Co čeká Opavu? Sestup, pokuta? Dbali ale na bezpečnost ve Spartě, jejímž místopředsedou je šéf LFA Svoboda?

Co čeká Opavu? Sestup, pokuta? Dbali ale na bezpečnost ve Spartě, jejímž místopředsedou je šéf LFA Svoboda?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Jak je známo už od středečního odpoledne, vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) podalo podnět ke své disciplinární komisi na SFC Opava. Podezírá ho, že nedodržel nařízená bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru stanovená v květnu. Sedmičlenný Ligový výbor LFA nevyloučil ani blíže nespecifikované právní kroky. Kvůli nákaze covidem-19 u nejmenovaného hráče v opavském mužstvu se nedohrála ve Fortuna:lize dvě poslední kola nadstavbové skupiny o záchranu, takže se všechny týmy včetně toho opavského v nejvyšší soutěži bez potíží zachránily. Ovšem v této souvislosti vyvstává otázka, zda nedávno podnikli všechna potřebná preventivní a bezpečnostní opatření také ve Spartě, jejíž B-tým musel rovněž do karantény. Šéf LFA Dušan Svoboda je mimochodem místopředsedou letenského klubu.

Zopakujme si, že Ligový výbor LFA podal podnět na Opavu na základě informací od ministerstva zdravotnictví. „To upozornilo, že ze závěrů epidemiologického šetření krajské hygienické stanice v tamním klubu vyplývá, že prvoligový celek s největší pravděpodobností nedodržel pravidla pro prevenci šíření onemocnění covid-19, jak byla v souvislosti se znovuzahájením ligové soutěže nastavena mezi ministerstvem zdravotnictví a LFA,“ uvedla LFA ve své středeční tiskové zprávě.

„Nejsme si vědomi žádného pochybení v rámci pravidel pro prevenci šíření onemocnění covid-19 a nikdo nás v této věci dosud nekontaktoval,“ kontroval SFC Opava v oficiálním prohlášení na svém klubovém webu. „Vždy jsme postupovali v souladu s manuálem, který jsme obdrželi od Ligové fotbalové asociace. Na základě uskutečněných testů zároveň můžeme potvrdit, že s výjimkou jediného pozitivně testovaného fotbalisty na přítomnost koronaviru absolvovali všichni ostatní hráči a členové realizačního týmu A-mužstva testy s negativním výsledkem,“ uvedli Opavští.

„V návaznosti na závěry a zjištění disciplinární komise zváží vedení LFA v souvislosti s případem v SFC Opava a následným ukončením fotbalového ročníku další právní kroky. LFA nebude celou situaci dále komentovat,“ končí vedení LFA své prohlášení.

Přijdou o příspěvek v řádu milionů?

Otázkou je, co se těmi tajemnými právními kroky může myslet. Sestup a postup třetího týmu z FNL, tedy Dukly Praha? Nebo spíše řádná pokutu v řádu milionů, blížící se třeba i deseti milionům, což je zhruba příspěvek, který mají obdržet všichni ligoví zástupci, tedy i ti administrativně zachránění (nemá se to však týkat nováčků z Pardubic a Zbrojovky Brno). 

Šéfa LFA Dušana Svobodu i celé vedení LFA mohl naštvat i dopis opavského primátora, o němž sparťanský místopředseda hovořil už v sobotním vydání deníku Sport.

„Pan primátor Opavy (Tomáš Navrátil z ANO – pozn. aut.) mi v dopise coby zástupce majoritního akcionáře klubu LFA hrozil žalobami za náhradu škody při dohrávání ligy a tak dále. V kontextu stávající situace je to trochu úsměvné, protože po vyhlášení karantény v opavském klubu finančně kvůli nedohrání ročníku trpí naopak LFA. Ale víc k tomu už asi říkat ani nechci. Ale ano – ty tlaky byly poměrně veliké,“ uvedl Dušan Svoboda ve Sportu.

Svoboda kritizoval i některé kluby, které se v době pandemie nechovaly zrovna zodpovědně. 

Sparta B hrála bez marodů, pak šla do karantény 

Ovšem ve druhé polovině července se po známé velké party v pražském klubu Techtle Mechtle (v sobotu 11. července) ocitl i třetiligový B-tým pražské Sparty, v níž zastává Dušan Svoboda funkcí místopředsedy. 

Ještě v sobotu 18. července (tedy týden po mohutné oslavě ve vinohradském nočním baru) hrála ve svém tréninkovém areálu na Strahově Sparta B, jejímž cílem je mimochodem postup do profesionální druhé ligy, přípravný zápas s Libercem B (3:4). 

Trenér sparťanské rezervy, vicemistr Evropy z Anglie 1996, Michal Horňák na klubovém webu sparta.cz v sobotu 18. července mj. po zápase řekl:

„Z naší strany to nebyl dobrý výkon. Původně jsme chtěli do zápasu vyslat mnohem více hráčů, ale úzká soupiska stoprocentně zdravých hráčů nám to nedovolila. Některé hráče trápí drobná svalová zranění a my jsme nechtěli riskovat před soustředěním.“

A hned následují den, tedy v neděli 19. července, se na sparťanském webu objevila informace: „Sparťanský B-tým přerušil přípravu na sezonu z důvodu výskytu onemocnění ckovid-19 v týmu. Béčko bude následujících 14 dní z rozhodnutí vedení v karanténě a ruší soustředění v Písku. Dále bude režim B-týmu koordinován se zástupci hygieny.“

Jenže naše zdroje tvrdí, že nejen „drobná svalová zranění“ v utkání s Libercem B 18. července omezila start některých hráčů sparťanské rezervy. O tom, že se někteří hráči mohli o předešlém víkendu nakazit v klubu Techtle Mechtle (či od kolegů nemoc chytit), se údajně mělo hovořit ještě před zmiňovaným přípravným duelem s libereckým béčkem. Ten však nebyl s předstihem odvolán a odehrál se podle plánu. A hned po něm šla béčka obou celků do karantény.

Vázla tedy v letenském klubu komunikace? A došlo místo přenosu informací k přenosu nákazy?

V každém případě je v nové sezoně třeba striktně dodržovat pravidla, a to i v neprofesionálním fotbale, kde k povinným testům pravidelně docházet nemůže a nebude. 

Jinak v Česku nedohrajeme jedinou fotbalovou soutěž od první ligu až po čtvrtou třídu.