na trenérsko-metodický úsek FAČR, který by se měl starat o rozvoj mladých fotbalistů, trenérů a nastavení jasné koncepce výchovy budoucích hvězd. V rozhovoru pro Českou televizi mluví o regionálních akademiích, vzorech ze zahraničí nebo nedostatečném finančním ohodnocení českých trenérů.



Juniorská liga je podle Plachého dobrým a funkčním modelem, ale v českém prostředí nefunguje. A uvádí příklad z Itálie, kde si obdobná soutěž vybudovala renomé, hraje se v ní napínavé play-off a finále je divácky hojně sledované. A dodává: řeknu třeba příklad, který je nereálný, takže mě naštěstí nemůže nikdo chytat za slovo. Kdyby si teď Tomáš Rosický řekl, že začne spolupracovat na výchově se Spartou a bude chodit hrát za juniorku, oni tam s ním budou trénovat, on bude chodit na zápasy, byť jen třeba na třicet minut. A pak je fakt od koho se učit. Kdyby to bylo takto uchopeno, možná by to i fungovalo. Ale to je chiméra.

A protože jsou prvoligové kluby skeptické a o transformaci Juniorské ligy debatují posledních dvanáct měsíců, konec se jí zřejmě nevyhne. Ale jakým směrem se vydat? Zpátky do minulosti. Plachý tvrdí: jiný systém (B týmů, pozn. autora) zatím nemáme. To, jak jsme uchopili juniorky, se nám neosvědčilo, to znamená, že musíme zpět k B týmům, pokud by nás jiné spásné řešení nenapadlo. Takže ano, jednoznačně béčka.

Šéf trenérsko-metodického úseku FAČR mluvil také o výchově nejmladších hráčů a trenérů. A přestože první výsledky regionálních akademií vypadají slibně, muselo se změnit množství metodik a pravidel a nejeden trenér má s osvojováním novinek problémy. A nedosti na tom, ještě jsou špatně finančně ohodnocování. Rezervy jsou úplně všude, nic neděláme nejlépe na světě.

Plachý pokračuje: Nejdůležitější jsou trenéři. To znamená jejich výběr, jak na úrovni FAČR, tak klubů. Poté udržení trenérů a zajištění podmínek, aby si řekli, že jsou profesionálové, a nemuseli řešit další věci se zajištěním živobytí. Kdybychom jim dali o deset tisíc víc, bude se jim daleko lépe pracovat! Budou daleko klidnější, daleko soustředěnější na práci. Jestli je to reálné, to je složitá otázka. Právě proto byly vytvořeny akademie, protože tam to u trenérů dovedeme. Tam už trenéři nic jiného dělat nemusejí.

Nezbývá než doufat, že cesta zvolená FAČR je správná a brzy se dočkáme nejen mládežnických úspěchů.