Bayern padl v Basileji, Inter prohrál gólem z poslední minuty

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Ve středečních osmifinálových prvních zápasech Ligy mistrů, posledních v této sérii, zůstaly všechny body doma. Švýcarský tým FC Basilej porazil německý velkoklub Bayern Mnichov 1:0, tým Olympique Marseille porazil gólem v nastaveném čase Inter Milán rovněž 1:0. Odvety se hrají 14. března.

Oba zápasy měly poměrně překvapivý průběh. Tým Marseille měl v prvním poločase velkou územní převahu, ale větší příležitosti měl Inter, v jehož útoku poprvé v Lize mistrů po přestupu z Atlétika Madrid nastoupil uruguajský útočník Diego Forlán. Francouzi daleko častěji stříleli, pálili během celého utkání sedmnáctkrát, ale většinou mimo. Italové vyslali jen šest střel. Druhý poločas byl vyrovnanější, největší šanci druhé pětačtyřicetiminutovky zmařil Diego Forlán. Ve třetí minutě nastaveného času, když už si Italové mysleli, že si odvezou bod, neuhlídal rumunský obránce Chivu útočníka Marseille Andrého Ayewa, jenž se prosadil hlavou.

"Je to pro nás velmi dobrý výsledek, nemohli jsme připustit neúspěch, měli jsme převahu. Je to skvělé, pořád jsme ve všech čtyřech soutěžích, co hrajeme, stále ve hře," řekl po utkání střelec gólu André Ayew. "Byli jsme tento večer skvělým týmem, porazili jsme silného soupeře. Zaslouženě, měli jsme zápas víc pod kontrolou. Neměli jsme mnoho šancí, ale jednu jsme proměnili, takže jedeme do Milána s malou výhodou. Už teď jsme na tom lépe než vloni. Ale odveta bude hodně těžká," prohlásil kouč Olympique Marseille Didier Deschamps.

Pod trenérem Interu Caudiem Ranierim se zejména kvůli nevyrovnaným výsledkům v italské serii A povážlivě kýve židle a hovoří se o tom, že by ho měl nahradit slavný Portugalec Figo, jeho asistent, nebo Fabio Capello, jenž nedávno opustil post trenéra anglické reprezentace. Prohra v Marseille Ranieriho pozici určitě nepodržela.

Ve druhém duelu v Basileji měl Bayern Mnichov prakticky celé utkání jasnou územní převahu a v úvodních minutách neproměnil tři obrovské šance. Pak se však obrana švýcarského týmu zkonsolidovala a Franck Ribéry, Mario Gomez, Arjen Robben či střídající Thomas Müller už nic nezmohli. Švýcarům navíc skvěle zachytal brankář Sommer. Naopak v 86. minutě skvěle nacentroval střídající Kamerunec Jacques Zoua na Valentina Stockera, jenž nastoupil v 66. minutě, a ten nádherně prostřelil německého reprezentačního gólmana Manuela Neuera mezi nohama. Trenérovi Basileje Heiko Voglovi vyšlo střídání s totálním efektem.

"Prohráli jsme, je to velmi znepokojující, ale nemůžu říct, že by Basilej vyhrála nezaslouženě. V této fázi sezony by měl prostě Bayern hrát jiný fotbal. Neměli jsme ve druhém poločase žádné velké šance, obrana domácích hrála výborně. Jsme teď v obtížné situaci, ale věřím, že to v odvetě zvládneme," poznamenal po duelu v St. Jakob-Parku gólman Bayernu Manuel Neuer.

Liga mistrů, středeční úvodní zápasy osmifinále:

Olympique Marseille - Internazionale Milán 1:0 (0:0)
Branka: 90.+3 A. Ayew. Rozhodčí: Çakir - Duran, Ongun (všichni Turecko). ŽK: Diawara - Stankovič, Zárate, Chivu. Hrálo se na Stade Vélodrome, Marseille.

FC Basilej - Bayern Mnichov 1:0 (0:0)
Branka: 86. Stocker. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni Itálie). ŽK: Abraham - T. Müller. Diváci: 36 000. Hrálo se na stadionu St. Jakob-Park, Basilej.

Mezi náhradníky Basileje sledoval zápas český obránce či defenzivní záložník Radoslav Kováč.