Vzkaz z Liberce: Na pyro s rozumem!

[hot]SVĚT FANOUŠKŮ[/hot] 26. ligové kolo přineslo v ochozech znovu spoustu zajímavostí. V Příbrami lákali fanoušky do hlediště, v Liberci a na Slavii demonstrovali za bezpečnou pyrotechniku, fanoušci Sparty šli na fotbal pěšky a příznivci Baníku pro změnu odcházeli dřív, než je obvyklé. Zveme vás na procházku světem fanoušků.

Vzkaz z Liberce: Na pyro s rozumem!

Dukla Praha - Baník Ostrava 4:1 (3:0) 


Domácí: Na stadionu Dukly bylo zvědavo na souboj s ostravským Baníkem 2497 diváků. Ti viděli gólové hody svého týmu, které také náležitě oslavovali. Do aktivního fandění se jich vedle tradiční dresu Dukly zapojovala asi padesátka. Vypořádat se také museli s nevítanou návštěvou ze sektoru hostů, která si přišla pro jednu z domácích vlajek. Tu však domácí před zaskočenými ostravskými ubránili. Fandění bylo po celé utkání na poměry průměrné.

Hodnocení: **

Hosté: Hostů přijelo i přes páteční termín do Prahy na 300. Od začátku se snažili fandit, ale svou roli jistě sehrála nejen špatná pozice sektoru pro hosty, ale i nekvalitní hra předváděná hráči Baníku, proto nebyla podpora úplně ideální. Po neúspěšném útoku na vlajky domácích se otrávení ostravští ještě před koncem zápasu odebrali ze svého sektoru a opustili na protest proti výkonům svého týmu stadion na Julisce. Ještě před svým odchodem se prezentovali pouze zpopelněním v minulosti získané vlajky Dukly.

Hodnocení: ***

[img id="37773"][img id="37778"]
Hradec Králové - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1) 

Domácí: Na stadionu Pod lízátky se sešla návštěva 5495 diváků. Domácí kotel čítal přibližně 200 hlav a byl od začátku dobře slyšet. Ve druhé půli, i přes nepříznivý stav, se prezentoval kvalitním fanděním, když hradečtí zpívali jeden chorál i 25 min. v kuse. Připravena byla také jedna choreografie, když se na tribuně objevila na střeše zachycena plachta, na které byl vyobrazen lev ničící sud plzeňského Prazdroje a nápis „U nás pijeme Votroka!“ jasně vzkazující, které pivo v Hradci vede. Pozdraven byl také bývalý hráč Hradce v současnosti působící v Plzni – Václav Pilař.
Hodnocení: ***

Hosté: Plzeňáků přijelo do Hradce přibližně 70. Po celý zápas o sobě nedávali příliš vědět, opticky se prezentovali pouze pár kusy odpálené pyrotechniky.
Hodnocení: *

[img id="37774"][img id="37779"]
Slavia Praha - Slovácko 0:1 (0:1) 

Domácí: Do Edenu se v těžkých slávistických dobách přišlo podívat 4622 diváků. Více než dění na hřišti zaujalo na slávistickém stadionu zejména dění v hledišti. Jako první slávisté vhodně a kreativně „využili“ menšího počtu fanoušků v kotli (cca. 800), když obsadili pouze sedačky s kartony a nad jejich hlavami se tak objevil nápis CXX (120) jakožto oslava 120. výročí založení klubu. Kartoniáda se dokonce objevila ve více barevných provedení – bílé, červené a v kombinaci obou barev. Vše doplňoval nápis „Nekonečný příběh číslo 120“. Slávisté také uctili památku zesnulého fanouška Athletica Bilbaa a vtipně okomentovali díru ve stadionu nápisy „Investor: Roman Janoušek, Odpovědný vedoucí: Pavel Kuka, Zde slaví: Natland Group“ a znak metra s nápisem nové stanice městské hromadné dopravy – Vršovická. Na konci utkání se pak nad jejich hlavami objevila velmi pěkně namalovaná plachta s postavou fanouška s bengálským ohněm v ruce a ve vedlejších sektorech několik desítek bengálských a žlutých ohňů, to vše s jasným cílem – ukázat, že pyrotechnika není zločinem, ale vhodným doplněním atmosféry fotbalových stadionů. Fandění bylo v první půli průměrné (v kotli domácích pomáhali s fanděním i zranění a vykartovaní hráči A-týmu), v půli druhé, i kvůli předváděné hře, byla podpora velmi podprůměrná.

Hodnocení: ***

Hosté: Hostů ze skupiny Fanaticos z Uherského Hradiště přijelo podpořit své hráče přibližně 50. Na svůj počet fandili po celé utkání kvalitně, místy byli slyšet i více než domácí. Připravili si také menší choreografii, když se sami poskládali do namalovaného autobusu s nápisem „Fanaticos on tour“.

