Sparta si z půdy kandidáta na sestup odvezla povinné tři body

Mužstvo Viktorie Žižkov prohrálo v pátečním předehrávaném utkání 20. kola Gambrinus ligy v malém pražském derby na domácím hřišti se Spartou Praha 0:2. Góly lídra ligy vstřelili do sítě posledního celku tabulky ve 38. minutě Tomáš Přikryl a v 50. minutě Leonard Kweuke.

Takzvané malé pražské derby na Žižkově bylo nejzajímavější před úvodním hvizdem Na lavičku Sparty na jaře poprvé usedl vedle trenéra Haška generální sportovní manažer Jaroslav Hřebík a po porážce od Plzně spolu udělali několik změn v sestavě. V brance lídra tabulky se objevil místo Švengra exžižkovský gólman Vaclík, místo Zápotočného se postavil na post stopera Jakub Brabec, od první minuty dostali šanci Vidlička, Hušbauer a Grajciar, na lavičce zůstali Kušnír, Kerič a Holek. Oba týmy byly nervózní, Sparta prohrála dva zápasy za sebou, Žižkov dokonce devět.

Fotbal z hlediska kvality zcela selhal. Sparta měla sice převahu, ale nemohla se dostat do tempa, dělala spoustu triviálních chyb, hlavně v rozehrávce. Žižkov hrál od 4. do 9. minuty v deseti, protože po srážce s Kweukem se zranil stoper Bodeček a nemohl pokračovat, musel ho vystřídat Lafrance. Zajímavá byla 21. minuta, v níž Ticháček zlikvidoval nebezpečnou střelu Přikryla, vzápětí Žižkov podnikl protiútok, ale Bálek v gólové pozici na moment zaváhal s jeho střelu obránci Sparty zblokovali.

První gól přišel nečekaně ve 38. minutě. Domácí ztratili balón v půlce hřiště, Grajciar vyslal do akce po pravé straně Přikryla a těžko říci, jestli chtěl, centrovat nebo střílet. V každém případě brankář Ticháček míč podcenil a Přikrylův oblouček skončil v síti za jeho zády. Příkryl, zimní posila z Olomouc, dal v dresu Sparty svou první branku. V závěru se pokusila Viktoria vyrovnat, ale Valenta pálil z trestného kopu těsně vedle a Bálkovu velmi slibnou hlavičku Vaclík vyrazil.

Po přestávce přišlo rychle rozhodnutí, v 50. minutě nacentroval Grajciar na hlavu úplně volného Kweukeho, a ten dal hlavou na 0:2. Tento stav už mohl Žižkov těžko zvrátit. Po chvíli to mohlo být 0:3 po hrubé chybě Lafranceho, ale situaci před Grajciarem zachránil vyběhnuvší Ticháček.

Sparta se konečně uklidnila a její hra šla kvalitativně nahoru. Zpřesnila kombinaci a začala si vytvářet další šance. V 63. minutě vykopl ve vzduchu Bartl střelu Kweukeho těsně před bránou, pak Přikryl mířil těsně vedle, poté Ticháček vyrazil Krejčího bombu bodlem. Nad břevnem skončila další hlavička Kweukeho a v 74. minutě kamerunský útočník netrefil bránu, když šel na Ticháčka prakticky sám. Nepotrestal chybu obrany Žižkova, která ho chtěla vystavit do ofsajdu. V 79. minutě mohl opět skórovat Přikryl, ale před brankou nezkrotil centr Kweukeho. Žižkov i díky vynikajícím zásahům brankáře Ticháčka už neinkasoval.

Sparta se sice ve druhém poločase podstatně zlepšila, vyhrála zaslouženě, ale mezi ozdoby jara se tento zápas určitě nezařadil.