Zelený pažit v únoru. Kolik to stojí?

Zelený pažit v únoru. Kolik to stojí?

Zápasy jarní části Gambrinus ligy se odehrály na kvalitních terénech. To je neoddiskutovatelný fakt a završení dlouhodobého procesu, který kluby donutil investovat významné prostředky do vyhřívání hracích ploch.

Když po vcelku mírné zimě přišly dva týdny před začátkem fotbalového jara tuhé mrazy s přívaly sněhu, kdekdo oprávněně pochyboval o smysluplnosti fotbalu v takových podmínkách. Dost možná pomohlo i oteplení během posledních dnů před startem soutěže, ale ve finále byla hřiště připravena na výbornou.

V nelehké ekonomické situaci kluby čekaly do posledního možného okamžiku, než škrtly pod kotlem telpovodního (většinou) vyhřívání. Není divu, protože vytápění trávníků není levná ani krátkodobá záležitost. Zmzrlá půda se pozvolna prohřívá skoro dva týdny a po spuštění se vytápění nesmí zastavit až do oteplení počasí. Prohřátí trávníku totiž probudí vegetační procesy, které by opakované promrznutí nenávratně poškodilo.

Data z letošní sezony samozřejmě ještě neznáme, ale nabízíme dostupné údaje z minulých let. Vyplývá z nich, že nejvíce se topí přes relativně příznivé pražské klima pod trávníkem Sparty. Průměrný náklad na jeden den vytápění dělá dlouhodobě 11075,- Kč.


Přehled za topné sezóny 2003 - 2009

[img id="37102"]