Heerenveen se v Poháru UEFA odrazil ode dna

Heerenveen se ve středu dokázal v Poháru UEFA znovu dostat z krajně nepříznivé situace. Před posledními zápasy skupin 2. kola soutěže byl v tabulce poslední, dva body a dvě místa od postupu. Doma pak s Levski Sofia prohrával, ale záhy vyrovnal a obrat dokonal v poslední minutě norský záložník Hanssen.

Mistrný comeback nizozemského klubu už odnesl v 1. kole ostravský Baník. Ten byl po domácí výhře 2:0 blízko postupu, ale po debaklu v odvetě 0:5 jeho hráči rychle vystřízlivěli.

Heerenveen má ve svém středu mistra světa v zahrávání přímých kopů Turka Ugura, vycházející střeleckou hvězdu Huntelaara, ale oba ve středu končili na výborném brankáři Petkovovi. Už to vypadalo, že se z postupu bude radovat CSKA Moskva, které ve středu jen přihlíželo, protože mělo všechny čtyři zápasy ve skupině odehrané.

V poslední minutě se ale osmnáct metrů od branky zmocnil míče Hanssen a přízemní střelou propálil shromáždění hráčů v šestnáctce Levski. "Fantastický výsledek," prohlásil kouč Heerenveenu GERTJAN VERBEEK. Pro jeho tým je to balzám na neúspěchy v lize, v níž je klub z města zaslíbeného rychlobruslení až desátý.

Z postupu se radovala i Basilej, přestože odešla poražená 1:3

CSKA Moskva nepomohla ani prohra dalšího konkurenta Dinama Bukurešť. Jeho fanoušci neunesli vývoj zápasu v Marseille a na domácí příznivce začali házet světlice.

Potíže dělali i diváci na stadionu AS Řím. Před rokem v Lize mistrů zranili o přestávce švédského rozhodčího Friska a klub pak dohrával soutěž před prázdnými ochozy, ve středu je musel prostřednictvím hlasatele uklidňovat německý sudí Fleischer. Stalo se poté, co římští hooligans začali ve velkém házet na hřiště světlice.

Z postupu se vedle domácích radovala i Basilej, přestože odešla poražená 1:3. Jeden z gólů vítězů vstřelila také opora italské reprezentace Totti, který naskočil do sestavy po zranění.

Čtvrtým postupujícím se stal Bolton, stačila mu k tomu remíza 1:1 s FC Sevilla

V druhém zápase skupiny ztratila Crvena Zvezda Bělehrad téměř jisté místo v dalším kole. Ve Štrasburku vedla ještě deset minut před koncem 2:0, pak si ale vzal slovo domácí osmnáctiletý útočník Gameiro a sebral radost soupeři dvěma hlavičkami během čtvrthodiny. Štrasburk vyhrál skupinu bez porážky, přitom v lize je předposlední s jediným vítězstvím z osmnácti zápasů.

Čtvrtým postupujícím se ve středu stal Bolton. Stačila mu k tomu remíza 1:1 s FC Sevilla. Kouče španělského týmu JUANDE RAMOSE hra souboru Sama Allardyce oslovila. "Doma bude Bolton tvrdým oříškem pro každého. V soutěži může jít ještě daleko," řekl Ramos.

[ 15.12.2005 - ČTK / eFotbal. Foto: Reuters ]