Výhra 1:0 nevadí, 14:0 by byl průšvih aneb Bída Prahy včetně Sparty

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Před deseti lety vypadal neúspěch pražského fotbalu takhle: 1. Liberec, 2. Sparta, 3. Žižkov, 4. Bohemians, 5. Slavia. Považovalo se to za nezdar, protože titul po letech utekl z hlavního města. Dnes: Spartě utekl po poháru i titul, Slavia se už třetí sezon plácá v průměru až podprůměru, Bohemians 1905 se Žižkovem svorně sestupují. A exligoví střížkovští klokani ve druhé lize boj o postup předčasně vzdali. Jedině nováček z Dukly, kterému ovšem téměř nikdo nefandí, si vedl nadmíru dobře.

Výhra 1:0 nevadí, 14:0 by byl průšvih aneb Bída Prahy včetně Sparty
Je to bída Prahy. Pět (či dokonce šest) ligových mužstev je na hlavní město moc. Tři až čtyři týmy budou asi maximem. I když upřímně nechápu (nebo raději nechci chápat), na co může být v dnešní době majitelům dobrá Dukla. Za minulého režimu uměle vytvořený vojenský klub bez přirozeného diváckého zázemí, které si z pochopitelných důvodů nikdy nevytvořil a dnes už to asi těžko dožene. Vojenský klub to dávno není, jen využívá armádní stadion. I když po sportovní stránce, klobouk dolů před trenérem Lubošem Kozlem a spol.! Perfektně odvedená práce.

Kdybych ale chtěl v Praze mermomocí vlastnit ligový celek, koupil bych si Bohemku nebo alespoň Viktorku, kluby s hrdou tradicí, s diváky (i když těch Žižkovských dlouhou absencí v nejvyšší soutěži pochopitelně ubylo) a oblíbenými stadiony.

O tom, že Žižkov je kandidátem sestupu, se vědělo už před startem ligového ročníku, ale klokani? Ti byli na podzim dokonce chvíli druzí a vůbec o nich nikdo nepřemýšlel.

Jenže časem se vytratil bojovný a nadšený duch týmu z éry trenéra Hoftycha. A když se na jaře začalo prohrávat, byl odvolán i bývalý Hoftychův asistent Pavel Medynský. V nekonečné sérii zápasů bez výher (nakonec jich bylo 17!) přišel z Jablonec Jozef Weber a začal v největší krizi bojovníky a válečníky učit hrát fotbal. To nemohlo mít šanci na okamžitý úspěch. Zvlášť když se k tomu přidala „soudcovská mafie“. Rozhodčí sice byli po zářezech klokanů (nebo soupeřů Baníku Ostrava) v závěrečných kolech pravidelně trestáni, ale body Vršovickým za tohle nikdo nepřičetl.

Navíc ve Vršovicích přecenili kádr, který hrál za Hoftycha vysoko nad své možnosti. Takže sestupují. Po své jarní sérii nezdarů je to zasloužený sestup. I když se dá argumentovat, že Baník hrál zase hrozně na podzim.
Souhlasím ovšem s televizním komentářem experta ČT Josefa Csaplára. Zatímco s příchodem nových majitelů Baníku byly jasně deklarovány klubové priority, v ďolíčku se žije nejen kvůli problému několika Bohemek, konkurzů, stadionu atd. ve věčné nejistotě.

Do ďolíčku bude chodit víc lidí


I když na druhou stranu, ve druhé lize mohou hrát Bohemians 1905 doma, tedy v ďolíčku, kde se jim nepochybně zvedne návštěvnost. A jestli je cílem hrát fotbal pro diváky, tak se sestup klokanů tímto dostává do jiné dimenze.

V tom je ostatně problém pokrytectví českého fotbalu. Není důležité hrát dobrý fotbal a mít fanoušky, ale vlastnit – krize nekrize - předpisový stadion (jsem moc zvědavý, kdo a z které příčky nakonec letos vůbec postoupí z druhé ligy). A je úplně jedno, kolik lidí na ten vzorový stadion chodí lidí.

Když už jsme u toho pokrytectví. Všeobecně se soudilo, že kdyby se Bohemians 1905 mohli v lize ještě zachránit, určitě by jim to v posledním kole vršovický soused a partner z Edenu, Slavia, nechal. Bylo by to ostatně hlavně v zájmu majitele Synot Tip Areny – firmy E Side, aby v Edenu hrála dvě ligová mužstva.

Výsledek 1:0 pro klokany by nikdo oficiálně nezpochybňoval, i kdyby všichni dobře věděli, o co jde. Bohemians 1905 se ostatně ještě mohou teoreticky zachránit, stačí vyhrát nad Slavií 14:0 a věřit, že Teplice nad Baníkem Ostrava vyhrají. A záchrana je doma.

„Tak zkusíme jeden zápas jako Ostrava. Odvezeme svá auta do áček (do bazaru – pozn. aut.) a půjdeme tomu štěstí naproti se Slavií. A vyhrajeme 13:0 nebo kolik to potřebujeme. Ale asi to nepůjde, protože my máme auta levný, takže je vymalováno,“ vtipkoval po utkání brankář klokanů Radek Sňozík.

Dobře ví, že výhra 14:0 by neprošla. I když z principu je „nechaná“ výhra 1:0 úplně stejná jako 14:0. Problém je v tom, že si pak pokrytci nemohou hrát na regulérnost neregulérní ligy. Ta bude v téhle míře neregulérní do té doby, než bude zavedeno video. To sice „nechané“ zápasy nevyřeší, ale obří přehmaty sudích ano.

[img id="37477"]