Hodnocení: ***

[img id="37781"][img id="37782"][img id="37783"][img id="37784"]
Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 4:0 (0:0) 

Domácí: V Liberci bylo na další díl boje o titul zvědavo 5235 diváků. Přibližně 300 se jich sešlo v kotli a na začátku utkání se prezentovali mávajícími a obouručními vlajkami. Po celý zápas fandili neúnavně a kvalitně, rozhodně liberečtí předvedli jedno z nejlepších představení, co se fandění týče. Na konci utkání pak ještě podpořili bezpečně odpalovanou pyrotechniku, když bengálskými ohni podsvítili plachtu s namalovaným mozkem a doplnili nápisem „Na pyro s rozumem".
Hodnocení: ***

Hosté: Hostů přijelo podpořit poslední, o záchranu bojující, Žižkov 35. V první půli se ještě snažili fandit, liberečtí pak jejich nadšení zničili dvěma vstřelenými góly.

Hodnocení: *

[img id="37776"][img id="37786"]
Příbram - České Budějovice 1:2 (0:1) 

Domácí: 3876, tolik fanoušků si podle oficiálních zdrojů našlo cestu na stadion U Litavky při zápase s Českými Budějovicemi. V reálu to příliš nevypadalo, že by číslo odpovídalo skutečnosti. Do fandění se aktivně zapojovala asi dvacítka domácích, která si dokonce připravila i choreografii. Na malé plachtě byl přeškrtnutý znak Facebooku, televize a vše doplňovala postava fanouška se šálou v ruce. Nápis „42 gólů – co víc chcete? 5. místo – neboj se být fanoušek“ se snažil povzbudit i další fanoušky Příbrami k návštěvě stadionu.

Hodnocení: **

Hosté: O fanoušcích hostů nemáme žádné informace.
Hodnocení: -

[img id="37780"]
Teplice - Jablonec 3:2 (2:1) 

Domácí: Na teplická Stínadla přišla návštěva 2589 diváků. O atmosféru se staraly dva kotlíky (po 30 osobách), jeden na protilehlé tribuně a druhý v rohu stadionu. Prvních 15. minut domácí fandění bojkotovali, zřejmě kvůli blamáži v domácím poháru se Sigmou Olomouc. Atmosféra pak byla po celý zápas průměrná. Domácí fanoušci nakonec mohli slavit výhru svého týmu v poměru 3:2.

Hodnocení: **

Hosté: Jabloneckých dorazilo do Teplic asi 15, snažili se fandit, ale v takto nízkém počtu, krom úvodních minut, logicky příliš slyšet nebyli.

Hodnocení: *

[img id="37775"]
Mladá Boleslav - Sparta Praha 2:0 (0:0) 

Domácí: 4596 zvědavců se přišlo podívat na souboj domácího týmu s pražskou Spartou. Fandící sektor domácích čítal na 100 hlav a snažil se po celé utkání podporovat svůj tým. Domácím také velmi pomohl výsledek, když jejich tým porazil jednoho z aspirantů na titul 2:0.

Hodnocení: **

Hosté: Hostů přijelo do Boleslavi podpořit své hráče přibližně 500. Vlastně několik nepřijelo, ale přišlo, když se asi dvacítka sparťanů vydala do 50 km vzdálené Boleslavi pěšky. Po celý zápas kvalitně fandili a byli rozhodně slyšet více než domácí. Odpálili také nějakou tu pyrotechniku, která byla (stejně jako v několika dalších městech) idiotsky hasiči kropena vodou (i s okolními fanoušky). Počasí na koupání rozhodně nebylo a nehledě na to, že pak v sektorech vznikala zbytečná panika, která eskalovala až k několika problémům s pořadatelskou službou a policií.

Hodnocení: ***

[img id="37772"][img id="37785"]
Sigma Olomouc - Bohemians 1905 4:0 (3:0)

Domácí: 5006 diváků sledovalo další domácí výhru, tentokrát nad klokany z Ďolíčku a to ve vysokém poměru 4:0. O fandění se starala přibližně stovka domácích. Díky kvalitnímu výkonu na hřišti se často zapojovaly i ostatní tribuny a atmosféra v táboře domácích byla výborná. Jedinou optickou prezentací byla tradiční olomoucká sektorová vlajka.

Hodnocení: ***

Hosté: Hostů z Prahy přijelo klokany povzbudit přibližně 50. Po většinu zápasu se více než fandění svému týmu (nejspíš i vzhledem k výsledku) věnovali urážením a házením piv na domácí fanoušky. Po dalších obdržených gólech dokonce s předstihem opustili olomoucký stadion.

Hodnocení: **

[img id="37777"][img id="37771"]
Zdroj fotografií: slaviaultras.cz, chachari.cz, fkdukla.cz, sigmafotbal.cz, spartaforever.cz, podlizatky.cz, fkpribram.cz, supras-unisono.info,