Olomouc vyhrála pohár České pošty

Fotbalisté Sigmy Olomouc získali ve středu v Plzni Pohár České pošty, když ve finále porazili Spartu Praha gólem Michala Vepřeka ze 47. minuty. Olomouc získala pohár poprvé v historii a bude hrát předkolo Evropské ligy.

První poločas pohárového finále svou úrovní nepřesvědčil o tom, že se hraje o druhou nejcennější trofej českého fotbalu, otvírající vrátka do Evropské ligy. Hra byla vyrovnaná, ale vzrušujících okamžiků před brankami bylo málo. Soupeři se střetli v pátek ve 27. kole Gambrinus ligy na Letné, Sparta zápas vyhrála 1:0, v Plzni byla Olomouc v obraně obezřetnější a dávala si pozor zejména na Kweukeho.

Největší příležitost prvního poločasu měl ve 13. minutě olomoucký útočník Schulmeister, který po hrubé chybě Jarošíka převzal přihrávku za obranu, z úhlu šel sám na brankáře Vaclíka, ale trefil vzdálenější tyč. Dorážku poslal vedle. Sparta ohrozila svého protivníka dvakrát. Krejčí však svou ránu poslal do boční sítě a Matějovský vypálil z trestného kopu těsně nad.

Po přestávce přišel už ve 47. minutě osudový úder Olomouce. Levý obránce Michal Vepřek postupoval vpřed, nikdo se mu nenabízel, obešel Matějovského a Sionka a nakonec se rozhodl sám ke střele z úhlu. Propasíroval ji přes padajícího brankáře Vaclíka. Sparta se po této brance rozklížila a po hodině mohla Olomouc vést klidně 3:0. V 55. minutě měl na kopačce gól Navrátil, ale ze stoprocentní pozice netrefil bránu. V 57. minutě udělal hrubku stoper Jakub Brabec. Jako poslední hráč chtěl udělat kličku, balón mu sebral Schulmeister, šel sám na Vaclíka, ale trestuhodně minul. To už trenér Sparty nevydržel, J. Brabce vystřídal, poslal na hřiště Holka a Jarošík se z postu středního defenzivního záložníka vrátil na post stopera.

Ze sparťanského sektoru se už ozývalo skandování „Hřebík ven“ a letenský celek se trochu vzpamatoval. V 63. minutě mohl vyrovnat Kweuke, zpracoval si míč na prsou, ale z otočky vystřelil nad. Pak se po standardní situaci dostal k ráně Hušbauer. Jeho střelu gólman Sigmy Zlámal vyrazil na roh. Vzápětí se dostala po rohu Sparty do brejku Olomouc, čtyři Hanáci se řítili na dva sparťany, ale finální přihrávku se štěstím zachytil Pamič.

S přibývajícími minutami bylo dění na hřišti stále nervóznější a Olomoučtí působili dojmem, že mají psychicky navrch. Organizovaně bránili a nepouštěli soupeře do koncovky, výjimkou byla 83. minuta, kdy hlavičkoval přímo do rukou Zlámala Kweuke. V závěru museli oba divácké sektory zahradit policejní těžkooděnci, pořadatelé a hasiči. V posledních minutách zmařil šanci na vyrovnání Kweuke, ale dvě velké příležitosti také neproměnil Ordoš. Olomoučtí získali pohár zaslouženě a kromě Poháru České pošty si odvezli z Plzně i šek na 1,5 milionu korun.

Pohár předali týmu Sigma Olomouc předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta a generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Pohár České pošty, finále:

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 0:1 (0:0)
Branka: 47. Vepřek. Rozhodčí: Paták - Wilczek, Pelikán. ŽK: Kweuke, Hušbauer (oba Sparta). Diváci: 7231. Hráno v Plzni.

AC Sparta Praha: Vaclík - Přikryl, E. Brabec, J. Brabec (59. Holek), Pamič - Sionko (73. Kerič), Matějovský, Jarošík, Hušbauer (88. Grajciar), Krejčí - Kweuke. Trenér Martin Hašek.

SK Sigma Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek - Pospíšil, Kučera, Navrátil (87. Nepožitek) - Schulmeister (90.+1 Hála), Klesnil (69. Varadi), Ordoš. Trenér Petr Uličný.