Plzeň se proti přesile držela, z pohárů ji vyšoupl Huntelaar

Plzeňská Viktoria ve čtvrtečním odvetném duelu vyřazovací fáze Evropské ligy v německém Gelsenkirchenu podlehla na půdě soupeře týmu Schalke 04 1:3 v prodloužení a v soutěži končí. Němci vedli od 8. minuty gólem Huntelaara, za oslabenou Plzeň v 87. minutě vyrovnal Rajtoral, ale dál nestačila

Kouč Viktorie Pavel Vrba se rozhodl nahradit distancovaného "špílmachra" týmu Pavla Horvátha ve středu pole Tomášem Procházkou a jeho tým začal odvetný boj o účast v osmifinále Evropské ligy opatrně až zakřiknutě. Hra dopředu se příliš nedařila a tým Schalke ve vyprodané Veltins-Areně udeřil brzy. Po chybné rozehrávce Plzně domácí v 8. minutě zaútočili, brankář Marek Čech střelu Draxlera vyrazil ne právě šťastně a dobíhající nizozemský kanonýr Klaas Jan Huntelaar skóroval na 1:0.

Hra Plzně byla poněkud neobvyklá, hrála místo obvyklé kombinace po zemi hodně vzduchem a vysoké centry na urostlé hráče Schalke neplatily. Velké nebezpečí hrozilo Viktorii ve 20. minutě, když kopal obránce Fuchs trestný kop, ale dělovka z jeho levačky Čechovu bránu minula. Český tým se postupně osměloval, dostával se více do hry a ve 24. minutě dostal stoper Čišovský balón do sítě za záda náhradního brankáře Tima Hildebranda, avšak střelu Pilaře tečoval hlavou z ofsajdové pozice. Ve 28. minutě mohlo být vyrovnáno, když trestný kop zahrál Darida, Petržela po přihrávce Rajtorala zacentroval ke vzdálenější tyči a Daniel Kolář trefil hlavou tyč prázdné brány.

Český mistr byl stále nebezpečnější. Ve 36. minutě vybojoval Pilař roh a odražený míč přilétl k Bakošovi. Ten ovšem polovysoký balón ve stoprocentní gólové pozici nezpracoval. Tým Schalke měl už jen jednu příležitost ve 45. minutě, když zleva rychle postupoval Draxler, ale Limberský ho výtečným zákrokem odzbrojil.
Začátek druhého poločasu byl vyrovnaný a bez šancí, avšak v 60. minutě se Plzeň dostala úplně zbytečně do oslabení. Marek Bakoš ve středu hřiště skluzem odebral balón řeckému stoperovi Papadopoulosovi, byl faulován, sudí ponechal výhodu, Petržela pokračoval v akci, jenže vzápětí ho irský sudí svým hvizdem zastavil. Bakoš totiž Řekovi faul oplatil úderem lokte do tváře a dostal červenou kartu. Šance Plzně za stavu 0:1 dát v půlhodinovém oslabení gól a vynutit si alespoň prodloužení, tím byly značně oslabeny. Nakonec se ukázalo, že je všechno možné. Plzeňští sice poněkud znervózněli a v 70. minutě je chyba při bránění standardní situace málem stála další gól. Z Farfánova centru hlavičkoval slavný Španěl Raúl, naštěstí mířil vedle.

Plzeň boj rozhodně nevzdala, hrála ofenzivně, měla několik nadějných akcí, ale velmi málo se dostávala ke střelbě. Přitom nesměla zanedbat defenzívu, neboť mužstvo Schalke se snažilo pojistit výsledek. Jenže v 87. minutě se po souboji Pilaře s Höwedesem odrazil míč k obránci Františku Rajtoralovi, ten prudkou ranou prostřelil brankáře Hildebranda a vynutil Plzni prodloužení.

V nastaveníi 2x15 minut to pro Plzeň nevypadalo dobře. Hráči Schalke útočili s velkým nasazením, až neuvěřitelným po 90 minutách. V 95. minutě podržel Viktorii dvakrát brankář Čech, když zneškodnil tečovanou střelu a dorážku Raúla. V 98. minutě poslal trenér Vrba na hřiště místo Pilaře Tomáše Bergra.

Bohužel netušil, co se stane o tři minuty později. Zranil se Procházka, po ošetření se už na hřiště nevrátil, ale pouze statoval, takže Plzeň dohrávala prakticky s osmi muži v poli. Tlak Schalke narůstal. Ve 105. minutě střílel znovu hlavou Raúl vedle, po chvíli pálil dělovkou ze 30 metrů střídající Obasi, opět mimo. Po pauze však už nebylo možné ve 106. minutě zabránit druhému gólu Nizozemce Huntelaara, jenž vystřelil po centru Obasiho nechytatelně hlavou na 2:1. Zdecimovaný plzeňský tým ani v této situaci nesložil zbraně, ale ve 120. minutě Huntelaar zkompletoval hattrick. Brankář Marek Čech vyrazil ránu střídajícího Marici, avšak jenom k jeho nohám, ten přihrál Huntelaarovi, který střílel do prázdné branky na konečných 3:1.

Viktoria Plzeň vypadla z druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže důstojným způsobem. Bohužel oslabení českého týmu bylo proti elitnímu kádru německé bundesligy příliš citelné a v prodloužení nezbyly síly znovu vývoj zdramatizovat

Evropská liga, vyřazovací fáze:

FC Schalke 04 - FC Viktoria Plzeň 3:1 (1:1, 1:0) po prodloužení
Branky: 8., 106. a 120. Huntelaar - 87. Rajtoral. Rozhodčí: Kelly - MacGraith, Douglas (všichni Irsko). ŽK: Höger, Farfán, Matip - Pilař, Limberský, Ševinský, Rajtoral, Berger. ČK: 60. Bakoš (Plzeň). Diváci: 61 000. První zápas 1:1, postupuje Schalke 04.

Schalke 04: Hildebrand - Höwedes, Metzelder, Papadopoulos, C. Fuchs - Farfán (73. Obasi), Höger, Matip, Draxler (80. Baumjohann)- Raúl González (120. Marica), Huntelaar. Trenér: Huub Stevens.

FC Viktoria Plzeň: M. Čech - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Petržela (65. Ďuriš), Darida, V. Procházka, D. Kolář (79. Hora), V. Pilař (98. T. Berger) - Bakoš. Trenér: Pavel Vrba.