Superfinále rozhodne Gambrinus ligu. Bude slavit Liberec, nebo Plzeň?

Superfinále rozhodne Gambrinus ligu. Bude slavit Liberec, nebo Plzeň?

Nevídané! Gambrinus liga rozplete své mistrovské drama ve vzájemném souboji dvou kandidátů na titul. Stává se zřídkakdy, aby dlouhodobou soutěž rozhodl zápas ve stylu pohárového finále. Superfinále přitahuje pozornost jako magnet, kdo z něj vzejde jako mistr?

Liga, nebo pohár?


Od zápasů pohárového střihu se zápas 30. kola Gambrinus ligy přece jenom liší. Nehraje se na neutrální půdě, Slovan bude mít výhodu domácího stadionu i jasné převahy fanoušků v hledišti. Navíc má v tabulce tříbodový náskok a stačí mu neprohrát. „Je zo zvláštní, když dlouhodobou soutěž rozhodne jeden takovýhle zápas,“ říká liberecký Jiří Štajner. „Právě tyhle zápasy umíme,“ směje se na druhé straně Pavel Horváth.

Na první pohled se zdá, že plzeňský kapitán má pravdu. Opřít se může o úspěšné zápasy v předkole Ligy mistrů nebo o utkání v Borisově v základní části Ligy mistrů, kdy Plzeň hrála o setrvání v evropských pohárech. Plzeň v této sezoně sehrála těžkých zápasů vabank víc a zkušenosti se jí budou moc hodit.

Domácí prostředí výhodou?


Těžko. Poslední tři zápasy se Slovan v domácím prostředí spíš trápil. Souboj na ostří nože se Spartou prohrál, zápas se zachraňujícím se Žižkovem zlomil až 15 minut před koncem, se Slováckem uhrál po velkém tlaku jen bezgólovou remízu.

Tenhle zápas ale bude úplně jiný. „Poučili jsme se a zvládneme to,“ říká kouč domácích Jaroslav Šilhavý. Na rozdíl od Žižkova i Slovácka totiž přijede tým, který potřebuje vyhrát, má velkou kvalitu i sebevědomí. Ještě před úvodním hvizdem tohle utkání má všechny předpoklady k tomu, aby se stalo oslavou fotbalu. Oba letos nejlepší české kluby hrají skvěle dopředu a pokud naplno využijí svůj potenciál, bude na co koukat. „Na remízu v žádném případě hrát nebudeme,“ slibuje fanouškům liberecký Tomáš Janů.

První diplomatická bitva pro Liberec


Možná malou, možná velkou výhru si připisuje ještě před zápasem liberecký Slovan. Přes plzeňskou převahu v diplomacii českého fotbalu se mu námitkou podařilo změnit delegaci komise rozhodčích. Namísto původně delegovaného Fraňka přijede pod Ještěd pískat Královec. Nejlepší letošní český sudí má před sebou EURO a Olympijské hry v Londýně, je na něj upřena mezinárodní pozornost. Zní logicky, že absolutní vrchol domácí sezóny by měl řídit právě on.

[fortuna]98[/fortuna]

Favorit? Neexistuje!


Rozhodovat budou maličkosti. Nápovědou budiž třeba i první letošní zápas těchto soupeřů. V prvním ligovém kole, kdy parádní zápas skončil nerozhodně 2:2. Sázková kancelář Fortuna mírně favorizuje Plzeň, eFotbal se kloní lehce ke druhé straně.

Názor eFotbalu na zisk mistrovského titulu:


Liberec 51% - Plzeň 49%