Český fotbal pro fanoušky: Zlevnit vstup a zřídit sektory k stání

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Fotbalová asociace už vyhlásila několik svých projektů „Stadiony“. Nejdřív to v případě první ligy byly povinné předpisové sedačky atd., potom vyhřívané trávníky. Jenže to diváka v zimě nepřiláká, vždyť fotbalová liga se v Česku hraje většinu času v pěkné „kose“, kdy si sednout v mrazu a sněhu či v dešti a chladu na plastové sedátko, znamená v nejbližších dnech lehnout si minimálně s chřipkou doma na postel nebo se zápalem plic do nemocnice. Takže většina diváků na plastových sedačkách stejně musí stát. Ne všude se jako na Spartě na tribunách topí. A aktivní „fans“? Ti všude na světě na místech k sezení fandí, skandují a zpívají ve stoje. Zkusili jste to ostatně někde v sedě? To snad ani pořádně nejde…

Český fotbal pro fanoušky: Zlevnit vstup a zřídit sektory k stání
V oddobí ekonomické krize, kdy lidé mají hluboko do kapsy, bych proto vyhlásil krizový projekt „Fanoušci 2012“. A zřídil bych povinně sektory k stání a v nich zlevněné vstupné, nejlépe kolem 50 až 60 korun. Že to odporuje předpisům UEFA? A kolik klubů v Česku a jak dlouho v sezoně hrává evropské poháry? Navíc se to dá upravit, jako například v bundeslize, kde na některých stadionech na své oblíbené sektory k stání diváci nedali dopustit. To není staromilství ani nostalgie. To je způsob, jak v dnešní situaci vrátit tradičního diváka do ochozů.

Důkazy? Třeba hokejová Slavia! V Edenu, kam se musela přestěhovat, panuje teď báječná atmosféra. A přitom se tu hraje jen o udržení. Předtím v 02areně většinou chcípl při extraligových duelech pes. Vedení klubu, které se muselo přestěhovat kvůli neúspěchu domů, nadchlo diváky pomalu víc, než kdyby hráči postoupili do play off. Divákovi stačí málo, důvěrně známé prostředí a levné lístky: 50 korun k stání, stovka k sezení.

Kdyby nyní FAČR povolila Bohemians 1905 vrátit se z Edenu do Ďolíčku, jsem přesvědčen o tom, že by se v něm klokani hravě zachránili. A jak by se jim zase zvedly návštěvy! Jak čas rychle ukázal, v moderní Synot Tip areně nikdy doma nebudou, pro jejich diváky je tu drahé vstupné i občerstvení. A kdyby se ještě za branku u topolů vrátily ochozy k stání, to by teprve byla paráda! Že by to byl krok zpátky? Ani náhodou. Krokem zpátky je fotbal (nebo hokej) bez diváků ve sterilním prostředí prodělečných stadionů a hal, které vznikly v megalomanských představách některých bossů.

Největší návštěva přišla v minulém kole Gambrinus ligy na Baník Ostrava. Důvod? Jednak fanouškovská víra v záchranu Baníku a milovaných Bazalů, vhodně podpořená marketingovou akcí. A další důvod? Ženy měly v sobotu na zápas s Českými Budějovicemi vstup zadarmo.

Ostatně díky čemu se stal v roce 2004 Baník Ostrava mistrem? Jasně, František Komňacký tým výborně poskládal a vedl, Heinz,Matušovič a spol. příkladně váleli. Jenže celou tu obří ostravskou euforii s hymnou „Baníčku, my jsme s Tebou!“ nastartovalo chytře na minimum snížené vstupné a následně plné ochozy. Bez toho by zisk titulu baníkovci před osmi lety nikdy nezvádli. Jakmile se zvedlo vstupné a klub začal zkoušet, co divák vydrží, bylo rychle po úspěchu.

Fandové mají na výkony mužstva velký vliv, větší, než si funkcionáři dovedou představit. Ostatně kvůli fanouškům musela Slavia předčasně odvolat trenéra Straku. Výsledek? Už v neděli na Jablonec přišlo navzdory televiznímu přenosu o něco víc lidí a hlavně atmosféra v hledišti, a tím i na hřišti, byla o mnoho lepší, pozitivnější.

Vstříc divákovi, nikoli dogmatům


O tom, jaký vliv mají fanoušci na výkony a dění v klubu, dobře už léta vědí na Spartě. A pamětníci by navíc přidali své vzpomínky na to, jak bývala Letná se svou více než třicetitisícovou kapacitou a ochozy k stání do roku 1994 nenapodobitelným a mnohdy takřka nedobytným kotlem anglického typu. Ve středu 1. dubna 1992 to poznala v nultém ročníku Ligy mistrů i slavná Barcelona. Stejně je mi dodnes těch narvaných a bouřících ochozů k stání líto…A Zbrojovka Brno? Pokud by nehrála na Srbské ulici, ale Za Lužánkami, měla by i ve druhé lize podporu jako hokejová Kometa.

Kdybych řídil Gambrinus ligu, nedíval bych se na UEFA a na Ligu mistrů, ale snažil bych se diváka dostat do ochozů v místních českých podmínkách. Tedy nikoli plastové sedačky, na nichž se od října do dubna stejně nedá sedět, ale ochozy k stání se zlevněným vstupným a nepředraženým občerstvením, třeba jako ve vršovickém Ďolíčku nebo hokejovém Edenu. Nikolik umělé stadiony pro kluby, které na nich nechtějí hrát, ale tradiční historií prověřené stánky, kam lidé rádi chodí nejen za sportem.

Za Ďolíček chtějí více peněz…


Pokud ovšem jde o Bohemians 1905 a o populární Ďolíček, poslední informace není dvakrát radostná. Jednání mezi radnicí městské části Praha 10 a vlastníkem stadionu sice započala a městská část chce stadion koupit, jenže podle vlastníka nabízí příliš nízkou kupní cenu.

„Město přišlo s nabídkou 84,5 milionu korun. To je o 26 milionů méně, než do stadionu jeho vlastníci investovali. To je nepřijatelné,“ sdělil začátkem března deníku Aktuálně.cz Ondrej Oravec, předseda představenstva společnosti Bohemians Real, která stadion vlastní. Jednání však mají pokračovat, takže spolu s klokany alespoň můžeme doufat.

[img id="27156"]